Інна Павлівна Степаненко.
Бібліографічний покажчик присвячено заслуженому працівнику культури України, незмінному директору Запорізької ОУНБ протягом 1982-2014 років, справжньому професіоналу, людині активної життєвої позиції Інні Павлівні Степаненко, яка понад 43 роки віддала натхненній праці служіння Книзі та 12 листопада 2018 року святкувала б свій 70-річний ювілей. Але доля розпорядилась інакше – 30 жовтня її не стало.
Покажчик складається з трьох основних розділів, а відкриває його біографічна довідка, перелік основних дат життя та діяльності, спомини колег та близьких друзів, які багато років йшли пліч-о-пліч з Інною Павлівною. У першому розділі зібрані окремі видання автора, публікації, вміщені в енциклопедичних та довідкових виданнях, наукових збірниках, матеріалах конференцій, часописах, неопубліковані методичні рекомендації із фондів ЗОУНБ, численні інтерв’ю у ЗМІ, присвячені різноманітним напрямам роботи та проблемам бібліотек області. Другий розділ містить перелік видань, над якими працювала І. П. Степаненко як відповідальний редактор та укладач. Третій складається з публікацій про її життя та діяльність. Покажчик також містить світлини, фотографії (вибірково) відзнак та нагород Інни Павлівни, добірку її окремих публікацій у місцевій пресі. Завершує видання іменний покажчик.
Бібліографічні описи джерел розташовані за роками видань у зворотньо-хронологічному порядку[1] (у межах кожного року – за алфавітом назв публікацій), кожний із них має свій ідентифікаційний номер. Загальна кількість бібліографічних записів становить 231 позицію. Представлені матеріали охоплюють період з 1973 по 2018 роки.
Джерелами пошуку були фонди та каталоги Запорізької ОУНБ, бібліографічні покажчики, інтернет-ресурси, серед яких - електронні каталоги провідних бібліотек України, архіви часописів тощо. Добір джерел закінчено у листопаді 2018 року.
Видання адресовано, насамперед, шанувальникам та колегам І. П. Степаненко, всім, хто працює у бібліотечній сфері, переймається нагальними проблемами, впевнено дивиться у майбутнє та хоче досягти високого професійного рівня. А ще тим, хто стоїть на порозі вибору свого життєвого шляху і мріє пов’язати його з необмеженим книжковим світом, опанувати професію бібліотекаря.
Роки як ріки, плинуть, забираючи на своєму шляху все мілке, дріб'язкове, миттєве, залишаючи в пам'яті, як блискавки, моменти, епізоди, які згадуєш все життя.
Спогади переносять мене в 1966 рік, в Харківський державний інститут культури, де ми і познайомилися з Інною Степаненко. Вона була старостою групи (на жаль, не моєї) і запам'яталась, мабуть, всім студентам своєю активністю, організованістю, а ще завжди намагалася зробити для своєї групи все, що було в межах її компетентності. Ми навіть заздрили її однокурсникам. Вона була лідером, ним залишається і понині. Подружилися ми пізніше, в 1970 році, коли приїхали за державним призначенням до Запорізької обласної наукової бібліотеки. Зблизило нас «квартирне питання» (винаймали куток в кімнаті разом з господинею і одним ліжком на двох). Але тоді це особливо не обтяжувало. Потім був гуртожиток на цілих 8 років. І була молодість, яка особливо не помічала побутових незручностей. Ми були щасливі. Ходили на фото- та художні виставки, на гастролі столичних театрів, відвідували кіноклуб «Відродження».
Її першим місцем роботи в бібліотеці став науково-методичний відділ. Вчорашня студентка, а сьогодні методист, який повинен давати поради на місцях в області, - це дуже відповідально. Відмінниця в навчанні (диплом з відзнакою), з практикою зіткнулася вперше. Але не розгубилася, з величезною напористістю почала вивчати звіти роботи бібліотек області, фахову періодику, прислуховувалася до порад досвідчених колег. Інна Павлівна стала методистом, знаним в області, яку поважали, а її поради сприймали як керівництво до дії. Може, саме тоді вона визначила для себе життєве кредо: «Очі бояться, а руки роблять»?
Ця старанність не залишилася поза увагою. Спочатку стала головним бібліотекарем науково-методичного відділу (як ми тоді говорили - «головним методистом»), а потім її призначили на посаду заступника директора з наукової роботи. Це була її стихія, в яку вона поринула з головою. Колись мріяла стати журналістом, а познайомившись детальніше з бібліотекою, вирішила, що це «два в одному». І була права, зараз і термін є такий - «бібліотечна журналістика».
Наступив 1982 рік. Директор бібліотеки А. І. Бальцер вийшов на заслужений відпочинок, а Інні Павлівні запропонували посаду директора. Ми радилися з нею. З науковою роботою, я була впевнена вона справиться, а ось господарська частина - незвичне для неї. Але вона вирішила - спробую. І «спробувала» на цілих 32 роки. З усіх колишніх директорів - найдовший термін. Маючи професійні та організаторські здібності, принциповість, відповідальність, Інна Павлівна швидко опанувала цю посаду. Але були і труднощі. Прийшли важкі 90-ті - роки боротьби за виживання бібліотеки. Інна Павлівна все здолала, все витримала, витримав і колектив.
Наслідуючи досвід інших обласних бібліотек країни, в Запорізькій ОУНБ розпочалась «ера» автоматизації бібліотечно-бібліографічних процесів: створення електронного каталогу, відкриття зали електронних ресурсів, нових сучасних відділів, нових сфер інформаційного обслуговування, всього не перелічиш.
Колектив бібліотеки поповнився молодими співробітниками, які не мали професійної освіти. Завдяки умовлянням, бесідам Інни Павлівни, всі вони вивчилися і отримали дипломи про середню спеціальну та вищу освіту. За досягнення бібліотеки під керівництвом Інни Павлівни, їй було присвоєно звання «Заслужений працівник культури України». Ми пишалися своїм директором!
Для Інни Павлівни Бібліотека - це живий організм з його історією, долею, людьми. Приступаючи до написання історії бібліотеки для видання «Повний вік моїй бібліотеці», вона працювала в обласному архіві, перевернула гори документів, вивчала звіти роботи бібліотеки за певні періоди і навіть використала огляд роботи Запорізької обласної бібліотеки, складений студенткою-практиканткою Т. Н. Диковою за 1951 рік. Було ще багато інших праць, які Інна Павлівна присвятила своїй рідній Бібліотеці. Серед них окремо стоять збірки нарисів та фотодокументів «Бібліотека, роки, люди, долі» (ніхто до неї нічого подібного не робив). Опрацьовуючи джерела до чергових випусків, вона вкладала душу в пошуки матеріалів і, наче крихти золота, відбирала яскраві моменти із життя бібліотеки. Це видання було і залишається неперевершеним.
Даруючи мені перший випуск цієї збірки, вона написала: «З повагою і подякою за спільну творчу роботу, взаєморозуміння та особисту дружбу». Я горда і пишаюсь цим.
Між першим і другим поверхом бібліотеки намальоване панно «Апельсинове дерево» з позначенням відділів бібліотеки, яке з’явилось за задумом Інни Павлівни. Це символ нашої Бібліотеки, яка, як це дерево, попри всі негаразди, вистояла, міцно тримається на ногах і буде ще довго жити і дарувати плоди знань і радість зустрічей людям, які приходять сюди.
Любов Бєляєва, колега і подруга
Історію бібліотечної справи, як і історію держави, творять особистості. З отриманням незалежності України сформувався тип керівника нової формації, діяльність якого відповідає сучасним потребам суспільства. Саме до таких керівників належить Інна Павлівна Степаненко – директор Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки.
Бібліотека увійшла в її життя в юності і 45 років була не просто місцем роботи, а сенсом життя. Народилася Інна Павлівна на Черкащині, у с. Лозоватка (Лозуватка) Шполянського району. Там пройшли її дитячі роки, шкільна юність. Після закінчення Харківського інституту культури доля привела її до Запорізької ОУНБ. Саме тут вона пройшла шлях від старшого бібліотекаря до директора бібліотеки, яку очолювала з 1982 до 2014 рр.
Інна Павлівна вважала краєзнавчу роботу бібліотеки одним із найважливіших напрямків. Вона була ініціатором утворення краєзнавчого відділу в 2002 році, адже характерною рисою нашого часу є активний інтерес до історії, зокрема, історичного краєзнавства. Завжди брала активну участь у всіх заходах відділу. Постійно стежила за тим, щоб книги краєзнавчої тематики обов’язково надходили до бібліотеки, писала листи до друкарень, які не надсилали обов’язковий примірник, слідкувала за тим, що пишуть засоби масової інформації про нашу бібліотеку.
Під її керівництвом розпочалася робота по комп’ютеризації бібліотечно-бібліографічних та інформаційних процесів, і першим відділом, фонд якого було внесено до «Електронного каталогу бібліотеки», став фонд краєзнавчого відділу. Це робить його не тільки частиною національного ресурсу, а й світової культури.
Велику увагу приділяла видавничій діяльності відділу, стежила за тим, щоб краєзнавчі бібліографічні видання відповідали науковому рівню, виходили вчасно і мали привабливий вигляд (крім бібліотек області, вони надходили до Національної бібліотеки України ім. Я. Мудрого, Національної бібліотеки України імені В. І. Вернадського, Національної історичної бібліотеки України та ін.). При ній розпочався випуск видань краєзнавчих серій «Дослідники рідного краю», «Міста та села Запорізької області», «Письменники Запорізького краю», «Герої України – наші земляки», «Митці Запорізького краю» (видає відділ мистецтв). На той час в структурі бібліотеки не було редактора, тому Інна Павлівна редагувала все, що видавалося в бібліотеці, у тому числі і наші видання, часто писала до них вступні статті. На одному з привітань з нагоди дня народження співробітники краєзнавчого відділу присвятили її редакторській праці такі слова: …Редактора работа важней иных работ,
Внимание ослабнет – ошибка проползет.
Но жить еще надежде до той поры, пока
Директор наш сжимает перо в своих руках…
І. П. Степаненко стала гідним продовжувачем справи свого попередника – А. І. Бальцера, який вперше розпочав роботу по вивченню історії бібліотечної справи, зокрема нашої бібліотеки.[2] Вона стала першим лауреатом обласної щорічної премії імені А. І. Бальцера в галузі бібліотечної справи (започаткувало обласне відділення Українського фонду культури).
Підготувала і видала 4 випуски збірника «Бібліотека, роки, люди, долі». Значення цієї роботи неоціненне, адже це історія не тільки бібліотеки, а і також людей, які в ній працювали.
Щорічні краєзнавчі читання розпочалися також не без її участі. Вона була присутня майже на всіх, виступала з повідомленнями, обговорювала результати. Матеріали читань публікувалися у збірниках «Бібліотечне краєзнавство», «Історія бібліотечної справи на Запоріжжі».
Своїми знаннями, досвідом, власними думками про культуру, книгу, бібліотеку охоче ділилася з колегами, молодими фахівцями, громадськістю на семінарах, нарадах, зустрічах за круглим столом, у пресі, на каналах обласного телебачення і радіомовлення.
Вона турбувалася про підготовку молодих спеціалістів, які в подальшому гідно замінять працюючих сьогодні. Протягом багатьох років була головою державної екзаменаційної комісії Мелітопольського училища культури.
Уважно ставилася і до різних життєвих проблем працівників старшого покоління, тих, хто ще працював, і тих, хто знаходився на заслуженому відпочинку.
За її ініціативи проводилася і культурно-масова робота в колективі. Якими прекрасними були свята до Всеукраїнського дня бібліотек, 8 Березня, Нового року! Всі, хто брав участь або був просто присутній на них, запам`ятали їх на все життя.
За багаторічну сумлінну працю І. Степаненко неодноразово відзначалася Почесними грамотами та листами подяки, серед яких знак Міністерства культури СРСР «За відмінну роботу» (1991), звання «Заслужений працівник культури України» (1999). Діяльність бібліотеки також високо оцінена запорізькою громадою. У 2007-2013 роках Інна Павлівна як керівник закладу, була нагороджена медаллю «За досягнення у розвитку Запорізького краю» III ступеня (2007) та орденами «За заслуги перед Запорізьким краєм» IIІ та ІІ ступенів (2008 та 2013 рр. відповідно), згідно Народного рейтингу серед жителів м. Запоріжжя – отримала звання «Гордість Запоріжжя» (2009). КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР був відзначений дипломом лауреата Народного рейтингу «Видатні запоріжці» у номінації «Найкращі заклади області» (2012). І. Степаненко обиралася депутатом обласної ради народних депутатів у 1984-1989 рр.
