Літературна хроніка Майдану. Ч. 2.
Вашій увазі пропонується друга частина віртуальної виставки «Літературна хроніка Майдану» (/node/4509), присвячена знаковій події в історії України – Революції Гідності.
979040 У2 Б48 Бердинських К. Єлюди : теплі історії з Майдану / Крістіна Бердинських. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2014. – 184 с.
Книга - своєрідний блог-щоденник з Інтернету, який автор розпочала під час Євромайдану. Журналістка Крістіна Бердинських, поспілкувавшись 1 грудня на Банковій із двома медичними волонтерами, написала першу історію про них на своїй приватній сторінці у соцмережі. Автор щодня зустрічала на Майдані таких прекрасних людей, як ці медики. Скромних і водночас упертих і відчайдушних, із різним рівнем доходів та освіти. Хтось із Заходу України, хтось зі Сходу.
20 грудня Крістіна створила Facebook-сторінку «Єлюди-maidaners», де почала публікувати історії про майданівців та їхні фото, зроблені камерою мобільного телефону. Вона розмовляла із заможними бізнесменами, які постачали на Майдан дрова й шини, із будівельниками, студентами, волонтерами, координаторами гарячих ліній, із тими, хто працює на кухнях, живе у наметах, художниками, музикантами, культурними діячами. У січні-лютому сотні волонтерів перекладали ці розповіді на 17 мов для того, щоби світ дізнався, хто насправді стоїть на Майдані.
980632 У2 К59 Кокотюха А. Вогняна зима : роман / Андрій Кокотюха. – Харків : Клуб Сімейного Дозвілля, 2015. – 352 с.
Ще вчора кожен громадянин України мав своє життя, у якому, здавалося, не було місця для подвигу. Але прийшла вогняна зима 2013-2014-го, і тисячі українців опинилися у вирі Революції Гідності - та по різні боки барикад. Успішний бізнесмен Стогов стає активістом Автомайдану. Продавщиця з косметичного магазину Алла тепер волонтерка. Студент на призвисько Птаха виходить із віртуального світу і робить «коктейлі Молотова». Тітушка Сірий не має переконань, аби платили. А Олег, боєць «Беркуту», готовий карати «майданутих» навіть задарма... Ми бачимо Майдан їхніми очима. Бачимо - і затамовуємо подих. Бо тут все справжнє - і життя, і кохання, і ненависть. І смерть. А ще - відчайдушна віра, що кінець кінцем усе буде добре...
987169 66.3(4Укр) М14 Майдан від першої особи. 45 історій Революції гідності / Укр. ін-т нац. пам'яті ; [уклад.: Т. Ковтунович, Т. Привалко]. – К. : К.І.С., 2015. – 320 с.
Що може об’єднувати підприємця Євгена Уткіна, греко-католицького священника отця Петра Жука і «голос Майдану» - відомого актора (а нині міністра культури України) Євгена Ніщука? Спогад про Диво… У кожного з тих, хто був на Майдані, є спогад про власне диво. Та й сам початок тієї історії не дуже вкладається у стандарти буденності.
У пропонованому виданні ви почуєте історію Майдану з вуст 45 осіб, які були безпосередніми учасниками подій. Усі вони були на Майдані, усі вони – і є Майдан! Студенти і підприємці, представники Самооборони Майдану і його духовна варта, автомайданівці, волонтери, журналісти, митці, правозахисники, політики…
Український інститут національної пам’яті у березні 2014 року започаткував проект «Майдан: усна історія», пізніше до його реалізації приєдналась громадська організація «Фонд збереження історії Майдану». На момент підписання книги до друку вже було зібрано понад п’ятсот спогадів свідків і учасників тих подій, - своєрідний архів, який має стати у майбутньому джерельною базою для дослідників та всіх небайдужих.
983523 66.3(4Укр) У45 Український Євромайдан. Прикарпатський вимір / за ред. Миколи Кугутяка. – Івано-Франківськ : Манускрипт-Львів, 2016. – 702 с.
