Хроніка фестивалю
5 травня, десята година. Досить прогулятися на площі перед бібліотекою, щоб зануритися в атмосферу фестивалю. Автори художніх виробів прикрашають свої творчі майстерні власними колекціями, готується сцена, на книжкових полках застигли книги, бібліотекарі вітають перших відвідувачів, вже звучить музика. Фестиваль прийшов у Запоріжжя.
13.00. Урочисте відкриття фестивалю відбувається у лекційному залі бібліотеки. Відвідувачів вітають Голова Українського інституту національної пам'яті Володимир В'ятрович, директор Департаменту культури, туризму, національностей та релігій Запорізької ОДА Владислав Мороко, директор Запорізького обласного краєзнавчого музею Михайло Мордовський. Володимир В'ятрович підкреслив важливість мандрівного статусу фестивалю. Зокрема, він зазначив «Одним з головних завдань Інституту є популяризація історії. У Запоріжжі є один з надзвичайно потужних осередків істориків, з якими ми співпрацюємо. Але тут не тільки люди, які пишуть історію, це також край, де творилася історія – переломні сторінки української історії, починаючи з доби козацтва, і до наших днів». Владислав Мороко розповів про акцію “Патріотична весна”, до якої ретельно готувалися запорізькі волонтери. Кошти, зібрані під час акції, будуть направлені на допомогу українським воїнам найближчим часом, зазначив він.
Лекція «Російський сепаратизм в період Української революції на Півдні України» доктора історичних наук, професора ЗНУ Федора Турченка зібрала зацікавлених відвідувачів бібліотеки. Українська революція 1917–1921 років, зазначив професор, розпочалася в умовах революційних потрясінь, які охопили Російську імперію у березні 1917-го. Ключовим її рушієм був український народ і його політична еліта, що еволюціонувала від ідей політичної автономії та федерації до усвідомлення власної державної незалежності. Революція була явищем загальноукраїнським. У всіх регіонах розвивався національний рух, створювалися та діяли українські органи влади, політичні партії та громадські інституції, відроджувалася культура. Значну увагу відомий історик-науковець приділив аналізу подій на півдні України.
Валерій Стойчев, виконуючий обов'язки директора Комунального закладу «Василівський історико-архітектурний музей-заповідник «Садиба Попова» Запорізької обласної ради, у своїй презентації «Запоріжжя в роки нацистської окупації (1941 - 1944 рр.) мовою документів радянських спецслужб» і планшетної виставки “Окуповане Запоріжжя: Страшна правда війни” зупинився на недосліджених раніше архівних матеріалах з історія Запорізької області в роки Другої світової війни. Він зробив спробу всебічного відтворення справжньої картини окупації, повсякденного життя в її умовах, ґрунтовного аналізу «нового порядку», ставлення до нього різних категорій населення.
Георгій Шаповалов, доктор історичних наук, у своїй лекції "Таємниці Державного Герба України. До 100 річчя затвердження герба УНР" відзначив, що дослідниками «тризуба» - знака, зображеного па монетах давньокиївських князів, були Я. Волошинський, Ф. Жиль, А. Тільзеус фон Пільпау, які вбачали у ньому зображення корогви, а нумізмати XIX ст. А. Воєйков, Я. Рейхель, І. Сахаров, С. Шодуар вважали, що загадкова «фігура» є зображенням стародавнього світильника-панікадила чи трікірія. Пізніше, досить численні дослідники таємничого символу, майже не додавали нічого більш-менш нового до переліченого, а лише поглиблювали попередні ідеї. Слід зазначити, що професор Шаповалов тривалий час займався історією судноплавства на території України і почав першим писати історію не лише за письмовими джерелами, а і за матеріальними знахідками – артефактами. Якір, на його думку, з найдавніших часів вважався священною річчю. Стародавні митці у своїх зображеннях перетворили складові якоря у художній образ – хрест, який увінчує якір. Грецька колонізація принесла в Північне Причорномор’я й традиції, пов’язані з культом якоря. Відомо, що у перші віки нашої ери християни зображали якорі і хрести на каміннях своїх перснів. З проникненням християнства у Північне Причорномор’я тут з’являються і стародавні символи якоря і хреста, але вже у їх новій якості. В Конституції записано, що гербом України є знак князя Володимира. Але який він, цей знак, що він означає? Можливо, відповідь на це питання знайшов Георгій Шаповалов.
У видавництві "Місто НВ" у 2017 році вийшла книга історика, публіциста Павла Подобєда "З-під Конотопа до Аризони: невигадані історії вояків Армії УНР". Автор - учасник фестивалю і гість бібліотеки, пропонує читачам свій вимір подій, які визначили долю країни. У книзі йдеться про Конотопський повіт Чернігівської губернії, що став ареною кривавих боїв трьох армій. Крім цього, наводяться спогади конотопських вояків, які билися під синьо-жовтим прапором проти білого і червоного ворога. Видання містить біографічний довідник, що охоплює понад півтори сотні життєписів вояків Армії УНР та Армії Української Держави, які походили з Конотопського повіту і пов’язали своє життя зі службою в українському війську. Про своє дослідження, яке згодом перетворилось у книгу, і роповідав запорізьким читачам Павло Подобєд.