Без перебільшення можна сказати, що Інна Павлівна внесла значний вклад у розвиток бібліотечної справи, як на Запоріжжі, так і в Україні. Вона віддавала всі сили обраній професії. Її енергія і творча ініціатива були спрямовані на підвищення авторитету бібліотек в суспільстві та іміджу професії бібліотекаря.
Ганна Нагорна,
завідувач відділу краєзнавства (2002-2016)
На спомин про Інну Павлівну Степаненко
Ось і довелося відвідати с. Лозоватка на Черкащині, куди завжди гостинно запрошувала нас І. П. Степаненко. Але, на жаль, побували там за сумним приводом.
30 жовтня 2018 року після тяжкої, швидко протікаючої хвороби, Інни Павлівни не стало. Передчасно пішла з життя чуйна людина, особистість, колега, фахівець високого рівня.
Мала Батьківщина Інни Павлівни – мальовниче село у Шевченківському краї, місце, де проживали її предки, а нині у "родинному гнізді" живуть 94-річна матуся та молодша сестра Галина. Батько – ветеран війни, залишив по собі пам'ять як один з учасників створення відомого в Україні Лозоватського дендропарку та висадженими власноруч рідкісними рослинами.
До сільського подвір’я, де, після виходу на пенсію, Інна Павлівна мешкала останні чотири роки, ми зайшли з відчуттям неможливості прийняття цієї сумної події: ще живі осінні квіти, які вирощувала хазяйка, зібрані запашні дозрілі яблука, охайно облаштована присадибна ділянка, художньо оформлено паркан. В усьому відчувається невтомна праця рук, велика любов, душевне тепло Інни Павлівни до рідної домівки.
За словами односельчан, сім’я Степаненків жила дуже скромно. Батьки працювали у колгоспі, сестри успішно навчалися у школі. Згодом, отримавши вищу освіту, кожна обрала свій шлях у професії.
Багато добрих, щирих слів щодо Інни Павлівни ми почули від сусідів, однокласників і подруг: про її доброзичливість, порядність, готовність допомогти не лише літнім самотнім односельчанам, а й бездомним слабким тваринам (про тепле ставлення до котів знали всі), навіть курки жили на подвір’ї по декілька років, бо красиві і ручні.
Близька подруга (Інна Скрипник) згадувала про нерозривні дитячі зв’язки і в зрілому житті з Інною Павлівною. Зокрема, опинившись разом у Запоріжжі, вони підтримували давню дружбу, часто ходили в гості, спілкувалися «по душах», поздоровляли одна одну зі святами. Мабуть, тому Інна Скрипник так реально, на ментальному рівні, відчула час уходу подруги з життя.
Завжди весела, не за роками гарна – такою запам’ятали Інну Павлівну друзі на останній шкільній зустрічі: «Інно, ти все молодієш», - шуткували хлопці з сивиною у волоссі.
Однак, не всім односельчанам було відомо, що їхня землячка більше 30 років очолювала найкрупнішу книгозбірню в Запорізькому регіоні. Мала високі державні нагороди, в тому числі звання «Заслужений працівник культури України». Бібліотека, в яку вона вкладала серце, душу, турботу, завдяки її повсякденній наполегливій праці перетворилася в один із найпотужніших бібліотечних закладів країни.
Спілкування з цією мудрою, порядною людиною особисто для мене було приємним і корисним в людському та професійному сенсі. Я багато чого навчилася у Інни Павлівни за роки спільної роботи. Завжди спостерігала за тим, як вона працює. Її настільними книгами були довідники, словники, статистичні та аналітичні матеріали. При написанні статей, доповідей, методично-бібліографічних посібників вона глибоко вивчала проблему, вміла чітко викладати свої думки – тут, можливо, відчувався її інтерес в юності до журналістики. В спадок від Інни Павлівни залишилися унікальні видання з історії бібліотеки – серія «Бібліотека, роки, люди долі», фундаментальні випуски календаря «Знаменні і пам’ятні дати Запоріжжя», багато наукових праць. Деякі з них були визнані переможцями в якості конкурсних робіт на всеукраїнському рівні.
Бібліотека була тим місцем роботи, яке стало життям, долею, а колектив – другою сім’єю Інни Павлівни. Якось вона сказала: «Я люблю свою роботу, свою професію», і потім додала: «А ще я люблю всіх вас і зичу щастя, здоров’я, процвітання нашій рідній бібліотеці». Це останнє побажання тим, з ким залишилося її серце назавжди.
Закінчився земний шлях Інни Павлівни Степаненко, шлях, наповнений сподіваннями, прагненнями, успіхами, іноді труднощами. Нехай їй буде Царство Боже на Небі.
Ми завжди пам’ятатимемо Вас, дорога Інно Павлівно!
Н.А. Купреєва,
заступник директора ЗОУНБ
(1992-2014 рр.)
Основні віхи життя та діяльності
12 листопада 1948 р. |
Народилася в с. Лозоватка (Лозуватка) Шполянського р-ну Черкаської обл. |
1966 р. |
Закінчила загальноосвітню школу та вступила до Харківського інституту культури на бібліотечний факультет |
1971 р. |
Закінчила Харківський інститут культури і отримала кваліфікацію бібліотекар-бібліограф |
1971-1975 рр. |
Старший бібліотекар науково-методичного відділу Запорізької ОУНБ ім. О. М. Горького |
1975-1978 рр. |
Головний бібліотекар науково-методичного відділу Запорізької ОУНБ ім. О. М. Горького |
1978-1982 рр. |
Заступник директора з наукової роботи Запорізької ОУНБ ім. О. М. Горького |
1982-2014 рр. |
Директор Запорізької ОУНБ ім. О. М. Горького |
1984-1989 рр. |
Депутат Запорізької обласної ради народних депутатів |
1984 р. |
На базі ЗОУНБ відбувся республіканський семінар-практикум за темою «Завдання обласних універсальних наукових бібліотек по поліпшенню формування та використання книжкових фондів регіону» (м. Запоріжжя) |
1986 р. |
Доповідь на колегії Міністерства культури СРСР (за результатам вивчення стану роботи органів культури і бібліотек Запорізької області по реалізації Положення про бібліотечну справу в СРСР) |
1990 р. |
На базі ЗОУНБ відбулась науково-практична конференція «Сучасний читач та бібліотека» (м. Запоріжжя, 24-27 верес.) |
1991 р. |
Нагороджена знаком Міністерства культури СРСР «За відмінну роботу» |
|
У складі української делегації взяла участь у 57-й Генеральній конференції і Сесії Ради ІФЛА (м. Москва) |
1993 р. |
На базі ЗОУНБ відбулась нарада Міністерства культури України «Бібліотеки України, іх гуманістична місія в умовах ринку» (травень) |
1995 р. |
Виступ на науковій конференції «Роль бібліотек у відродженні національної культури» (м. Полтава) |
1996 р. |
За ініціативою директора утворено Запорізьку бібліотечну асоціацію |
1998 р. |
Стала першим лауреатом обласної щорічної премії імені А. І. Бальцера в галузі бібліотечної справи області, заснованої Запорізьким відділенням українського фонду культури |
1999 р. |
Присвоєно почесне звання «Заслужений працівник культури України» |
2001 р. |
На базі ЗОУНБ відбулась науково-практична конференція «Історія бібліотечної справи на Запоріжжі» (м. Запоріжжя, 26-27 верес.) |
|
Організовано Центр доступу та навчань в Інтернет за сприянням Відділу преси, освіти та культури Посольства США в Україні (IREX) |
2003 р. |
Виступ на всеукраїнській науково-практичній конференції директорів державних та обласних універсальних наукових бібліотек «Електронні ресурси бібліотек» (м. Кіровоград, 14-17 жовт.) |
|
На базі ЗОУНБ відбулась обласна конференція «Сільські бібліотеки в умовах економічних і соціальних перетворень» (м. Запоріжжя, 24-25 верес.) |
|
Отримано грант Посольства США в Україні (проект LEAP «Інтернет-центри в публічних бібліотеках») та відкрито безкоштовний Інтернет-центр |
2004 р. |
Колектив ЗОУНБ ім. О. М. Горького нагороджено Почесною грамотою Кабінету Міністрів України |
|
Під керівництвом І. П. Степаненко бібліотека стала першим лауреатом премії «За досягнення у розвитку культури Запорізького краю» в номінації «За досягнення у бібліотечній справі» |
|
На базі бібліотеки відбулась науково-практична конференція «Регіональна бібліотека: розвиток потенціалу в сучасному інформаційному просторі» (м. Запоріжжя, 13 жовт.) |
2007 р. |
Нагороджена медаллю Запорізької облдержадміністрації «За розвиток Запорізького краю» |
|
Участь у всеукраїнській науково-практичній конференції «Проблеми формування та використання бібліотечних фондів публічних бібліотек України» (м. Севастополь, 3-7 верес. 2007 р.) |
2008 р. |
Нагороджена орденом Запорізької обласної ради «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеню |
|
На базі ЗОУНБ відбулась обласна конференція «Бібліотека, інформація: регіональний аспект» (25 верес.) |
|
Участь у засіданні круглого столу «Сучасний читач і бібліотека» (м. Сімферополь, 15-18 верес.) |
|
Участь в освітньому семінарі-тренінгу «Організація регіональних програм підтримки і розвитку читання» (м. Москва) |
|
У складі делегації представляла Запорізьку область на «Всеукраїнському форумі інтелігенції» (м. Київ, 26-27 берез.) |
2009 р. |
Отримала почесне звання «Гордість Запоріжжя» |
|
Здійснила навчальну поїздку до США, організовану для керівників ОУНБ України Радою міжнародних досліджень і обмінів (IREX) у рамках проекту «Бібліоміст» |
2010 р. |
Відкрито регіональний тренінговий центр програми «Бібліоміст» (партнерська угода IREX, USAID, Міністерства культури України) |
2011 р. |
Проведено обласну акцію «Бібліотекам – суспільну підтримку» |
2013 р. |
Нагороджена орденом Запорізької обласної ради «За заслуги перед Запорізьким краєм» II ступеня |
|
Участь у тренінгу «Шляхи сталого розвитку і функціонування регіональних тренінгових центрів» за програмою «Бібліоміст» (м. Київ) |
|
Участь у VII Всеукраїнській науково-практичній конференції «Бібліотека і книга в контексті часу» (м. Київ, 17-18 квітня) |
2014 р. |
Нагороджено медаллю Запорізької єпархії УПЦ «Покров Пресвятої Богородиці» ІІ ступеня |
30 жовтня 2018 р. |
Відійшла у вічність |
Публікації про діяльність та проблеми бібліотек області
Неможливо віддати понад 40 років своєї трудової діяльності справі, якою ти займаєшся, не відчуваючи до неї потягу душі, справжньої любові і відданості.
І. П. Степаненко[3]
- Горбенко І. Оцифрування як засіб збереження книжкових видань бібліотек [Електронний ресурс] : [окремі аспекти організації поповнення фонду електронними документами Запорізької ОУНБ, запропоновані І. Степаненко] / Інна Горбенко // Медіапростір. – 2015. – Вип. 8. – С. 129–133. – Режим доступу: http://dspace.tnpu.edu.ua/bitstream/123456789/8528/1/Gorbenko.pdf
- Американские заметки директора библиотеки / И. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – Вип. 4. - С. 103-116.
- Бібліотека від ювілею до ювілею / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – Вип. 4. - С. 74-102.
- Библиотеки Запорожья : [проект Сергея Петкова «Символы Запорожья». О Запорожской ОУНБ рассказывает директор библиотеки Инна Степаненко] // YouTube. Petkov Sergey. – Электрон. видеодан. (1 файл : 15:35 мин.). – [Запорожье], 10 февр. 2014. – Режим доступа: https://youtu.be/fnCKyaNVans (дата просмотра: 08.10.2018).
- Від укладача / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – Вип. 4. - С. 3-8.
- «Мы постоянно стремимся к развитию!» [Электронный ресурс] : [интервью директора Запорож. ОУНБ Инны Степаненко] // Верже : сайт. - Режим доступа: http://verge.zp.ua/2014/10/02/inna-stepanenko-myi-postoyanno-stremimsya-k-razvitiyu
- Наставництво: краще з минулого, що працює на майбутнє / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. - Вип. 4. – С. 9-33.
- Новости МТМ - Горьковка разбогатела уникальными книгами [Електронний ресурс] : [о выставке «Книжные подарки» ко Дню рождения Запорожской ОУНБ, в т. ч. интервью директора Инны Степаненко] // YouTube. Телеканал Z. – Электрон. видеодан. (1 файл : 2:23 мин.). – [Запорожье], 21 янв. 2014. – Режим доступа: https://youtu.be/wIcpBujVKpE (дата просмотра: 08.10.2018).
- Організація комфортного середовища для користувачів ОУНБ / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. - Вип. 4. – С. 117-126.