Ідея створення цієї книги, як зазначається у вступі, виникла доволі спонтанно у ході подій, яким вона присвячена. Вже в листопаді 2013 р. стало зрозумілим, що відбуваються величезні зміни у житті України. Докази масштабних зрушень громадської свідомості з калейдоскопічною швидкістю змінювалися у повідомленнях засобів масової інформації, соціальних мережах. Їхня емоційність, багаточисленність спонукала авторський колектив до обрання способів певної систематизації, узагальнення, аналізу, переосмислення. Так починався збір перших документів і матеріалів. Згодом процес перейшов на інший рівень – його головним завданням стало збереження для майбутніх поколінь свідчення про відродження української нації, подвиг її синів і дочок – активістів Євромайдану, Героїв Небесної Сотні.
Автори збірки у своїх нарисах, статтях, а також хроніці подій і наведених документах намагаються розкрити причини та передумови Революції Гідності, її рушійні сили та цілі, а також простежують внесок жителів Івано-Франківської області в події Євромайдану, висвітлюють перебіг народного протесту, що розпочав великі зміни не лише в Україні, але - без перебільшення - вплинув на формування нового вектора розвитку світової історії.
987537 66.3(4Укр)6 С83 Стражний О. С. Менталітет Майдану: хроніка подій - свідчення очевидців / Олександр Стражний. – Нове вид. – К. : Дніпро, 2016. – 252 с.
У книзі подано огляд подій, що відбувалися в Україні в листопаді 2013 – лютому 2014 років, а також свідчення очевидців, безпосередніх учасників тих подій. Інтерв’ю записувалися у той час, коли лише за перебування на київському Майдані можна було отримати декілька років в’язниці. Тому прізвища переважної більшості людей, які погодилися розповісти про свою участь у подіях руху спротиву, за їх проханням, не названо.
Ретроспектива Революції Гідності розгортається на фоні голосів її учасників, а також на тлі аналізу схожих революцій в інших країнах світу. Менталітет Майдану виведено в динаміці і суперечностях - він, як організм, зароджується, дорослішає, усвідомлює себе і, в решті решт, діє. Аналізуючи поведінку учасників руху спротиву і пересічних громадян, що підтримали або не підтримали Майдан, автор робить висновки про те, які саме риси української ментальності під час екстремальної ситуації виявили себе найбільшою мірою, а які залишилися «незадіяними», яким чином змінилося світосприйняття українців після Майдану, і що може чекати на Україну в майбутньому.
Ф85563 66.3(4Укр)6 Г37 Герасименко О. Майдан після Майдану / Олена Герасименко. – К. : [ВІПОЛ], 2016. – 136 с.
Написати цю книгу, як зазначає автор, її надихнуло сором'язливе замовчування подій на Майдані Незалежності після Революції Гідності. Тим більш, що все частіше можна почути, що Революція ще не закінчилася, вона продовжується. Для багатьох учасників тих подій ще тоді, в лютому 2014 року, було це зрозуміло. Але довелося вибирати: або воювати, або тиснути на владу. У частини активістів недовіра до будь-якої влади була такою сильною, що вони залишились на Майдані і продовжували тиснути вже на «нову» владу. Не всі їх розуміли, багато образливих слів довелося вислухати. Ціле спекотне літо майданівці намагалися контролювати владу, підштовхувати її до реальних дій та проведення реформ. Саме ці події і стали основою твору.
Для того, щоб рухатися вперед, не повторювати власних помилок і зрозуміти, чому залишився Майдан, потрібно відповісти на два запитання: «Хто вийшов на Майдан?» і «Заради чого люди вийшли на Майдан України?». Саме це і ставить за мету автор.
983398 У2 П84 Процюк С. Під крилами великої Матері. Ментальний Майдан : роман / Степан Процюк. – [Брустурів] : DISCURSUS, [2015]. – 240 с.
Взагалі слід зазначити, що проза Степана Процюка вирізняється значним внутрішнім больовим ефектом, безліччю запитань і майже відсутністю відповідей. Загострене сприйняття світу, крах ілюзій, відсутність надії і крайня людська самотність героїв здатні породжувати депресивні синдроми у читача, а заразом і розвивати в ньому ресурси емпатії.