У лекції «До походження терміну «Українська повстанська армія (УПА)» Володимир В’ятрович відзначив, що УПА стала відповіддю на жорстоку окупаційну політику, яка змусила українців організуватися у збройні підрозділи, майбутні частини Української повстанської армії - військово-політичної формації українського визвольного руху. Стратегічною метою діяльності УПА було відновлення української державності, боротьба розгорталася проти всіх держав, що намагалися завадити цьому.
Ще одна лекція Володимира В’ятровича «Український історичний нонфікш. Погляд на наше минуле без брому і нафталіну» була присвячена реалізації державної політики у сфері відновлення та збереження національної пам’яті Українського народу, подолання історичних міфів.
Другий день
6 травня, другий день фестивалю. Концертна програма на площі пропонує зустрічі з відомими виконавцями, творчими колективами Запоріжжя. Працює "Дитяче містечко", відбуваються майстер-класи, конкурси малюнків.
11.00. Тема засідання круглого столу "Без брому і нафталіну: як відновлювати памʼять і долати російську історичну пропаганду. Запорізькі виклики" зібрала відомих істориків-науковців, людей, які опікуються проблемами відновлення та збереження національної пам’яті українського народу. У засіданні беруть участь Владислав Мороко, Володимир Тиліщак, Олег Репан, Юрій Щур, Федір Турченко, Ольга Вакало, Юрій Каганов, Олександр Ситник, Сергій Білівненко, Вячеслав Зайцев, Павло Кравчук, Віктор Гудзь. Дискусія допомогає висвітлити регіональні завдання і визначити шляхи їх вирішення.
Перше, неофіційне проголошення соборності українських земель відбулось у квітні 1918 року в Олександрівську, теперішньому Запоріжжі. Саме тоді Запорозький Корпус збройних сил Центральної Ради та легіон Січових Стрільців звільнили місто від більшовиків і навіть провели об’єднаний військовий парад. Про події того часу - перші бої між українськими військами і більшовиками, перебування в Олександрівську Січових стрільців, бійців Кримської групи Армії УНР, маловідомі факти з історії міста тих часів розповідав у своїй лекції «Українська революція в Запорізькому краї» кандидат історичних наук, директор Запорізького науково-дослідного центру «Спадщина» Юрій Щур.
Під час презентації настільної гри "Українська революція 1917-1921 років" її розробники Юрій Смертига і Борис Роженко зазначили, що цільовою аудиторією є старшокласники. Гра, на їх думку, стане доповненням до навчального процесу. Передбачається її безкоштовне розповсюдження серед шкіл та бібліотек. Розробники розповідали про створення гри, її особливості.
Значну аудиторію зібрав майстер-клас історика, телеведучого, журналіста Олександра Зінченка "Як цікаво оповідати про історію". Журналіст поділився з учасниками власним досвідом та розповідав про особливості методів висвітлення історичних подій.
Відверта розмова "Незнана війна : український спротив сталінізму кінця 1920 - початку 1930-их років" за участі кандидата історичних наук, автора книги "1930. У.С.Р.Р. Повстання " Володимира Тиліщака та кандидата історичних наук, директора Запорізького науково-дослідного центру «Спадщина» Юрія Щура відбулась з відвідувачами фестивалю.
Лекція Ірини Реви (інститут суспільних досліджень, м. Дніпро) "Відродження українського чоловіка: постгеноцидна травма та її подолання (2013 - 2018)"
У 2014 році проект «ЛІКБЕЗ. Історичний «фронт» починався як інформаційний спротив українських істориків російській пропаганді на історичну тематику, повідомив автор та координатор проекту Кирило Галушко. Його учасники – провідні історики з кількох міст України. У доробку проекту сайт, де зібраний перелік міфів, стереотипів та спотворень, на яких ґрунтується російська історична антиукраїнська пропаганда. Відповіді на кожен міф підготовлені провідними фахівцями істориками з наукових та освітніх установ Києва та інших міст України. Кирило Галушко також зазначив, що метою інформаційної війни є не лише перекрутити і спотворити факти поточних політичних подій та того, що відбувається в Україні сьогодні, але й підірвати історичні засади української ідентичності.
Видавництво "Тандем" презентувало відвідувачам бібліотеки перевидання книги Якова Новицького "Острів Хортиця на Дніпрі".
Учасники майстер-класу Анатолія Хромова, заступника директора архіву СБУ, отримали інформацію щодо самостійного пошуку відомостей про родичів в архіві.
За участі автора Юрія Іріоглу, кандидата історичних наук, доцента ЗНУ відбулась презентація книги «Образ війни та насильства в усних наративах населення Південної України кінця ХХ - початку ХХІ ст.» (видавництво ЗНУ).
За участі автора відбулась презентація книги Сергія Громенка «Забута перемога. Кримська операція Петра Болбочана 1918 року». Видання присвячене спробі Української Народної Республіки в квітні 1918 року включити до свого складу Кримський півострів, звільнивши його від більшовиків. Похід на Крим очолив військовий діяч, полковник Армії УНР Петро Болбочан. У книзі йдеться про трактування «кримської проблеми» на світовій арені в березні 1917 – квітні 1918 років, сили і плани сторін, бойові дії на півострові. Під час презентації Сергій Громенко розповів про свою роботу над книгою.
- 2145 просмотров
Добавить комментарий