- Тайны библиотек Запорожья [Электронный ресурс] : [о фондах библиотек Запорожья; о Запорожской ОУНБ рассказывает директор библиотеки Инна Степаненко / интервью провел Сергей Петков] // Запорізька Січ : сайт. - Режим доступа: http://sich.zp.ua/tajny-bibliotek-zaporozhya/
- Чуприна А. Инна Степаненко: «Мы преданы читателям, и они нам не изменяют» : [интервью с директором ЗОУНБ Инной Степаненко / провела Анна Чуприна] // МИГ. – 2014. – 23 янв. (№ 4). – С. 12.
- Акція «Ніч у бібліотеці» - свято для всіх / І. Степаненко // Бібл. планета. – 2013. - № 1. – С. 17-19.
- Акция «Библионочь-2013» [Электронный ресурс] : [про акцию «Ночь в библиотеке 2013» Запорож. ОУНБ, в т. ч. интервью директора Инны Степаненко] // YouTube. Тарелка ТВ NEWS. – Электрон. видеодан. (1 файл : 1:31 мин.). – [Запорожье], 1 окт. 2013. – Режим доступа: https://youtu.be/i1zQq6bU76Q (дата просмотра: 08.10.2018).
- Бібліотека ім. Горького [Електронний ресурс] : [про роботу бібліотеки розповідає директор Інна Степаненко / репортаж Надії Колесникової] // YouTube. Владимир Сидорин. – Електрон. відеодані (1 файл : 4:49 хв.). – [Запоріжжя], 8 лют. 2013]. - Режим доступу: https://youtu.be/DfDoUS7Y5pA (дата перегляду: 08.10.2018).
- «Даруй мне тишь твоих библиотек…» : [беседа с директором ЗОУНБ И. П. Степаненко / провела Инесса Атаманчук] // Art of LIFE. - 2013. - № 2. – С. 34-38.
- Криза бібліотек чи криза особистості? / І. Степаненко // Запоріз. правда. – 2013. - 13 квіт. (№ 43). – С. 4.
- Новости МТМ - Запорожцы ночевали в библиотеке [Электронный ресурс] : [про акцию «Ночь в библиотеке 2013» Запорож. ОУНБ, в т. ч. интервью директора Инны Степаненко] // YouTube. Телеканал Z. – Электрон. видеодан. (1 файл : 3:15 мин.). – [Запорожье], 30 сент. 2013. – Режим доступа: https://youtu.be/ewxK4_vrTEA (дата просмотра: 08.10.2018).
- Трансформація функцій і змісту діяльності сучасної публічної бібліотеки: тенденції, розвиток, перспективи / І. Степаненко // Бібліотека і книга у контексті часу : зб. наук. ст. VII Всеукр. наук.-практ. конф., 17-18 квіт. 2013 р., НПБУ, м. Київ / М-во культури України, Нац. парламент. б-ка України ; [редкол.: Т. Вилегжаніна (голова) та ін. ; уклад. С. Басенко]. – К., 2013. – С. 95-104.
- Акція «Ніч у бібліотеці» - свято для всіх / І. Степаненко // Хортиця. – 2012. - № 6. – С. 103-107.
- Від укладача / [І. П. Степаненко] // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – Вип. 3. - С. 3-5.
- Дзюба О. Важный ненужный украинский язык : [И. П. Степаненко об украинской литературе] / Ольга Дзюба // Мрія. – 2012. – 8 нояб. (№ 46). – С. 19.
- Жавжарова Т. Инна Степаненко: «Если человек разучился читать – он разучился думать» : [интервью с директором ЗОУНБ Инной Степаненко / провела Татьяна Жавжарова] // Портмоне. – 2012. – 24 сент.
- І знову гортаємо пожовклі сторінки / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – Вип. 3. - С. 6-33.
- Невтрачена пам’ять / І. П. Степаненко // Книги - ровесники війни : каталог колекції видань 1941-1945 рр. відділу рідкісних і цінних документів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Т. Черних ; відп. за вип. і ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ВАЛПІС], 2012. – С. 4-15.
- Новости МТМ - Как пройти в библиотеку [Электронный ресурс] : [про акцию «Ночь в библиотеке» Запорож. ОУНБ, в т. ч. интервью директора Инны Степаненко] // YouTube. Запорожский РТЦ. – Электрон. видеодан. (1 файл : 3:20 мин.). – [Запорожье], 13 окт. 2012. – Режим доступа: https://youtu.be/jvxbiejUZ9Q (дата просмотра: 08.10.2018).
- Організація комфортного середовища для користувачів ОУНБ / І. П. Степаненко // Палацу книги – 35 : зб. матеріалів / [уклад. Н. А. Купреєва ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : Валпіс, 2012. – С. 22-30.
- Статус і розвиток функцій регіональної бібліотеки в сучасних умовах / І. П. Степаненко // Палацу книги – 35 : зб. матеріалів / [уклад. Н. А. Купреєва ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : Валпіс, 2012. – С. 19-21.
- Хроніка подій бібліотеки 1902-2012 років / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – Вип. 3. - С. 81-91.
- Від упорядника. Пишемо нашу історію разом / І. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – Вип. 2. - С. 3-5.
- Завжди у турботах невтомних / І. П. Степаненко, Н. А. Купреєва // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – Вип. 2. – С. 56-64.
- Листая пожелтевшие страницы / И. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – Вип. 2. – С. 6-7.
- Організація комфортного середовища для користувачів ОУНБ / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : [б. в.], 2011. – 14 с.
- Післямова / І. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – Вип. 2. – С. 76.
- Від упорядника / І. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі: зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. - С. 3-8.
- Еволюція міжбібліотечного абонемента в ОУНБ ім. О. М. Горького: спроба історичної розвідки / Л. І. Колодка, І. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. - С. 21-28.
- Методисты былых времен / І. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. - С. 70-77.
- Надійні помічники: перетворення ідей у повсякденне життя / І. П. Степаненко // Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. - С. 49-54.
- Что запомнилось? О чем мечтается : [об итогах года рассказывает директор ЗОУНБ им. М. Горького] / Инна Павловна Степаненко // МИГ. – 2010. – 30 дек. (№ 52). – С. 14.
- Шевченко В. Анатолій Бальцер: відомий і невідомий [Електронний ресурс] : [про діяльність колишнього директора Запорізької ОУНБ згадують учні, серед яких І. Степаненко] // Народні блоги : сайт. - Режим доступу: http://narodna.pravda.com.ua/local/4bf9b5ff61cfc/view_print/
- Краю мій, гордість моя / І. П. Степаненко // Запорізька область: динаміка розвитку (1939-2009) : наук.-доп. бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дике поле, 2009. – С. 21-23.
- Використання мережевих ресурсів в обслуговуванні користувачів ЗОУНБ / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 27-31.
- Впровадження новітніх технологій у бібліотечні процеси, корпоративні аспекти / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 16-19.
- До питання формування повнотекстового електронного ресурсу / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 20-26.
- З історії Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. М. Горького / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 38-39.
- Концепція розвитку Запорізької ОУНБ імені О. М. Горького / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 11-15.
- Місія ОУНБ у розвитку діалогу і взаємозбагачення національних культур регіону / І. Степаненко // Бібліотека, інформація: регіональний аспект : матеріали обл. конф., м. Запоріжжя, 25 верес. 2008 р. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; Запоріз. бібл. асоц. ; [уклад. Л. Ф. Ізюмова]. - Запоріжжя : [Поліграф], 2008. - С. 26-30.
- Місія ОУНБ у розвитку діалогу і взаємозбагачення національних культур регіону : [досвід ЗОУНБ ім. О. М. Горького] / І. П. Степаненко // Сучасний читач і бібліотека : зб. матеріалів круглого столу (15-18 верес. 2008 р. м. Сімферополь) / уклад. С. Басенко ; редкол.: Т. Вилегжаніна (голова) [та ін.]. – К. : ДЗ «Нац. парлам. б-ка України», 2008. – С. 79-84.
- Організація роботи Запорізької ОУНБ імені О. М. Горького щодо задоволення інформаційних потреб користувачів на базі інформаційного центру правової інформації / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 7-10.
- Роль бібліотек області у культурному та національному відродженні / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 2-6.
- Слово про Анатолія Івановича Бальцера / І. П. Степаненко // Бібліотека: традиції, інновації, перспективи : (зб. неопубл. виступів співробітників ОУНБ ім. О. М. Горького. 2000–2007 роки) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008. – С. 48-49.
- Еволюція міжбібліотечного абонемента в ОУНБ ім. О. М. Горького: спроба історичної розвідки / Л. І. Колодка, І. П. Степаненко // Бібліотечне краєзнавство : матеріали краєзнавчих читань Вип. 4 / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; Запорізька бібліотечна асоц. ; [уклад. Л. Ізюмова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2007. – С. 13-20.
- Краєзнавчі ресурси Запорізької ОУНБ імені О. М. Горького і забезпечення їх доступності / І. Степаненко // Проблеми формування та використання бібліотечних фондів публічних бібліотек України : зб. наук. ст. Всеукр. наук.-практ. конф., (Севастополь, 3-7 верес. 2007 р.) / НПБ України ; [уклад. С. Басенко ; відп. за пив. Т. Вилегжаніна]. – К., 2007. – С. 85-89.
- Запрошуємо до слова : [про необхідність поєднання культури спілкування з книгою і нових технологій в бібл. сфері] / Степаненко І. П. // Клубок. – 2006. – 7 серп. (№ 21). – С. 1.
- Дробная О. Инна Степаненко: «Можно иметь в своем распоряжении авто, компьютер, супербытовую технику, но при этом оставаться невеждой» : [интервью с И. П. Степаненко / записала О. Дробная] // Вольница. – 2005. – 14 апр. (№ 4). – С. 5.
- «Если бы на каждом углу у нас рекламировали не пиво, а книгу…» : [интервью с И. П. Степаненко / записала Е. Ахинько] // МИГ. – 2005. – 20 янв. (№ 3). – С. 6.
- Статус і розвиток функцій регіональної бібліотеки у сучасних умовах / І. П. Степаненко // Бібліотечна орбіта інформаційного суспільства : до 60-річчя заснування Закарпат. обл. універс. наук. б-ки : [довідник] / Упр. культури Закарпат. облдержадмін., Закарпат. обл. універс. наук. б-ка ; уклад. Н. М. Панчук ; відп. за вип. Л. З. Григаш. – Ужгород : Вид-во В. Падяка, 2005. – С. 286-289.
- А вы верите слухам? : [интервью с директором ЗОУНБ им. М. Горького И. П. Степаненко] // Комсом. правда в Украине. – 2004. – 5 авг. (№ 145). – С. 3.
- Аптека душі потребує капіталовкладень : [інтерв’ю з директором ЗОУНБ ім. О. М. Горького І. П. Степаненко / записав Любош Полянчук] // Запороз. Січ. – 2004. – 16 жовт. (№ 201). – С. 5.
- Вічна молодість книгозбірні : [про столітній ювілей ЗОУНБ ім. О. М. Горького] / І. Степаненко // Запоріз. правда. – 2004. – 12 жовт. (№ 163). – С. 7.
- Знайомі та невідомі факти історії бібліотеки / І. П. Степаненко // «Повний вік моїй бібліотеці...», 1904-2004. (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. М. Горького: історія і сучасність) : бібліогр. покажч. / Упр. культури облдержадміністрації, ОУНБ ім. О. М. Горького ; уклад.: О. Дутова, І. Шершньова, Г. Нагорна. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – С. 6-11.
- Ковальов П. Хранителі мудрості народної: [розмова з директором ЗОУНБ ім. М. Горького І. П. Степаненко] / Петро Ковальов // Запоріз. правда. – 2004. – 14 лют. (№ 24). – С. 5.
- Олейник С. Толстые журналы живы! Но очень дороги. А можно ли их взять в библиотеке? : [беседа с директором ЗОУНБ им. М. Горького И. П. Степаненко] / Светлана Олейник // Индустр. Запорожье. – 2004. – 20 авг. (№ 189). – С. 5.
- Сільські бібліотеки Запорізького краю: потенціальні можливості та використання ресурсів / І. Степаненко // Сільські бібліотеки в умовах економічних і соціальних перетворень : матеріали обл. конф., м. Запоріжжя, 24-25 верес. 2003 р. / Запоріз. бібл. асоц. ; уклад.: Л. Ізюмова, С. Пономарьова. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – С. 3-8.
- Статус і розвиток функцій регіональної бібліотеки в сучасних умовах / І. П. Степаненко // Регіональна бібліотека: розвиток потенціалу в сучасному інформаційному просторі : матеріали наук.-практ. конф., 13 жовт. 2004 р. / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад.: Н. Купреєва, І. Степаненко]. - Запоріжжя : [Поліграф], 2004. – С. 6-12.