Роман «Під крилами великої Матері» абсолютно вписується в загальний тон звучання прози автора. Основний сюжет тут відбувається на фоні подій на Майдані та фронтової смуги на східних кордонах України. Подієвість як така тут відсутня, вона заміщена рефлексіями персонажа про згадані події. Роздуми Лукаша займають питому частину тексту. Головний герой протягом подій перебуває на лікарняному ліжку, і всі ці міркування про війну добра і зла відбуваються на дистанції від конфлікту. Чому він так болісно це сприймає? Чого бажає? Пропонований текст - це свідомість доби в «хірургічному» розрізі. Усі нутрощі - напоказ. Моторошно? Звісно! Але тільки так кожен може зрозуміти, чому він такий... Чому на одному плечі сидить невидимий «мамай», а на іншому «ватник»?
979054 У2 Г93 Гук Н. Євромайдан [звичайні герої] / Наталя Гук. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 144 с.
У передмові до видання Наталя Гук пише, що у книга містить історії звичайнісіньких і водночас дивовижних людей, котрі в доленосну для себе годину вирішили ДІЯТИ. Жоден із них не називав себе героєм, як і мільйони людей, які воювали, обороняли, лікували, чергували, готували, забезпечували, заспокоювали, надихали, втішали, доставляли, знімали, писали, сповіщали, виготовляли, підтримували, годували.
Це збірка розповідей про звичайних і водночас неймовірних людей, які створили революцію 2013–2014 років. Тут усього потрошку: долання меж і страхів, шалена любов до Батьківщини, рішучість діяти, бажання залишити нащадкам єдину та квітучу Україну, переосмислення буття й відкриття нового себе, сміливість відстоювати свободу, перемога над байдужістю, буденні дива. Але основа всіх подій єдина - прагнення змінити світ на краще та віра, яка не знає слова «неможливо».
986089 У2 И25 Івченко В. 2014 : [роман у 2 ч.] / Владислав Івченко.– [К.] : Темпора, [2015]. – Ч. 1. - 416 с. ; ч. 2. – 440 с.
Про що ця книга? Про війну. Про кого? Про людей. Про хороших? Про різних. Кожен із них потрапляє в складні ситуації, робить вибір і отримує наслідки. Перед нами - історії Андрюхи та Меланії, Юри Десятка та Інги, Калини та Єфи, Часника та Бухгалтера і багатьох інших. Ціла галерея різноманітних доль і персонажів допомагає подивитися на ключовий рік концентровано і всебічно – не з погляду абстрактного суспільства, а з поглядів конкретних його представників.
Це роман про рік, який усе змінив. Про рік, який розпочався ще восени 2013-го, з виходів на майдани, і продовжився війною. Як люди реагують на історію? Як вона їх змінює – і як вони творять її, змінюючись при цьому? Від перших ночей на Майдані – до війни, що досі триває.
989514 У2(Рус) Г16 Галушко К. Майданный семестр. Революционные хроники киевского препода : роман / Кирилл Галушко. – Черновцы : Книги – XXI, 2015. – 320 с.
Книга історика, викладача, блогера охоплює події зими 2013-2014 років. У творі йдеться про студентів і викладачів, чиє життя у столиці змінилося через революційні події.
Про передісторію створення роману «Майданный семестр. Революционные хроники киевского препода» Кирило Галушко розповідає так: «Спочатку замислював повість з університетського життя. Про те, як у викладача середніх років трапився роман зі студенткою». Проте сюжет змінився із подіями осені 2013-го. «Опус потихеньку собі писався протягом навчального семестру з вересня 2013 року. Потім почався Майдан, і героям не залишалося нічого іншого, як взяти участь у подіях. Тоді сюжет і долі персонажів вийшли з-під мого контролю. Вони стали залежати від дуже багатьох зовнішніх факторів, подолати які не могли ні вони, ні я, що перебував у тій же реальності», – згадує автор.
Історії з парків, вулиць та університетів свідомо написано двома мовами з використанням суржика, адже, за переконанням автора, двомовність є культурною особливістю України та українців, які стоять вище за дріб’язкові намагання знайти відмінності між ними.
986071 У2 З-38 Захарченко О. Вертеп. #РоманПроМайдан : роман / Олена Захарченко. – К. : Нора-Друк, 2016. – 288 с.
Кожне історичне дійство відбувається на двох поверхах вертепу. На верхньому — героїзм, зрада, самопожертва та національні символи. На нижньому — прості людські взаємини: нерозділена любов, дитячі пустощі, відчай, дрібні шахрайства і задавнені комплекси. Обидва поверхи нероздільні.
