Концепція нового інтегрованого ресурсу - електронної бібліотеки «Культура України»
Концепція нового інтегрованого ресурсу - електронної бібліотеки «Культура України»
Затверджено наказом Міністерства культури України від «29» листопада 2011 р. №1094/0/16-1
Мета концепції
Концепція нового інтегрованого ресурсу – електронної бібліотеки «Культура України» має на меті обґрунтування основних напрямів розвитку і принципів організації електронної бібліотеки «Культура України» (далі - ЕБ).
Концепція, визначає основні вимоги до формування ЕБ, є основою для розробки профілю її комплектування, визначення пріоритетів при відборі видань для переведення їх в електронну форму, вирішення технологічних проблем.
ЕБ орієнтована на широкі кола користувачів і вирішує наступні задачі:
просвітницьку, в рамках якої формуються колекції, направлені на поширення знань про культуру України;
наукову, направлену на сприяння глибокому вивченню теми (предмету) науковцями і фахівцями в області суспільних і гуманітарних дисциплін;
довідкову, направлену на необхідність задоволення потреби в інформації з питань культури.
Актуальність проблеми
Закон України «Про Основні засади розвитку інформаційного суспільства в Україні на 2007-2015 роки» визначає концептуальні положення та обґрунтовані завдання, які стоять перед нашою державою на шляху до інформаційно відкритого суспільства, яке орієнтоване на інтереси людей.
Публічні бібліотеки, основними напрямами діяльності яких є формування, зберігання документально-інформаційних ресурсів та бібліотечне обслуговування, не стоять осторонь цих процесів і впроваджують в життя завдання, визначені у цьому документі. Бібліотеки, музеї, архіви мають у своїх фондах велику кількість рідкісних і цінних документів, доступ до яких обмежено через їх незадовільний фізичний стан. Створення цифрових копій таких видань є одним з можливих варіантів їх збереження та надання вільного доступу до них через мережу Інтернет.
Загальні положення
Визначення терміну ЕБ:
Електронна бібліотека – комплексна інформаційна система, в якій документи зберігаються і можуть використовуватися в машиночитаній ("електронній") формі, програмними засобами забезпечується єдиний інтерфейс доступу з однієї точки до електронних документів, що містять тексти і зображення. База даних ЕБ може складатися з різного виду електронних колекцій документів.
Цілі створення ЕБ
Функціонування ЕБ буде спрямовано на досягнення наступних цілей:
інтеграція культури народів України у європейський і світовий інформаційний простір, зміцнення культурних зв’язків і формування позитивного іміджу України у світі;
забезпечення рівної можливості безкоштовного доступу користувачів до надбань української культури і мистецтва за допомогою Інтернет мережі;
надання користувачам якісно нових можливостей роботи з інтегрованим інформаційним ресурсом бібліотек, музеїв та інших закладів культури в єдиній точці доступу;
створення електронних копій друкованих документів для збереження культурної спадщини, що знаходиться у фондах бібліотек та інших закладів культури та запобігання фізичного зносу документів;
підвищення ефективності використання документів, розкриття фондів бібліотек, музеїв, архівів та інших закладів культури з питань культури і мистецтв;
створення можливості працювати одночасно з одним і тим же виданням багатьом користувачам.
Планується, що ЕБ стане складовою Національної електронної бібліотеки.
Очікувані результати
Створення єдиної бази даних (фонд), яка містить електронні документи з єдиним користувацьким інтерфейсом доступу з однієї точки до усіх колекцій, що входять до ЕБ.
Створення системи метаданих ЕБ, в першу чергу – електронного каталогу.
Розробка технології надійного накопичення, збереження і використання електронних документів.
Правові питання
У процесі формування фонду ЕБ та доступу до неї користувачам враховується наступне:
Національна парламентська бібліотека України є базовим закладом у процесі створення та забезпечення функціонування ЕБ;
переведенню в електронну форму підлягають об’єкти, які не охороняються авторським правом, на які закінчився строк охорони авторського права та на які поширюється дія нормативно-правових актів із питань авторського права та суміжних прав (у разі надання відповідного дозволу автором або особою, яка володіє авторськими правами);
запозичення електронних документів, вироблених іншими особами або організаціями, здійснюється на договірній основі з дотриманням норм чинного законодавства та з урахуванням взаємних інтересів.