- Статус і розвиток функцій регіональної бібліотеки у сучасних умовах : [до сторіччя ЗОУНБ ім. О. М. Горького] / І. П. Степаненко // Бібл. форум України. – 2004. - № 4. – С. 35-37.
- Тільки з книгою працює душа : [інтерв’ю з директором ЗОУНБ ім. О. М. Горького І. П. Степаненко / записав Ю. Юрик] // Наш город. – 2004. – 8 окт. (№ 23). – С. 1, 12.
- До питання формування повнотекстового електронного ресурсу / І. П. Степаненко // Електронні ресурси бібліотек : за підсумками Всеукр. наук.-практ. конф. директорів держ. та обл. універ. наук. б-к (14-17 жовт. 2003 р., м. Кіровоград) / ред. рада: О. М. Гаращенко, В. Г. Животовська, В. А. Козлова, О. М. Волохін. – Кіровоград, 2003. – С. 92-97.
- Кліковка Г. Нетлінні цінності - через віки! : [про рідкісні вид. б-ки розповідає І. Степаненко] / Ганна Кліковка // Запоріз. правда. - 2003. - 16 січ. (№ 6/7). – С. 1-2. - Є фото.
- Кліковка Г. Ця любов незрадлива – до книги : [розповідь директора ЗОУНБ ім. О. М. Горького І. П. Степаненко про стан сіл. б-к] / Ганна Кліковка // Запоріз. правда. – 2003. – 30 верес. (№ 154). – С. 5.
- Чабаненко М. Вандали в бібліотеці : [інтерв’ю з директором І. П. Степаненко] / Мирослава Чабаненко // Запоріз. правда. - 2003. – 9 серп. (№ 125). – С. 3.
- Чабаненко М. Інтернет для читачів обласної бібліотеки : [інтерв’ю з директором І. П. Степаненко] / Мирослава Чабаненко // Запоріз. правда. - 2003. - 12 лип. - С. 12.
- Бібліотеки Запоріжжя в контексті історії / І. Степаненко // Історія бібліотечної справи на Запоріжжі : матеріали наук.-практ. конф., 26-27 верес. 2001 р. / Упр. культури Запоріз. облдержадмін., ЗОУНБ ім. О. М. Горького, Запоріз. бібл. асоц. ; [уклад.: Л. Ізюмова, С. Пономарьова]. - Запоріжжя : [Поліграф], 2002. - С. 3-8.
- «Горьковка»: о главной библиотеке области рассказывает её директор : [интервью с И. П. Степаненко / записал Д. Шилин] // Индустр. Запорожье. - 2002. - 15 мая (№ 104). - С. 6.
- Есть ли у нас повод для оптимизма? : [о состоянии б-к области] / И. Степаненко // Просвіта. - 2002. - № 9/10. - С. 2.
- Шилин Д. Как спасти библиотеку? : [интервью с директором обл. б-ки И. П. Степаненко] / Дмитрий Шилин // Индустр. Запорожье. - 2002. - 26 апр. (№ 96). - С. 6.
- Кліковка Г. У «Горьковці» поселилися раритети: [про мегапроект «Пушкінська бібліотека» на Запоріжжі» розповідає директор б-ки І. П. Степаненко] / Ганна Кліковка // Запоріз. правда. - 2000. - 3 берез. (№ 29/30). – С. 2.
- Про інформаційний центр правової інформації / І. Степаненко // Клубок. – 2000. – 22 листоп. (№ 11). – С. 2.
- «Пушкінська бібліотека» на Запоріжжі / І. Степаненко // Клубок. – 2000. – 27 січ. (№ 9). – С. 3.
- Спасибі! : [подяка наук.-ред. підрозділові з підгот. та вип. серії книг «Реабілітовані історією» за подаровані книги для б-к обл.] / І. Степаненко // Спокута : альманах. - Запоріжжя : Дніпров. металург, 1999. - № 1. - С. 149.
- Инна Степаненко: «В библиотеке каждый отводит душу по-своему» : [директор б-ки И. Степаненко отвечает на вопросы во время телефонной «прямой линии»] // МИГ. - 1998. – 22-28 янв. (№ 4). - С. 6.
- Катастрофа в библиотеках. Помощь нужна сегодня : [о нехватке средств на покупку новой лит. и подписку периодики] / И. Степаненко // Запороз. Січ. - 1996. - 24 трав. (№ 93/94). - С. 3.
- Від малої кімнати – до справжнього палацу: Запорізькій державній обласній науковій бібліотеці ім. О. М. Горького виповнюється 90 років : [бесіда з директором ЗОУНБ І. П. Степаненко / записала А. Кобинець] // Запоріз. правда. – 1994. – 24 груд.
- Зворыгина Н. Эмануэль сражается с Далем. И выигрывает : [о нехватке справ., техн. и спец. л-ры в фондах б-ки рассказывает И. Степаненко] / Наталья Зворыгина // МИГ. - 1993. - 28 авг. (№ 35). - С. 5.
- Совещаются библиотекари : [о совещании «Библиотеки Украины, их гуманистическая миссия в условиях рынка», организов. М-вом культуры Украины на базе Запорож. ОУНБ / И. Степаненко // Индустр. Запорожье. - 1993. - 18 мая.
- Віслоух Л. Не цурайтесь цього храму : [роздуми І. П. Степаненко про роль і місце б-ки в громад. житті міста і обл.] / Людмила Віслоух // Запоріз. правда. - 1992. - 1 лип. (№ 120).- С. 2.
- На голубом экране : [о взаимодействии б-к Запорож. обл. с органами печати, радио, телевидения] / И. Степаненко // Библиотекарь. - 1986. - № 10. – С. 39.
- Методичне керівництво поточним комплектуванням книжкових фондів ЦБС / І. П. Степаненко // Бібліотекознавство і бібліографія : респ. міжвід. наук.-метод. зб. / М-во культури УРСР, Харків. держ. ін-т культури ; [редкол.: Є. П. Тамм (відп. ред.) та ін.]. - Харків : Вища шк., 1985. - Вип. 25. – С. 74-77.
- Сокровищница знаний: к 80-летию областной универсальной библиотеки им. А. М. Горького / И. Степаненко // Индустр. Запорожье. - 1985. - 15 янв. (№ 10).- С. 4.
- «Атака» на ручной труд : [о формах и методах работы обл. б-ки и б-к обл. в пропаганде и распространении почина запорожцев «Ручной труд - на плечи машин»] / И. Степаненко // Библиотекарь. - 1984. - № 7. - С. 18-20.
- Два мільйони томів : [до 75-річчя ЗОУНБ ім. О. М. Горького] / І. Степаненко // Комсомолець Запоріжжя. - 1980. - 15 січ. (№ 7). - С. 4.
- Два мира - два образа жизни: примерная разработка книжной выставки / И. Степаненко, О. Тарануха. - Запорожье, 1975. - 14 с. - Машинопись.
- Стан пропаганди технічної літератури в бібліотеках області та шляхи її поліпшення : [аналіз за 1974 рік та метод. рек.] / І. Степаненко. - Запоріжжя, 1975. – 13 с.
- Діяльність бібліотек області на допомогу інтернаціональному та патріотичному вихованню населення у 1973 році : [огляд та метод. рек.] / І. Степаненко. - Запоріжжя, 1974. - 11 с. - Машинопис.
- Організація нестаціонарного бібліотечного обслуговування населення : [приблизна програма районного (міського) дводенного семінару] / І. Степаненко. – Запоріжжя, 1974. – 4 с. – Машинопис.
- Библиотеки в помощь профессиональному чтению рабочих : [примерная программа семинара-практикума] / И. Степаненко. - Запорожье, 1973. - 9 с. - Машинопись.
- Примерная программа районного (городского) двухдневного семинара-практикума «Работа библиотек по профессиональной ориентации молодежи» / И. Степаненко. – Запорожье, 1973. – 6 с. - Машинопись.
- Примерная программа районного двухдневного семинара-практикума по военно-патриотическому воспитанию молодежи и пропаганде литературы по гражданской обороне / И. П. Степаненко. - Запорожье, 1973. - 9 с.
- Стан науково-атеїстичної пропаганди у бібліотеках області та шляхи її подальшого поліпшення : [огляд діяльності за 1972 рік та метод. рек.] / І. Степаненко. - Запоріжжя, 1973. – 12 с. - Машинопис.
Бібліотека для мене – це будні і свята
серед книг, у колі колег, друзів, читачів,
добрих захоплених людей.
І. П. Степаненко[4]
- Схиліть голови - шану віддайте : (збірка матеріалів про працівників бібліотеки - учасників Другої світової війни) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Л. Колодка ; ред. І. Степаненко ; відп. за вип. О. Волкова]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2015. – 32 с.
- Токмак на перехресті доріг та віків : до 230-річчя від дня заснування міста : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад.: Г. Нагорна, І. Шершньова ; ред. І. Степаненко ; відп. за вип. О. Волкова]. – Запоріжжя : Кругозір, 2015. – 192 с. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 7).
- Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів : присвячується 110-річчю з дня заснування б-ки. Вип. 4 / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – 160 с.
- Буктрейлер: від реклами до мистецтва / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2014. – 14 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2015 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2014. – 300 с.
- Календар свят національно-культурних товариств Запоріжжя на 2015 рік / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; Центр нац. культур «Сузір’я» ; [уклад.: О. Назаренко, І. Демчук ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя, 2014. – 8 с.
- Легендарний син Гуляйпілля : до 125-річчя від дня народження Нестора Івановича Махна : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : ВАЛПІС, 2014. – 116 с.
- Мирослав Дочинець - лауреат Шевченківської премії-2014 : бібліогр. список / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР, від. наук. інформації та бібліографії ; [підгот. М. Маслова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2014. – 14 с. – (Лауреати літературних премій).
- Патрік Модіано – лауреат Нобелівської премії-2014 : бібліогр. список / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР, від. наук. інформації та бібліогр. ; [підгот. М. Маслова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2014. – 14 с. – (Лауреати літературних премій).
- Свята до музики любов : до 60-річчя з дня народження та 35-річчя творчої діяльності І. М. Горського : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. О. Савкіна ; ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ВАЛПІС], 2014. – 36 с. – (іл.). – (Митці Запорізького краю).
- Т. Г. Шевченко і Запоріжжя : (бібліогр. покажч.) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Валпіс], 2014. – 104 с.
- Чернігівці - 230 : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Н. Романів ; ред. І. Степаненко]. – Токмак : Трибуна, 2014. – 116 с. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 6).
- Бібліографічна діяльність бібліотек в інформаційному середовищі : метод. матеріали на допомогу проведенню семінару-тренінгу / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [підгот.: О. Литвак, Л. Мажара, М. Маслова, О. Тарлинська ; відп. ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2013. – 24 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2014 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2013. – 271 с.
- Книга. Бібліотека. Війна : (збірка статей, спогадів бібліотекарів, читачів, ветеранів та дітей Великої Вітчизняної війни) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад.: О. Тарлінська, Л. Мажара ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Валпіс], 2013. – 52 с.
- Український вибір: виклики та перспективи : щокв. прес-дайджест / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [підгот. Г. Мацієвська ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2013-2014.
- Чи легко бути молодим? Соціально-правові проблеми молоді : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Л. Бєляєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. - Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2013. - 120 с.
- Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів. Вип. 3 / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – 104 с. – (іл.).
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2013 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – 340 с.
- Книги - ровесники війни : каталог колекції видань 1941-1945 рр. відділу рідкісних і цінних документів / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Т. Черних ; відп. за вип. і ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ВАЛПІС], 2012. – 124 с.
- Літописці Гуляйпільського краю. І. Кушніренко, В. Жилінський : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – 64 с. – (портр.). – (Дослідники рідного краю ; вип. 10).
- Палацу книги – 35 : зб. матеріалів / [уклад. Н. А. Купреєва ; ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : Валпіс, 2012. – 44 с.
- Пологи - столиця запорізької кераміки : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – 172 с. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 5).
- Український вибір: виклики та перспективи : щокв. прес-дайджест / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [підгот. М. Маслова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2012.
- Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів Вип. 2. / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 96 с.
- «В степах лежить моє серце...» : до 100-річчя від дня народження М. Л. Нагнибіди (1911-1985) : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 52 с. – (Письменники Запорізького краю).
- Вчений, письменник, керівник : до 75-ліття В. І. Воловика : біобібліогр. покажч. / Упр. культури і туризму облдержадміністрації, КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 60 с.
- До ріднокраю – з любов’ю : (зб. краєзн. сцен.) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [упоряд. О. Литвак ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2011. – 32 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2012 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 224 с.
- Кам'янка-Дніпровська : до 225-річчя від дня заснування міста : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 76 с. – (іл.). – (Міста і села Запорізької області ; вип. 4).