Літературні критики та колеги-письменники назвали роман «несподіваною книгою про Майдан». Ірина Славинська написала так: «Дуже цінно, що з’являються не документальні, а художні тексти, присвячені Майдану та Революції Гідності. В романі звучить чимало прямої мови: щось таке чули всі ми з листопада 2013 року до кінця лютого 2014 року. Так само захоплює старанне фіксування артефактів і топографії тих подій. Цей текст – це подорож у часі. Його читання для мене – перевірка (не)пережитих больових точок».
Книга підкорює історичними екскурсами у далеку і не дуже історію, елементами детективу і навіть містики, детальними описами героїв та подій.
М155939 У2 А61 Амеліна В. Ю. Синдром листопаду, або Homo Compatiens : [роман] / Вікторія Амеліна. – Харків : Vivat, 2015. – 290 с.
«Синдром листопаду, або Homo Compatiens» — це роман, що вражає своєю глибиною. Як відомо, Homo Compatiens перекладається як людина, здатна співчувати. Саме таким і є головний герой філософського роману Костянтин Нечай, звичайний українець зі звичайної сім’ї. Однак відрізняється від інших він тим, що аж надто глибоко переймається життям інших людей, їхніми невтішними думками й негараздами, розчиняється в них. Співчуває герой навіть тим, кого ніколи не бачив… Події у творі відбуваються під час революцій, що прокотилися по всьому світу, в тому числі української Революції гідності 2014 року. Майдан виступає у творі кульмінацією не тільки описаних подій, а й життя головного героя, який повинен певним чином застосувати свій дар… Надмірне співчуття Костянтина Нечая, що суперечить його власному Я, надає твору містицизму, а читача змушує замислитися про власні пріоритети.
986382 66.3(4Укр) Е24 Євромайдан: хроніка в новелах / [упоряд. В. Карп’юк]. – [Брустурів] : DISCURSUS, [2014]. – 216 с. – Новелла по-українськи. – Зміст: Владислав Івченко ; Олексій Чупа ; Марина Єщенко ; Роман Повзик ; Євген Манженко ; Анна Трохименко та ін.
До книги «Євромайдан. Хроніка в новелах» увійшли кращі тексти, подані на конкурс «Новела по-українськи», який проводив журнал «Країна». Згустки відчуттів, емоцій і сюжетів, які ми ще так добре пам’ятаємо і напевно ніколи не забудемо. Серед авторів: Юрченко Оксана, Титаренко Марія, Повзик Роман, Терещенко Мирослава, Брошнівська Оксана, Череп-Пероганич Тетяна, Трохименко Анна, Киян Валія, Танасюк Алла, Сухарський Юрій, Ломоносов Михайло, Чуб Григорій та інші.
Куратор конкурсу Олена Павлова у передмові зауважує: «Цієї зими ми багато нового про себе дізналися. Що синьо-жовтий прапор на спині може суттєво зігріти на морозі, а під червоно-чорним взагалі спекотно. Що ялинку можна не забирати до літа, а президента так довго тримати не варто. Що коли треба, зможемо знайти бронежилет для друга. Що рецепт коктейлю Молотова настільки простий, а центр Києва з легкістю перетворюється на Січ. Що на вулицях європейської столиці влада може стріляти у перехожих. Що червоний хрест на рукаві не рятує від кулі снайпера. Що можна не спати ніч, читаючи новини. Що війна буває так близько. Що добро перемагає зло. І не тільки у казках, а й у касках. Ми не знали, що у повітрі свободи так багато сльозогінного газу. Як ним дихати, ми тільки вчимося потрохи. І дуже не хочеться забувати це вміння».
987468 У2 Д21 Дацюк Г. І. Янголи небесної чоти / Галина Дацюк. – Чернівці : Букрек, 2016. – 320 с.
Під «парасолькою» назви зібрані імена людей, яких ми називаємо моральними авторитетами суспільства. Усіх їх об’єднує й те, що зовсім недавно вони були гостями передач на Радіо «Культура». А ще їх об’єднує українська земля й українське небо – колообіг справжньої краси, сила духу та талант любити.
Розмови у прямому ефірі – це миттєвості, до яких згодом не повертаються. Оприлюднені ж у книжці інтерв’ю дають змогу знову і знову звертатися до слова письменника Анатолія Дімарова, художника Миколи Стороженка, філософа Євгена Сверстюка, матері учасника руху опору Валерія Марченка – Ніни Марченко, співака Степана Фіцича. Їхні голоси звучать уже в небесах. Але віддруковане дає нам можливість почути цих людей на землі і подякувати за незабутні зустрічі, що випромінювали любов.