Учасники проекту
На основі взаємних інтересів у галузі розвитку бібліотечної справи та інформаційних технологій в Україні, прагнучи до об’єднання зусиль у створенні інтегрованого інформаційного ресурсу з єдиною точкою доступу та визнаючи якісні переваги, що відкриваються для кожної із сторін, до участі в проекті залучаються бібліотеки, музеї, інші заклади культури та автори, які можуть надавати інформаційні ресурси відповідно до профілю комплектування з дотриманням законодавства України щодо авторського права та суміжних прав.
Основними принципами співробітництва є:
добровільність співпраці;
відкритість (учасником проекту може бути будь-який заклад культури, громадська організація та інші установи, які підтримують його концепцію).
Тип ЕБ
В основу даного проекту покладена інтегрована модель створення електронної бібліотеки, яка означає що у єдиному технологічному середовищі учасники проекту об’єднують свої ресурси шляхом надання повних текстів оцифрованих видань у відповідності до профілю комплектування, визначених форматів, технічних вимог і уніфікованих вимог до контенту.
Структура ЕБ
Електронна бібліотека є інтегрованою інформаційною системою, що включає:
фонд електронних ресурсів;
каталог на фонд електронних ресурсів;
комплекс апаратно-програмних засобів, що підтримують стабільне функціонування пошукової системи і дають можливість оперативного поповнення, реєстрації, довготривалого зберігання фонду електронної бібліотеки та розподіленого доступу до нього через мережу Інтернет.
Склад ЕБ
До складу електронної бібліотеки включаються ресурси, що фізично зберігаються у фондах бібліотек, музеїв та інших закладів культури та ті, що надані авторами за договором на право використання об’єкта авторських прав.
Напрямом у формуванні фонду ЕБ вибрана тема «Культура України».
Фонд ЕБ складається з чотирьох колекцій:
1. Історія культури. Теорія культури. Культурологія.
2. Мистецтво:
Архітектура
Скульптура
Живопис
Графіка
Декоративно-прикладне мистецтво. Народні художні промисли
Музика
Танець. Хореографія
Театр
Цирк. Естрада. Видовищні мистецтва
Кіномистецтво
Художня фотографія
3. Етнографія:
Народи України
Матеріальна культура
Духовна культура
4. Заклади культури.
Бібліотеки
Музеї
Архіви
Культурно-мистецькі освітні установи
Фонди, товариства, об’єднання, асоціації
Українські культурні центри за кордоном.
Критерії відбору документів для оцифровування:
Наукова, суспільна та історико-культурна цінність документу;
Відповідність профілю комплектування.
Підготовка цифрового контенту ЕБ відбувається:
на технічній базі НПБУ;
на технічній базі учасників проекту.
Вимоги до бібліотечної технології:
формування фонду електронних документів шляхом сканування;
ведення електронного каталогу (ЕК) електронної бібліотеки (ЕКЕБ)
сумісного з ЕК НПБУ, і подальше їх злиття;
обробка текстової інформації, зображень, графіки, відеоінформації;
архівація, зберігання і захист електронних документів.
Для представлення повних текстів в ЕБ використовуються:
формат PDF в якості основного формату;
формат TXT;
формати для зображень TIFF, JPEG;
гіпертекстова мова розмітки HTML.
Організація доступу до ЕБ
Розміщення ресурсів ЕБ передбачається на окремому сайті, адміністрування якого буде здійснювати Національна
Вимоги до складу, формату і комплектності електронних копій документів:
файл бібліографічного запису у форматі MARC;
анотації в форматі ТХТ на 3-х мовах (укр., рос., англ.);
цифрові образи документів у форматах PDF, TIF, JPEG;
зміст документа в форматі ТХТ.
Для передачі комплекту електронного документу, який оцифрований учасниками проекту пропонується технологія передачі даних через FTP – сервер (протокол передачі файлів в комп'ютерних мережах) з окремими логінами та паролями для кожної бібліотеки або на CD/DVD – дисках поштою.
- 5134 просмотра