- Серце, віддане музиці : до ювілею композитора Н. І. Боєвої : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. О. Савкіна ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 32 с. – (Митці Запорізького краю).
- Феномен жіночої прози в сучасній вітчизняній літературі : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад.: М. Маслова, Ю. Щеглова ; ред., відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2011. – 132 с.
- Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів. Вип. 1 / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 100 с.
- Вільнянськ : до 170-річчя від дня заснування міста (1840-2010) : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 108 с. – (іл.). – (Міста і села Запорізької області ; вип. 3).
- Галерея благодійників бібліотеки / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Н. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 15 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2011 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – 200 с.
- Михайлюта Олександр Олександрович: публіцист, письменник, кінодраматург : бібліогр. список / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад.: Г. Нагорна, О. Кривоший ; ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2010. – 30 с.
- Публічні бібліотеки Запорізької області : довідник / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [упоряд. Т. Палівода ; відп. за вип., ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : Тандем, 2010. – 176 с.
- Бібліографічні ідеї та технології : щокв. аналіт. огляд / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР, інформ.-бібліогр. від. ; [підгот. М. Маслова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2009-2014.
- Видавничі новинки Запорізького краю у фондах ЗОУНБ імені О. М. Горького (II півріччя 2008 - I півріччя 2009 рр.) : бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. В. В. Квітка ; відп. за вип. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2009. – 48 с.
- Запорізька область: динаміка розвитку (1939-2009) : наук.-доп. бібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; ред., відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2009. – 232 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2010 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2009. – 152 с.
- Медове місто : до 225-річчя м. Мелітополя : бібліогр. покажч. / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад.: Г. Нагорна, І. Шершньова ; ред., відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2009. – 156 с. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 2).
- «Мій хліб - любов...». До 60-річчя з дня народження Г. І. Лютого : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Тандем, 2009. – 60 с. – (іл.). – (Письменники Запорізького краю).
- Славить піснями він рідний наш край : до 20-річчя творчості композитора А. В. Сердюка : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. О. Савкіна ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2009. – 44 с. – (іл.). – (Митці Запорізького краю).
- Український вибір: виклики та перспективи : щокв. прес-дайджест / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [підгот. Ю. Щеглова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2009-2011.
- Часу та історії збережена мить... Шевченко Віталій Іванович : біобібліогр. покажч. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2009. – 48 с. – (Дослідники рідного краю ; вип. 9).
- Бібліографічні ідеї та технології : щокв. аналіт. огляд / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР, інформ.-бібліогр. від. ; [підгот. Л. Бєляєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2008.
- Видавництво «Вагріус» - бібліотеці : [вист.-презентація вид. сер. «Мой 20 век», безкоштовно переданих б-ці] / ЗОУНБ ім. М. Горького ; [уклад.: Н. Купреєва, І. Степаненко]. – Запоріжжя, 2008. – 16 с. : іл.
- Видавничі новинки Запорізького краю у фондах ЗОУНБ імені О. М. Горького (за ІІ півріччя 2007 - І півріччя 2008) : (бібліогр. покажч.). [Вип. 6] / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР [уклад. Г. М. Нагорна ; відп. за вип. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2008. – 30 с.
- Вулиці Запоріжжя - дзеркало історії : (довідник і короткі бібліогр. списки про вулиці, провулки, проспекти, бульвари та майдани міста) / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. О. Дутова ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2008. – 268 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2009 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дике Поле, 2008. – 164 с.
- Якимівка: від сивої давнини до сьогодення (1833-2008) : (бібліогр. покажч.) / КЗ «ОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [б. в.], 2008. – 60 с. – (Міста і села Запорізької області ; вип. 1).
- Авторська книжкова виставка: творчість, задоволення, подія : (матеріали загальнобібл. конкурсу на кращу авт. книж. виставку) / [уклад. Н. Купрєєва ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [б. в.], 2007. – 24 с.
- Бібліотечне краєзнавство : матеріали краєзнавчих читань Вип. 4 / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; Запоріз. бібл. асоц. ; [уклад. Л. Ізюмова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2007. – 36 с.
- Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького: рік 2006 та пріоритети 2007 року : [інформ. буклет] / [уклад. Н. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя, 2007. – 16 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2008 рік : календар і короткі бібліогр. списки / Упр. культури та туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. І. Шершнева ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2007. – 160 с.
- Короткий словник сучасної бібліотечної термінології / Упр. культури та туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. М. М. Федосенко ; ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя, 2007. – 16 с.
- Пам’ятні дати – 2008 : інформ.-метод. матеріали. Вип. 1 / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот.: Л. Мажара, Г. Нагорна ; ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2007. – 20 с.
- Сучасне українське письменство : (на допомогу бібліотекареві-практику) / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот.: О. Тарлінська, Л. Мажара ; ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2007. – 22 с.
- Україна: шлях до НАТО : щокв. прес-дайджест / ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. М. Маслова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2007-2008.
- Бібліотеки Запорізької області в дзеркалі місцевої преси : (аналіт. огляд та метод. поради) / Упр. культури та туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2006. – 27 с.
- Бібліографічні ідеї та технології : щокв. аналіт. огляд / ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. Л. Бєляєва ; ред. та відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2006-2007.
- Воловик Віталій Іванович : біобібліогр. покажч. / [уклад. Г. Нагорна ; ред. Н. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. – 38 с.
- Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2007 рік : календар і короткі бібліогр. списки / Упр. культури та туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. І. Шершнева ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. – 104 с.
- Михайлов Борис Дмитрович : біобібліогр. покажч. / [уклад. Н. Михайлова, І. Шершньова ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. – 40 с. – (Дослідники рідного краю ; вип. 8).
- «На долині туман...» : (до 70-річчя від дня народження В. І. Діденка) (1937-1990) / [уклад. Г. М. Нагорна ; відп. за вип., ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. – 36 с. – (Письменники Запорізького краю).
- Палітра народної творчості : каталог-ретроспектива художніх виставок творчого об'єднання «Самоцвіти Запоріжжя» у відділі мистецтв ЗОУНБ ім. О. М. Горького / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. О. Савкіна ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2006. – 32 с. – (іл.).
- Пуха Іван Васильович : біобібліогр. покажч. / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОНУБ ім. О. М. Горького ; [уклад. Г. Нагорна ; ред. і відп. за вип. І. Степаненко]. – [2-е вид., доп. і перероб.]. – Запоріжжя : Дніпров. металург, 2006. – 40 с. – (Дослідники рідного краю ; вип. 5).
- Формування, індексація та збереження фондів : (метод. рек.) / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. Л. Мажара ; ред. Л. Ізюмова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2006. – 15 с.
- Іван Франко. Український письменник, вчений, філософ : метод. поради / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. О. Тарлінська ; ред. Л. Ізюмова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОУНБ], 2006. – 23 с.
- Видавничі новинки Запорізького краю за ІІ півріччя 2004 - І півріччя 2005 рр. у фондах ЗОУНБ імені О. М. Горького : бібліогр. покажч. / Упр. культури і туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. О. Дутова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : СПП «Пані Зося», 2005. – 68 с.
- Минулого незабутні сторінки: про співробітників бібліотеки - ветеранів Великої Вітчизняної війни : до 60-річчя Перемоги у Великій Вітчизняній війні / [авт. ідеї П. Бойко ; авт.-уклад.: П. Бойко, І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2005. – 36 с.
- «Несуть, мов свічечку, культуру в люди...». Обласний центр народної творчості (1939-2004) : бібліогр. покажчик / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. О. Дутова ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2005. – 60 с.
- Рекубрацький Анатолій Захарович : бібліогр. список / [уклад.: Г. Н. Нагорна, І. В. Шершньова ; ред. Н. А. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Поліграф, 2005. – 34 с. – (Письменники Запорізького краю).
- Робота бібліотек на допомогу ветеранам війни : (метод. поради до проведення район. (міськ.) семінарів-практикумів) / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [підгот. М. Федосенко ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ЗОУНБ], 2005. – 13 с.
- Струни серця...: літературна та художня творчість бібліотекарів / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад.: С. Пономарьова, Л. Мажара ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2005. – 28 с. – (До Всеукраїнського дня бібліотек).
- Тут народилося Запоріжжя : до 78-річчя Жовтневого району м. Запоріжжя : бібліогр. список / Упр. культури облдержадмін. ; Жовтнева райадмін. Запоріз. міськ. ради ; ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. Г. Нагорна ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2005. – 32 с.
- «Величний книги храм». (Запоріжці - про ЗОУНБ імені О. М. Горького) : зб. висловлювань / [уклад. Н. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – 20 с.
- Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека імені О. М. Горького : [буклет] / [уклад. Н. Купреєва ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. - 12 с.
- Регіональна бібліотека: розвиток потенціалу в сучасному інформаційному просторі : матеріали наук.-практ. конф. (13 жовт. 2004 р.) / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад.: Н. Купреєва, І. Степаненко ; відп. ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – 65 с.
- Памятники истории и культуры Запорожской области : науч.-вспом. библиогр. указ. / Обл. упр. культуры, ОУНБ им. А. М. Горького, Обл. орг. укр. о-ва охраны памятников истории и культуры ; [отв. за вып. И. П. Степаненко]. – Запорожье : [б. и.], 1985. – 188 с.
- Велич і слава твоя, Дніпрогесе… : (бібліогр. покажч.) / Обл. орг. добровільн. т-ва любителів книги УРСР, ОНБ ім. О. М. Горького ; [склали: Г. Довбаш, С. Кийко ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [ОНБ ім. О.М. Горького], 1982. – 20 с.
Література про життя та діяльність
- Про нагородження орденом «За заслуги перед Запорізьким краєм» ІІІ ступеня Степаненко І. П. : розпорядж. голови обл. ради від 11.11.2008 р. № 861-р // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 1335. Оп. 30. Спр. 393. Арк. 29.
- Про нагородження Почесної грамотою Запорізької обласної ради : розпорядж. голови обл. ради від 22.10.2008 р. № 801-р : [у т. ч. Степаненко І. П.] // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 1335. Оп. 30. Спр. 392. Арк. 194.
- Про нагородження Почесною грамотою обласної ради Степаненко І. П. : розпорядж. голови обл. ради від 12.10.2004 р. № 224-р // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 1335. Оп. 30. Спр. 220. Арк. 111-112.
- Про нагородження Почесною грамотою обласної ради Степаненко І. П. : розпорядж. голови обл. ради від 27.10.2003 р. № 287-р // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 1335. Оп. 30. Спр. 185. Арк. 133-134.
- Про відзначення представників трудових колективів області : розпорядж. голови облдержадмін. від 05.09.2002 р. № 360 : [у т. ч. Степаненко І. П.] // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 6079. Оп. 3. Спр. 125. Арк. 285-295.
- Про нагородження Почесною грамотою обласної державної адміністрації : розпорядж. голови облдержадмін. від 10.09.2001 р. № 430 : [у т. ч. члени колектива ЗОУНБ ім. О. М. Горького] // Держ. архів Запоріз. обл. Ф. 6079. Оп. 3. Спр. 100. Арк. 154-157.
- Про відзначення нагородами України працівників бібліотек [Електронний ресурс] : Указ Президента України № 1232 від 29.09.1999 р. : [у т. ч. про присвоєння почесного звання «Заслужений працівник культури України» І. П. Степаненко] // Законодавство України : сайт. - Режим доступу: http://zakon1.rada.gov.ua/laws/show/1232/99/print1260343170231885
- Бойко О. І. Інна Павлівна Степаненко : [некролог] // Индустр. Запорожье. Панорама. – 2018. – 1 нояб. (№ 44). – С. 22.
- Слово подяки [сім’ї А. С. Ставничого всім причетним до виходу книги, у т. ч. директору Запоріз. ОУНБ І. П. Степаненко] // Вознесенська вежа / Анатолій Ставничий. – Запоріжжя : Тандем, 2018. – С. 387-389.
- Степаненко Інна Павлівна : [некролог] // МИГ. – 2018. – 1 нояб. (№ 44). – С. 19.
- Тарлінська О. Переплелися життя та покликання : [до 70-річчя від дня народження І. П. Степаненко] / О. Тарлінська // Бібл. планета. – 2018. - № 3. – С. 39.
- [70 років Інні Павлівні Степаненко] // Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2018 рік : календар і короткі бібліогр. списки / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад. І. В. Шершньова ; відп. за вип. О. В. Волкова]. – Запоріжжя : Статус, 2017. – С. 311-314.
- Волкова О. В. Ювілей храму мудрості та знань : [про Запорізьку ОУНБ, у т.ч. згадується І. П. Степаненко] // Україна. Європа. Світ. Нова епоха / [упоряд. Болгов В. В.]. – К. : [Укр. конфедерація журналістів], 2015. – С. 142-143.