Частина книги присвячена митцям, які стали героями і героїнями Революції гідності й сьогодні стоять на сторожі української культури. Серед них – Ольга Богомолець, Євген Нищук, Леся Горова, Марина Соченко, Олександр Мельник, Катерина Ткаченко, Оксана Гордієць та багато інших.
«Зберімося у вільній і оновленій сім’ї
Й згадаємо всіх по імені в Небесній сотні!
Віддаймо гідну честь за мужню відданість її
В розправи час лихий тих чорних днів скорботних»
Оксана Федишин
988056 У2 П67 Поетична енциклопедія. Герої Майдану / [упоряд. О. Федишин]. Т. 1. – Івано-Франківськ : [Вид. Супрун В. Н.], 2016. – 232 с.
Видання містить поетичні присвячення кожному Герою Небесної сотні – Герою України, удостоєному ордена «Золота Зірка» чи ордена Героїв Небесної Сотні.
Кожному поетичному твору передувала пошукова і дослідницька праця літераторів з різних куточків України, які об’єдналися для вивчення життєвого шляху, подвигу і увіковічення пам’яті героїв Майдану. Правдива жива історія майстерно написана поетичними фарбами.
«Поетична енциклопедія. Герої Майдану» – алфавітно впорядковане видання, укомплектоване збірками віршів по регіонах України, де проживали полеглі патріоти.
Куратор авторського проекту Оксана Федишин у передмові зазначила, що сьогодні, як ніколи раніше, «чуття єдиної родини» об’єднує Схід і Захід, вивчає мову той, хто все життя говорив російською, а сльози і любов творять чудеса. І у щирій любові воскресає оновлена Україна, наша Україна…
987276 У2 Б17 Базів В. Армагєддон на Майдані : роман-рєквієм / Василь Базів. – [К.] : Укр. пріоритет, 2014. – 160 с.
Безпощадне у своїй невідворотній сповідальності та всепоглинальне за своїм гостросюжетним магнетизмом Письмо автора справляє на читача вулканічне потрясіння, як і сам феномен Майдану на самосвідомість сучасного землянина. На смисловому тлі подається документальна маловідома історія про те, що і як призвело до Повстання, котре стало безпрецедентним актом кривавого вознесіння із провалля гуманітарно-кримінальної катастрофи для майже 50-мільйонного людського згромадження в центрі Європи. Водночас всенародний Бунт Гідності став прологом до визвольної війни – у супрязі з усім прогресивним світом – древньої Нації проти планетарної загрози земній цивілізації, яка постала перед очманілим людством осатанілими ордами московських варварів, що виринули на полях глобальної епохи із темних віків.
989335 323.26(477-25) К76 Кошкіна С. Майдан. Нерозказана історія: головне розслідування подій Революції Гідності / Соня Кошкіна. – К. : Брайт Стар Паблішинг, 2015. – 400 с.
Соня Кошкіна (справжнє ім’я – Ксенія Василенко) прийшла в журналістику дуже рано, з тринадцяти років, коли навчалася в школі юного журналіста «Юн-прес». Обраний в юності псевдонім точно відповідає і теперішньому унікальному авторському стилю, який поєднує жіночу чарівність і шарм з абсолютною незалежністю та рішучістю.
На написання цієї, до речі першої, книги, автора надихнули події в Україні в 2013-2014 роках. У результаті маємо унікальний продукт: це й репортаж, і журналістське розслідування, і аналітика. Незважаючи на те, що в книзі багато вже відомих фактів, її текст переповнений ексклюзивом, уміщеним у свідоцтва основних учасників подій «з обох боків барикад». Завдяки цьому текст захоплює, тримає в напрузі до останньої сторінки, як справжній детектив.
80 відсотків контенту є унікальним – дані та свідчення очевидців публікуються вперше. Завдання – максимально точно реконструювати події, насамперед кулуарні, процеси, які були приховані від очей тих, хто мерз на площах, але які безпосередньо вплинули на результат Революції Гідності.
Відділ наукової інформації та бібліографії ЗОУНБ
- 3726 просмотров