Л.К.Гeтс «Досвід соціального партнерства».
Статтею „Досвід соціального партнерства” директора Вільнянської ЦБС Лінди Карлівни Гетц ми розпочинаємо серію видань „Радить практик”. Пишіть нам про свою роботу. Найбільш цікаві матеріали будуть надруковані в даній серії.
Наша централізована бібліотечна система, як і всі заклади культури, переживає фінансові труднощі. Недостатнє фінансування, формульний підхід до розподілу бюджетних асигнувань негативно позначаються на діяльності закладів культури району, у т.ч. бібліотек.
У цих складних умовах ми визначили три головні моменти, від вирішення яких залежить не тільки робота, а й подальше існування бібліотек.
Це – поповнення бібліотечних фондів, переведення працівників бібліотеки на повні ставки і опалення закладів.
Вирішуючи поставлені завдання, ми намагалися максимально забезпечити залучення бюджетних асигнувань і одночасно знайти позабюджетні кошти для бібліотек.
З метою поповнення фондів бібліотек, які до останнього часу взагалі не одержували коштів на комплектування, у 2002 році була оголошена благодійна акція „Сільська бібліотека”, яка почалася ще до аналогічної обласної. Цей громадський захід було продовжено у 2003 році.
Головна мета – збір коштів від населення на придбання літератури. Перевага саме такого рішення полягала в тому, що прийняття книг замість грошей не давало можливості придбати таку літературу, в якій бібліотеки мали потребу. Відмовилися ми і від звичайного порядку надання платних послуг, що вимагає від бібліотеки досить складної звітності, тоді як оформлення благодійних внесків спрощувало звітність. Система оформлення внесків була погоджена з районним фінансовим відділом та районною податковою адміністрацією (Зразок рішення про прийняття внесків додається). У 2002 році було зібрано понад 8 тис. грн. на поповнення бібліотечних фондів. У 2003 році робота по збору благодійних пожертвувань проходила більш активно, але остаточні підсумки поки що не підведено.
Районна бібліотека контролює надходження благодійних внесків до бібліотек-філіалів і здійснює купівлю літератури для них, враховуючи їхні замовлення.
У рамках акції організовано і передплату періодичних видань. За рахунок коштів сільських рад бібліотеки одержують три газети: „Урядовий кур’єр”, „Запорізька правда”, „Дніпровські вогні”, крім цього, щорічно ми надсилаємо листи до керівників місцевих господарств, фермерів з проханням надати допомогу в придбанні періодичних видань для сільських бібліотек. Це дає позитивні наслідки: кожна бібліотека додатково одержує 5-7 комплектів журналів і газет. При цьому бібліотечним працівникам надано можливість вибрати саме ті видання, які користуються найбільшим попитом у читачів.
На 2004 рік у зв’язку з прийняттям програми поповнення бібліотечних фондів на період до 2005 року районною радою було виділено гроші на книги і передплату періодичних видань.0 ми вирішали продовжити акцію.
Другою важливою проблемою, що нам вдалося вирішити за останні роки, стало переведення працівників сільських бібліотек на повні ставки. Було переведено всіх бібліотекарів, крім двох, які працюють у невеликих бібліотеках і мають порівняно неповне навантаження у бібліотечному обслуговуванні. Крім цього, бібліотекарі одержують за сумісництвом заробітну плату прибиральниць, ставки яких встановлено відповідно до площі приміщень, що доводиться прибирати. Таким чином, мінімальна заробітна плата сільського бібліотекаря становить 304 грн. Там, де площа, що прибирається, менше нормативів, заробітна плата також нижча – 286-294 грн. Працівники районних бібліотек для дорослих і для дітей мають надбавки за рахунок бюджетних асигнувань. На всіх працюючих. які одержують надбавки, покладені додаткові посадові обов’язки, оформлені наказом по ЦБС. Чим можна пояснити, що в умовах економічної кризи, недостатнього фінансування нам удалося вирішити дві найважливіші проблеми – поповнення фондів і підвищення оплати праці бібліотечних працівників? Перше за все ми вважаємо, що причина такого позитивного явища – у відповідальності й зацікавленості в роботі бібліотек місцевих владних структур.
Про це свідчить і те, що проблеми розвитку культури і, зокрема, діяльності бібліотек неодноразово заслуговувалися на сесіях районної і сільських рад. Це були питання реалізації благодійної акції, стану передплати на періодичні видання, виділення коштів на оплату праці працівників культури. Голова райдержадміністрації Сергій Андрійович Борисенко особисто відвідав кожну бібліотеку району і пересвідчився, що вони, не дивлячись на дуже важкі умови дійсно працюють.
Активним читачем районної бібліотеки для дорослих і частим гостем сільських бібліотечних закладів району є заступник голови райдержадміністрації Любов Федорівна Добрянська. Багато уваги приділяє бібліотекам і начальник районного відділу культури Лідія Вікторівна Стегина.
Але далеко не всі проблеми вдається вирішити. Найголовнішою на сьогодні залишається проблема опалення бібліотек. До останнього часу в районі не опалювалася жодна сільська бібліотека. Зараз вдалося дві із них перевести до теплих приміщень. Це питання виявилося найбільш складним, тому що більшість бібліотек розташовано в приміщеннях будинків культури. Це – двоповерхові будови, що давно потребують капітального ремонту, утримувати і опалювати які в умовах недостатнього фінансування майже неможливо. Ми бачимо вихід – у переведенні бібліотек до менш пристосованих, але теплих приміщень. Можливо, для цього можна буде використати обрядові зали сільських рад, кімнати в дитячих садках і школах. Будемо працювати у цьому напрямку.
- 4493 просмотра