- Степаненко Інна Павлівна [Електронний ресурс] : [коротка біогр. довідка] // Славетні запоріжці : сайт. - Режим доступу: http://sites.znu.edu.ua/cms/index.php?action=news/view_details&news_id=7149&lang=ukr&news_code=
- Кириленко В. Что для вас праздник 8 Марта? : [в опросе приняла участие И. П. Степаненко] / Виктория Кириленко // Позиция. – 2014. – 6 марта (№ 10). – С. 8.
- Коллектив газеты «МИГ» [благодарит за плодотворное сотрудничество И. П. Степаненко] // МИГ. – 2013. – 6 июня (№ 23). – С. 10.
- Леонід Новохатько: «Досвід роботи запорізької обласної бібліотеки необхідно розповсюдити на всю Україну» [Електронний ресурс] : [про відвідування ЗОУНБ ім. О. М. Горького міністром культури України Леонідом Новохатьком у рамках робоч. поїздки до Запоріз. обл. 15 листоп. 2013 р., у т. ч. згадується І. П. Степаненко] // Запорізька обласна державна адміністрація : офіц. сайт. – Режим доступу: http://ns2.zoda.gov.ua/news/21585/leonid-novohatko-dosvid-roboti-zaporizkoji-oblasnoji-biblioteki-neobhidno-rozpovsjuditi-na-vsju-ukrajinu.html
- Олейник С. «Все муниципальные ДК будут работать для детей бесплатно» : [состоялась встреча председателя Запорож. ОГА А. Пеклушенко с работниками культуры. Среди обсуждаемых проблем директор ЗОУНБ И. П. Степаненко озвучила отсутствие финансирования на подписку период. изд.] / С. Олейник // Индустр. Запорожье. – 2013. – 27 дек. (№ 192). – С. 5.
- Архиерейские награды ко дню жен-мироносиц : [в т. ч. о награждении в 2012 году «Грамотой за благодатные труды» И. П. Степаненко] // Запоріз. обл. універс. наук. б-ка : сайт. - Режим доступа: /newsv/arkhieryeiskie_nagrady
- Запорізька обласна наукова бібліотека : [про директора бібліотеки І. П. Степаненко] // Видатні Запоріжці : альманах [голов. ред. Наталія Кузьменко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – С. 60-61.
- С праздником! : [коллектив газеты благодарит за сотрудничество И. П. Степаненко] // МИГ. – 2012. – 7 июня (№ 23). – С. 12.
- [Степаненко І. П.] // Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2013 рік : календар і короткі довідки з бібліогр. списками / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [уклад. І. Шершньова ; ред. І. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2012. – С. 191-194.
- Ківшар Т. І. Українська бібліотечна біографіка ХХ - початку ХХІ ст.: етапи і тенденції розвитку : [у т. ч. згадуюється зб. нарисів і фотодокументів із історії Запоріз. ОУНБ «Бібліотека, роки, люди, долі» (2010 р.), упоряд. І. Степаненко] / Т. І. Ківшар // Українська біографістика : зб. наук. пр. Ін-ту біогр. дослідж. / Нац. б-ка України ім. В. І. Вернадського ; [редкол. : Т. І. Ківшар (голов. ред.)]. - К. : [НБУВ], 2011. - Вип. 8. - С. 98-148. - Бібліогр.: 88 назв.
- Купреєва Н. А. Директорський корпус Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. М. Горького : [у т. ч. про І. П. Степаненко] / Н. А. Купреєва // Бібліотека, роки, люди, долі: зб. нарисів та фотодокументів. / КЗ «ЗОУНБ ім. О. М. Горького» ЗОР ; [відп. за вип., уклад. та ред. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя : АА Тандем, 2010. – Вип. 1. - С. 47-48.
- Готується книга про більш ніж 2 тисячі славетних запоріжців : [є згадка про участь у проекті І. Степаненко] // Запороз. Січ. – 2009. – 28 квіт. (№ 78). – С. 3.
- Степаненко Инна Павловна // Гордость Запорожья : альманах / [рук. проекта «Народный рейтинг» Яков Брынза ; авт. идеи альманаха, рук. творч. группы Н. Кузьменко и др.]. – Запорожье : АА Тандем, 2009. – С. 73.
- Шиханов Р. Б. Степаненко Інна Павлівна / Руслан Шиханов // Хто є хто на Запоріжжі : біогр. довід. 2008 рік / Руслан Шиханов. – Запоріжжя : Тандем Арт Студія, 2009. – С. 171.
- [І. П. Степаненко] // Знаменні та пам'ятні дати Запоріжжя на 2008 рік : календар і короткі бібліогр. списки / Упр. культури та туризму облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; [уклад. І. Шершнева ; відп. за вип. І. Степаненко]. – Запоріжжя : [Поліграф], 2007. – С. 129-131.
- Ахинько Е. К чему склоняют Трубин и Черкаска Инну Степаненко? : [позиция директора ЗОУНБ относительно намеренией гор. власти построить за б-кой многоэтажку] / Елена Ахинько // МИГ. – 2005. – 21 апр. – С. 7.
- Ахинько Е. Непрошенные соседи : [опасения директора ЗОУНБ И. Степаненко по поводу возможного строительства за б-кой многоэтаж. здания с подзем. гаражами] / Елена Ахинько // МИГ. – 2005. – 27 янв. – С. 3.
- Башкеева И. Прекрасная половина бизнеса : [И. П. Степаненко - член запорож. клуба делов. женщин «Женская лига»] / И. Башкеева // Содружество. – 2005. - № 9. – С. 10-13.
- Література про життя та діяльність І. П. Степаненко // «Повний вік моїй бібліотеці...». 1904-2004. (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім.О. М. Горького: історія і сучасність) : бібліогр. покажч. / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; уклад.: О. Дутова, І. Шершньова, Г. Нагорна. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – С. 68-69.
- Публікації І. П. Степаненко // «Повний вік моїй бібліотеці...». 1904-2004. (Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. М. Горького: історія і сучасність) : бібліогр. покажч. / Упр. культури облдержадмін., ОУНБ ім. О. М. Горького ; уклад.: О. Дутова, І. Шершньова, Г. Нагорна. – Запоріжжя : Поліграф, 2004. – С. 67-68.
- Запорізька обласна універсальна наукова бібліотека ім. О. М. Горького : [є відомості про директора б-ки, заслуженого працівника культури України І. П. Степаненко] // Новітня історія України: імена, звершення, творчість : [іміджево-енцикл. вид.] / [авт.-упоряд. В. Болгов]. - К. : Укр. вид. консорціум, 2003. – Вип. 1. – С. 82.
- Кліковка Г. Хай живе культура – круглий рік, цілий вік, усе життя! : [в Запоріз. муз.-драм. театрі відбудуться урочистості з нагоди відкриття Року культури в Україні, де розгорнуто виставку «Духовні скарби Запорізького краю», серед експонатів – унікал. книги з колекції рідкіс. фонду ЗОУНБ] / Ганна Кліковка, Дмитро Деркач // Запоріз. правда. – 2005. – 16 січ. – С. 2. – На фото: директор ЗОУНБ І. Степаненко з безцін. скарбом.
- Інна Павлівна Степаненко: «Я люблю свою роботу, свою професію» : бібліогр. список / ОУНБ ім. О. М. Горького ; уклад. Г. М. Нагорна. - Запоріжжя : Поліграф, 2003. – 36 с.
- Нагорна Г. Її покликання – бібліотека : [про І. П. Степаненко] / Г. Нагорна // Запороз. Січ. – 2003. – 15 листоп. (№ 221). – С. .
- Вітаємо! «Господиня свого краю» : [згідно розпорядж. голови облдержадмін. від 15.02.2002 р. переможцем 1-го обл. конкурсу «Господиня свого краю» у номінації «Жінка – працівник соціально-гуманітарної сфери» стала І. П. Степаненко] // Запоріз. правда. - 2002. - 23 берез. (№ 45). - С. 5.
- Голдобін А. Хранителі історії : [серед ін. - фот. колективу працівників ЗОУНБ на чолі з її директором І. П. Степаненко та працівників від. краєзнавства] // Запорізька Алея Слави – народна святиня / Анатолій Голдобін. – Дніпропетровськ : Січ, 2002. – С. 719-724.
- Господині нашого краю : [лауреатом обл. конкурсу у номінації «Жінка - працівник соціально-гуманітарної сфери» стала директор ЗОУНБ ім. О. М. Горького І. П. Степаненко] // Земля і власність. - 2002. - 25 берез. - С. 3.
- Степаненко Інна Павлівна // Герои и судьбы. Интеллектуальный потенциал Запорожья на рубеже веков. Шестьдесят монологов / А. И. Шифрина. – Запорожье : Дикое Поле, 2002. - Кн. 2. - С. 465-471.
- Степаненко Інна Павлівна (1948) : [коротка біогр. довідка] / А. І. Бальцер // На службі народові. (Нарис з історії Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. М. Горького). 1905-1999 / А. І. Бальцер. - 2-е вид. - Запоріжжя : Поліграф, 2002. - С. 80.
- Вітання [з нагоди присвоєння І. П. Степаненко звання «Заслужений працівник культури України»] // Клубок. – 2000. – 27 січ. (№ 9). – С. 4.
- Степаненко Инна Павловна // Кто есть кто в библиотечно-информационной сфере России и СНГ : справочник / М-во науки и технологий РФ, Гос. публ. науч.-техн. б-ка России ; [отв. за вып. Ю. В. Юров]. - Изд. 4-е, доп. и испр. - М. : ГПНТБ России, 2000. - С. 341.
- Шевельов М. Світло з вікна книгозбірні : [про роботу обл. б-ки та її директора І. П. Степаненко] / Марк Шевельов // Запороз. Січ. - 2000. – 23 груд. (№ 215). – С. 7.
- Їхня праця відзначена державними нагородами : [про присвоєння звання «Заслужений працівник культури України» І. П. Степаненко] // Запоріз. правда. - 1999. - 4 листоп. (№ 142). – С. 2.
- Степаненко Інна Павлівна // Хто є хто у видавничій і бібліотечній справі : [довідник] / Кн. палата України ; [відп. за вип. В. Г. Волох]. - К. : [Кн. палата України], 1999. - С. 131-132.
- 12 ноября - День рождения нашего директора [И. П. Степаненко] // Клубок. – 1998. - № 4. – С. 4.
- Обласним фондом культури цього року засновано щорічну обласну премію імені А. І. Бальцера в галузі бібліотечної справи : [першим лауреатом стала його правонаступниця, директор ЗОУНБ ім. О. М. Горького І. П. Степаненко] // Клубок. – 1998. – 3 черв. (№ 1). – С. 3.
- Чорногуз Я. Мовчазна культура : [є відомості про виступ І. П. Степаненко на респ. наук.-практ. конф. «Роль бібліотек у відродженні національної культури» в м. Полтава] / Я. Чорногуз // Укр. культура. - 1995. - № 2. - С. 8-10.
ИННА СТЕПАНЕНКО: «МЫ ПРЕДАНЫ ЧИТАТЕЛЯМ,
И ОНИ НАМ НЕ ИЗМЕНЯЮТ»
Вчера Запорожская областная универсальная научная библиотека имени Горького отметила юбилей. О сегодняшнем дне библиотеки мы ведем беседу с ее директором Инной Степаненко. Инна Павловна возглавляет «книжное царство» с мая 1982 года, то есть является свидетелем и золотых времен полного финансового обеспечения [в 80-е ежегодно в библиотечные фонды за счет бюджета поступало 62-65 тысяч экземпляров документов, в т.ч. и все издаваемые в СССР на русском языке книги], и упадка первых лет независимости, и перехода библиотеки на современные экономические и технологические рельсы.
Инна Павловна, если память мне не изменяет, платные библиотечные услуги появились еще в Советском Союзе. С чем это было связано?
- Да, в 1989 году вышло распоряжение Министерства культуры СССР о введении отдельных видов платных услуг в сфере культуры, в т. ч. и в библиотеках. Это был, если можно так выразиться, расцвет перестройки, когда многие понимали, что рыночная экономика в том или ином виде будет существовать. И это распоряжение работало скорее на изменения в сознании персонала. А читатели особо ущемлены не были. Во-первых, плата за регистрацию в библиотеке или пользование остродефицитной литературой была копеечной, но у людей появилась возможность читать недоступные раньше издания - журналы мод, например. Тогда же при библиотеке появились кружки по изучению иностранных языков. Мы также сотрудничали с обществом садоводов и огородников. Посетители могли не только воспользоваться специализированной литературой, но и послушать лекции и даже обзавестись саженцами. В этом был позитив.
Позже, в 1997-м, когда согласно постановлению правительства Украины была расширена номенклатура сервисных [платных] услуг мы получили еще и право на штрафные санкции по отношению к недобросовестным читателям. Срок пользования книгой, взятой на абонементе на дом, - 30 дней. Его можно продлить, даже просто позвонив по телефону. Но если читатель игнорирует это правило, то при следующем обращении в библиотеку его ждет неприятный сюрприз. Тогда же мы были вынуждены принимать меры к некоторым студентам, варварски вырывающим страницы из учебников.
В целом должна сказать, что хотя во всем мире в бюджетах библиотек есть определенная доля платных услуг, они никогда не занимают там главенствующего места. Так же и у нас. Мы не можем подменить то, что обязано делать, согласно закону, государство.
Какие годы были самыми сложными?
- Как и во всей стране, 1993-1997 годы. Помните все эти талоны, купоны, задержки зарплат...
Только благодаря подвижничеству нашего коллектива, который добровольно, безо всякого нажима с моей стороны, пожертвовал однодневным заработком на закупку самых необходимых газет и журналов, мы три месяца работали без жалоб со стороны читателей. Потом деньги пошли, и мы закрыли первое полугодие, но во втором опять случилась задержка, и журналы с июля 2013 года так и не поступили в фонд. Что будет дальше с периодикой, а это полторы тысячи наименований газет и журналов стоимостью в 350 тысяч гривен в полугодие, пока не знает никто.
К тому же, в прошлом году за бюджетные средства нами были приобретены всего пять(!) экземпляров книг. Такого не случалось со времен Великой Отечественной войны. Напомню, что в 1941 году весь книжный фонд и помещение нашей библиотеки были уничтожены оккупантами. Но! Запорожье было освобождено 14 октября 1943 года, а уже 17 октября была назначена директор библиотеки, которая начала функционировать. Уже в январе 1944 года из Государственного литературного фонда библиотека получила десять тысяч наименований книг.
А в 2013 году - всего пять. И если бы не гранты, благодаря которым мы открыли центр «Вікно в Америку» [получили более тысячи наименований англоязычной литературы] и «Центр Русского мира» [примерно столько же], картина была бы совсем печальной. Спасибо местным авторам и законопослушным издателям, которые четко исполняют Закон Украины «Об обязательном экземпляре» [получено около 500 книг], а также читателям [в дар получено 3840 экз.]. Мы очень благодарны, в частности, Ирине Гуртовенко, Юрию Марченко, Валентине Острогляд, Галине Тимошенко, Светлане Четвертушкиной и многим-многим другим нашим землякам, кто щедро дарит нам литературу.
Увы, в 2013 году мы не смогли издать «Календарь знаменательных дат», который без перерывов выходил на протяжении 45-ти лет.Впрочем, как и многочисленные указатели и пособия, которые лежат в рукописном виде - нет средств. С ними можно ознакомиться только в электронном виде...
А каким образом вы компьютеризировались?
- Этот процесс начался в 1991-1993 годах, но возникли проблемы с программным обеспечением и процесс затормозился. Вторая волна информатизации, начавшаяся с 2000 года, была более успешной. Это были уже грантовые проекты Посольства США в Украине, нацеленные на расширение доступа читателя к Интернету. Повышением квалификации библиотекарей области, ОУНБ как методическому центру удалось заняться благодаря программе «Бібліоміст». На сегодняшний день в 16 централизованных библиотечных системах области действуют Интернет-центры. Всего же 81 библиотека, среди них и сельские, есть 265 компьютеров с доступом к Интернету. А библиотекари по окончании обучающих курсов, на базе регионального тренингового центра нашей библиотеки, помогают жителям пользоваться Интернетом не только в образовательных, культурных целях, но и в виртуальном общении с местной властью.
За истекшие полтора десятилетия в библиотеке им. Горького создан электронный каталог, действует виртуальная справка, работает не только информативный сайт, но и блоги различных отделов. И если за прошлый год мы обслужили 38,5 тысячи читателей, то сайт посещает 171 тысяча пользователей.
Вот уже два года вы проводите акцию «Ночь в библиотеке». Что это дает?
- Такие акции проходят во всем мире. Основная идея – наглядно показать, что библиотека является не только местом чтения, но и общения. Впервые мы провели «Ночь в библиотеке» в 2012 году, и нам было интересно и людям это понравилось! Если тогда в ней участвовали две с половиной тысячи человек, то в прошлом году их было уже три с половиной тысячи.
Кроме этого, мы стараемся, чтобы читателям в библиотеке никогда не было скучно и неинтересно. Фигурально выражаясь, если мы будем преданны читателям, то они нам не изменят. У нас работает музыкальный лекторий, постоянно проходят встречи с литераторами, поэтами, презентации их произведений. Много лет мы сотрудничаем с творческим обьединением «Самоцветы Запорожья», с народными мастерами, самодеятельными и профессиональными художниками. Когда на наши выставочные площадки начала выстраиваться очередь, мы постарались переоборудовать холлы на всех этажах, чтобы их можна было использовать в экспозиционных целях. На базе действующего в 2011-2012 гг. киноклуба мы в скором времени планируем организовать кинолекторий. В 2010 году мы открыли детскую комнату, где есть книги, игры, DVD. В то время, пока мама или папа занимаются в читальном зале, наш специалист бесплатно присмотрит за ребенком.
Только за первые восемь рабочих дней наступившего 2014 года у нас прошло 11 массовых мероприятий, вообще же практически каждый день наш посетитель имеет возможность поучаствовать в новом оригинальном мероприятии. Таких за год состоялось 273, это без учета книжных экспозиций – количество последних – 235.
Какими силами вы все это делаете?
- У нас прекрасный здоровый, творческий коллектив с прочными традициями, есть даже профессиональные династиии, мы чувствуем себя одной семьей. Каждый год человек десять принимает участие в профессиональных мероприятиях всеукраинского масштаба. Перенимаем опыт библиотек других областей, и к нам за ним часто приезжают гости. Ну, а в День библиотек мы стараемся вместе выехать куда-нибудь на экскурсию по нашему краю или по Украине.
Успехов вам и вашему замечательному коллективу!
МИГ. – 2014. – 23 янв. (№ 4). – С. 12.
КРИЗА БІБЛІОТЕК ЧИ КРИЗА ОСОБИСТОСТІ
Інна Степаненко,
директор КЗ «Запорізька обласна універсальна
наукова бібліотека ім. О. ГОРЬКОГО» ЗОР,
заслужений працівник культури України
Не було би щастя, так нещастя допомогло. Під останнім маю на увазі тривожну ситуацію з передплатою періодики для обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. Горького на перше півріччя 2013 року, яка спонукала небайдужих читачів і редакцію „Запорізької правди” до обговорення такої болючої проблеми, як криза читання.
Для мене - людини, для котрої книги і читання стали сенсом всього життя, запропонована Віталіною Московцевою тема дискусії, безперечно, особливо близька. І превалює тут, в першу чергу, не професійний інтерес, а громадянська позиція і чітке усвідомлення негативних наслідків кризи читання для країни.
А полягають вони у духовному зубожінні і подальшій деградації українського суспільства, втраті освіченості і культури населення. Свідком цих сумних явищ в останнє двадцятиріччя постійно стає кожен із нас: завалені сміттям вулиці, вандалізм у під’їздах, будинках, ліфтах і на транспорті, злочинність, бездомні тварини, неповага до людей похилого віку, неадекватна молодь, беззахисні діти... Цей перелік можна продовжувати і продовжувати.
Ще у XVI столітті Мартін Лютер сформулював місію читання, яка досі не втратила свого первісного значення - виховання особистості людини. Однак, за даними журналу «Кореспондент» (№ за 2012 р.), Україна стала європейським «лідером» (у сумному розумінні слова) за кількістю людей, які не читають. Кожен четвертий українець не відкриває книг взагалі, для 79,1 відсотка наших співвітчизників читання не є сферою інтересів. На жаль, Запорізька область у цьому відношенні - не виняток.
Люди старшого й середнього поколінь добре пам’ятають, що в СРСР - насправді найбільш читаючій країні у свпі! - книга була нормальною частиною життя, домашня бібліотека - справжнім скарбом і і гордістю, передплата сім’єю щонайменше трьох-чотирьох газет і журналів - життєвою необхідністю, а бездумне закриття публічної бібліотеки навіть у найменшому селі не могло наснитися навіть у страшних снах. Одразу чую заперечення моїх опонентів: тоді ж бо не було супутникового телебачення, глобальної мережі інтернет, електронних книг, розвинутої системи розваг (нічних клубів, кафе, барів) і такого іншого. Але ж набагато раніше, ніж у нас, ці «блага цивілізації» з’явилися в Швеції, Фінляндії, ближчих до нас Чехії, Польщі - проте частка читаючих тут складає відповідно 84, 79,5, 78,5 і 60 відсотків.
Пристрасних читачів і книголюбів шведам, фінам, чехам, полякам вдається виховувати завдяки збереженим традиціям сімейного читання, добре налагодженій книговидавничій справі, високому рівню освіти у навчальних закладах, де дітей змалку привчають любити й цінувати отримані з книг знання. А також системі сучасних бібліотек, книжкові фонди яких повністю оновлюються кожне десятиріччя. Так, чимало європейських країн (та й сусідню Росію) теж не оминуло зниження престижу читання, книжкової і читацької культури. Але там діють довгострокові національні програми підтримки й розвитку читання. Їх реалізація підвищує інтелектуальний потенціал нації, стає важливим інструментом збереження і розвитку культури, примноження багатства рідної мови.
Що нині маємо ми? Дідівські й батьківські бібліотеки замінили широкоформатні „плазми”. Класику та серйозну літературу - кітч і гламур. Замість читання для душі маємо виключно ділове читання і читання для навчання. Замість широкого сприйняття друкованих текстів - фрагментарне сприйняття електронних ресурсів. А ще до наших послуг украй збіднілі громадські бібліотеки (вони отримують новинок в 15 разів менше норм, що діють в ЄС), над якими постійно висить дамоклів меч закриття чи реорганізації (структуризації).
Я ніскільки не згущую фарби, а з сумом констатую факти. Чи є вихід із цієї ситуації? Безумовно, є. Всім нам треба зрозуміти, що читання насправді серйозна праця, яка потребує значних зусиль не лише індивідуума, а й усього суспільства. Необхідно переосмислити соціальну, економічну, політичну І культурну роль читання у наш надстрімкий і надмобільний час. Просувати його та стимулювати інтерес у широкої публіки до книг, бібліотек, книгарень - загальнонаціональна задача, яку повинні спільно вирішувати органи влади, громада, батьки, освітяни, бібліотекарі, книговидавці, засоби масової інформації. Позитивний приклад такого єднання - соціально-культурна акція ОУНБ імені О. Горького «Ніч у бібліотеці», яка зібрала понад дві з половиною тисячі запоріжців різного віку, професій і статусів!
До речі, зважаючи на особливості читання сучасних користувачів бібліотек, у читальних залах може бути не надто багато людей одночасно, проте комфортні умови спонукають їх приходити сюди частіше, спілкуватися, обмінюватися думками, зустрічатися з письменниками і таке інше. Це підтверджують і результати наукового дослідження, проведеного спеціалістами нашої бібліотеки: 29 відсотків користувачів відвідують її, щоб ознайомитися з новою літературою, ще 23 - відшукують конкретну інформацію, у 23 відсотків мета - самоосвіта, а в 14-ти - дозвілля. І лише для 7 відсотків бібліотека - місце віртуального доступу до ресурсів. При цьому 43 відсотки користувачів у нас приваблює універсальність і повнота фонду, а 20 - приємна атмосфера й можливість спілкування. Не дивно, що, маючи триста робочих днів на рік, ми щодня приймаємо у стінах бібліотеки імені О. Горького в середньому 500 осіб, а ще 18 тисяч користувачів стали учасниками 390 культурно-освітніх заходів.
Тож, не відмовляймо собі в одному з найприємніших і найкорисніших занять на землі - читанні книг: читаймо вдома, читаймо з дітьми, читаймо в бібліотеках...
Запоріз. правда. – 2013. - 13 квіт. (№ 43). – С. 4.
АКЦІЯ «НІЧ У БІБЛІОТЕЦІ» - СВЯТО ДЛЯ ВСІХ
Інна Степаненко
Готуючись вчотирнадцяте відзначити Всеукраїнський день бібліотек, ми роздумували, на якому ж форматі проведення свята зупинитись цього року? Адже були у нас і абсолютно офіційні торжества, де керівники облдержадміністрації, облради вітали бібліотечну спільноту, вручали нагороди і відзнаки кращим з кращих, в т.ч. і щорічну регіональну премію «За досягнення у розвитку культури Запорізького краю у галузі бібліотечної справи», і святкові урочистості з концертними програмами для бібліотекарів, читачів, благодійників, які проходили в Палацах культури та провідних театрах м. Запоріжжя, і круглі столи за участю громадськості, де активно обговорювалися нагальні проблеми розвитку бібліотек, їх трансформації та модернізації, тижні бібліотеки та дні відкритих дверей під гаслами «Бібліотека збирає друзів», «Позиціонуємо себе» з організацією відкритих майданчиків за межами будівлі, і суто корпоративні святкування, як то: теплохідна екскурсія навколо о. Хортиця, відвідання єдиного в Україні Кінного театру та Козачого стану на о. Хортиця, поїздки до славнозвісної Петриківки, Свято-Троїцького собору у Новомосковську, Національного заповідника «Великий луг», Софіївського парку в Умані.
То ж хотілося чогось неординарного, незвичайного, хотілося зробити свято масштабнішим, видовищнішим, вийти із традиційного образу бібліотеки, зробити крок назустріч запоріжцям, розширити сприйняття ними бібліотеки як відкритого культурного простору. Думка про широку соціально-культурну акцію по типу міжнародної «Ночі в музеї» витала у колективі давно, та було страшнувато братися за її реалізацію. Сміливості і сил нам надали результати першої всеросійської акції публічних бібліотек «Бібліоніч», яка відбулася у квітні цього року. Отож, вивчивши досвід наших колег та музейників, прихопивши дещо із власних напрацювань, заручившись підтримкою управління культури і туризму облдержадміністрації, ми приступили до втілення ідеї організації «Ночі у бібліотеці».
Варто зазначити, що цей безпрецедентний для нашої області проект (претендувати на ексклюзивність і першість загалом ми, безумовно, не можемо) захопив абсолютно всіх працівників Горьківки, хоча, чого гріха таїти, були серед нас спочатку і скептики та маловіри: «А кому це потрібно?», — «Та хто до нас прийде, коли навкруги стільки розваг?», — «Хіба це форма роботи для ОУНБ?», — «А раптом якась книга пропаде?» — звучало із вуст окремих колег. Та час розставив все на свої місця і показав, чи вдалося, в решті решт, перебороти і наш консерватизм, і обережність, і певні ризики, і внутрішній особистий спротив.
Акції передувала колосальна підготовча робота. За основу реалізації задуму ми взяли кредо, яке давно стало суттю нашої діяльності: «Ми любимо бібліотеку, дбаємо про неї та її користувачів. Для вас відкриті наші двері і серця». Визначаючи ціль акції, ми, передусім, переслідували задачу залучити якомога ширшу аудиторію в приміщення самої бібліотеки, продемонструвати її інформаційно-ресурсний і інтелектуальний потенціал, показати, що це дійсно сучасний і зовсім не нудний заклад, покритий пилом. При цьому намагалися вибудувати програму таким чином, щоб чисельність культурно-розважальних заходів анітрохи не затьмарювала сутність бібліотеки — її книжкове багатство і розмаїття і щоб саме книга була в центрі уваги. Декларуючи свої можливості і наміри в програмі соціально-культурної акції «Ніч в бібліотеці», ми згрупували основні заходи за рубриками «Бібліотека — простір для пізнання», «Бібліотека — простір для спілкування», «Бібліотека — простір для творчості», «Бібліотека — простір для інтелектуальних розваг», «Бібліотека — простір для душі».
В процесі підготовки акції працівники бібліотеки, особливо ж відділів інноваційного розвитку і зв'язків з громадськістю, м истецтва, періодичних видань та електронних ресурсів, обробки документів і каталогізації, документів із сільськогосподарських і природничих наук, основного книгозберігання проявили максимум заінтересованості, ентузіазму, творчого натхнення і винахідливості для забезпечення вдалого її проведення: розробляли макети флаєрсів, сувенірів (ручки, магніти, брелоки із фірмовою символікою), вишукували маловідомі, але цікаві творчі колективи, домовлялися з друзями бібліотеки про допомогу та взаємодію, готували свої невеличкі секрети, сюрпризи, які розкрилися лише в ході «Ночі...», тощо.
Усвідомлюючи, що успіх акції значною мірою залежатиме від чітко продуманої грамотної рекламної кампанії, ми задія-ли найрізноманітніші засоби і канали поширення інформації. Центром піардіяльності став відділ інноваційного розвитку і зв'язків з громадськістю, який координував процес, робив все можливе для того, щоб реклама привернула увагу до «Ночі...» реальних і потенційних користувачів та викликала у них бажання долучитися до нетрадиційного проведення вільного часу у головній книгозбірні краю. Зокрема, заздалегідь в організаціях, навчальних закладах розповсюджувалися афіші, програми, листи-запрошення, флаєри, активно використовувалися для повідомлень інтернет-ресурси: веб-портал бібліотеки, блог «Библиомир гopoдa Z» (biblmir.blogspot.com), соціальні мережі («Одноклассники», «В контакте», «Фейсбук»). Особливу роль в інформаційному супроводі акції відіграли місцеві ЗМІ, дружня підтримка яких значно розширила можливості її оприлюднення. Заінтригувавшись незвичністю заходу, інформацію розмістили провідні телеканали («Запоріжжя», ТВ-5, МТМ), найпопулярніші друковані видання («Запорізька правда», «Индустиальное Запорожье», «МИГ», «Верже», «Мрія», «Афіша»), значна частина міських інформаційних сайтів (www.06l.ua, timesua.com, golos.zp.ua, vkurse.zp.ua, woman.zp.ua, роrtmone.name, z-city.com.ua).
І от настав час «X»: 28 вересня, 17-00. Розпочалося дійство на центральному вході бібліотеки, де гостей «Ночі...» зустрічали добре знайомими класичними мелодіями учасники Запорізького міського дитячо-юнацького симфонічного оркестру під управлінням С. Скрипника. Потім потік відвідувачів плавно перемістився безпосередньо в приміщення закладу. Оформлення вестибюлю настроювало всіх на вечірній таємничий лад: сіяли місяць і зірки, жевріли свічки, вели неспішні бесіди, співали гоголівські герої (у виконанні акторів академічного обласного українського музично-драматичного театру імені В. Магара), вальсували юні вихованці студії бального танцю «Грація». Нудьгувати учасникам акції було насправді ніколи, навпаки, виникала проблема - як встигнути усюди. Різна за віком, уподобаннями, смаками публіка не безсторонньо споглядала за подіями «Ночі...», а була активним співучасником всього, що відбувалося у стінах бібліотеки. Комусь була довподоби камерна атмосфера китайської чайної церемонії, яка проходила в тиші відділу періодики під заспокійливу розмірену розповідь М. Балаховської з центра розвитку «Анаель» про культуру чаювання, щирість зустрічей з цікавими особистостями — відомим народним цілителем, головним редактором газети «Дедушка», автором популярних книг «Травник Степана Байдужого», «Любомудрие», «Магический месяцеслов» М. Левадним, запорізькою поетесою В. Коваль, пісні на вірші якої є у репертуарі Анатолія Сердюка, Алли Кудлай, Таїсії Повалій, Світлани та Віталія Білоножків у відділі краєзнавства чи актрисою і режисером академічного обласного молодіжного театру Н. Вощиловою у відділі мистецтв, заслуховуючись виконанням нею уривків із моноспектаклю «Едіт Піаф». Хтось посилено вирішував дилему, на чому ж все-таки зупинитись, отримати естетичну насолоду, занурившись в «мову» індійського танцю у виконанні колективу «Радхарані» або ж дізнатися щось нове про модні тенденції вечірнього вбрання, зачісок, репрезентованих у дефіле студентами Запорізького коледжу технологій і дизайну? А що вже говорити про численні майстер-класи: батик і бодіарт, петриківський розпис і композиції із природного матеріалу... Прагнучих власноруч розписати футболку, опанувати мистецтвом татуювання хною (пізніше протягом всієї «Ночі...» ієрогліфи «Щастя», «Книга», «Мудрість» гордовито майоріли на багатьох учасниках), нігтьового дизайну виявилося так багато, що довелося додатково дообладнувати робочі місця.
Не може не потішити бібліотечну душу той факт, що найзатребуванішим елементом «Ночі...» виявилося знайомство наших відвідувачів з бібліотекою, ЇЇ ресурсами і можливостями. Відбою не було, наприклад, від бажаючих пройти «закритими місцями» Горьківки (відділи комплектування, обробки документів і каталогізації, основного зберігання фондів). Один із відвідувачів, до речі, назвав екскурсії «хітом» заходу, а дехто з гордістю пізніше зізнавався, що примудрився кілька разів мандрувати коридорами у супроводі гіда. Хоча передбачалося, що подорожі нічною бібліотекою будуть організовуватися щогодини (остання о 21-00) та, зважаючи на особливий попит, довелося проводити їх вдвічі частіше. І людей поважного віку, і молодь, і дітлахів, які прийшли з батьками, інтригувала утаємниченість переходів 9-ти ярусного книгосховища, тисячі книжкових скарбів на полицях, півтемрява, мерехтіння ліхтариків, очікування чогось містичного, нереального, навіяного відомим фільмом. Бібліотечний привид, на втіху наймолодшим, на хвильку таки з'являвся в глибині нескінченних рядів стелажів!!!
Істині цінителі старовини впродовж всієї «Ночі...» не полишали виставкову залу, де діяла експозиція книжкових раритетів «Від малюків до велетнів». Періодично сюди зазирали, а потім надовго затримувались і інші відвідувачі. Всіх зачудували і крихітні книжечки, які з легкістю вміщуються навіть на дитячій долоні, і величезні фоліанти, і рідкісні видання кінця XVIII — початку XIX ст. А ще тут була прекрасна нагода вперше сфотографуватися з унікальним ключем від бібліотеки довжиною 40 см, подарованого 35 років тому колективу будівельниками на новосілля.
В цю «Ніч...» найспокійнішу та найврівноваженішу аудиторію, мабуть, представляли відвідувачі кіноклубу «Кіно+» та центра вивчення іноземних мов. Майже до закінчення акції вони із задоволенням переглядали художні фільми, тематика яких пов'язана з бібліотекою: «Бібліотекар: У пошуках списа долі», «Наречена Франкенштейна», «Володар сторінок» (останній — англійською мовою).
Не могли не скористатися відвідувачі і такими звабливими пропозиціями, як безкоштовний запис до бібліотеки, нічні знижки для читачів-боржників, посиденьки за чашечкою чаю з обговоренням рецептів трав'яних настоїв у фітобарі відділу сільськогосподарської та природничонаукової літератури, придбання задешево сувенірів із запорізькою символікою від творчого об’єднання «Колорит». Дивували своєю наївністю нескінченні черги до ворожки Салону книжкової магії, образ якої напрочуд вдався завідуючій відділом обліку і контролю О. Кобзар, а «пророцтва» від Пушкіна, Байрона, Омара Хайяма, Шекспіра сприймалися багатьма не на жарт серйозно.
На щастя, внутрішній простір нашої бібліотеки дозволив уникнути будь-яких непорозумінь у маршрутах одночасного пересування десятків відвідувачів у пошуках найцікавішого. Особливо ж відчулися переваги нашої будівлі, коли в «бій» кинулися дві команди учасників бібліотечного квесту, бо ж доводилося, вміло маневруючи серед інших гостей, зайнятих своїми справами, швидко відшукувати підказки і розгадки на всіх 6-ти поверхах та навіть на прилеглій території. Переможених у цьому інтелектуально-розважальному занятті не було: перешкоди успішно подолали, всі отримали призи. З великим задоволенням відвідувачі включалися і в інші запропоновані інтерактивні ігри, вікторини, конкурси («Відгадай письменника», «Здійсни бібліотечну обробку книги», «Виконай читацьке замовлення»), ставали учасниками безпрограшної лотереї, серед лотів якої був і привабливий бонус у вигляді одноразової 2-х годинної безкоштовної роботи в Інтернеті. А тим часом ближче до 21 години любителі живої музики збиралися у холі 3-го поверху та невимушено влаштовувалися на сходинках послухати виступ гурту «New Day Blues Band». Звична бібліотечна тиша вибухнула бурхливим джазом, ритми якого стали початком стихійної дискотеки, в якій від душі «запалювали» і молоді гості «Ночі...», і бібліотекарі.
Серед цього шуму і гаму, незвичного для такого поважного закладу, окремі відвідувачі, як от студентка іноземної філології ЗНУ Дарина Ткаченко, змогли зайнятися і звичним буденним ділом: «Я люблю бібліотеку, часто тут буваю і сьогодні прийшла як зазвичай. Знаючи про захід, швиденько пройшлася всіма поверхами, все побачила, але роботи багато іспанський рекламний текст чекає. Мені дуже на руку, що нині можна допізна попрацювати з вкрай потрібними мені документами».
На завершення небуденної зустрічі запоріжців з бібліотекою о 23-00 на майданчику перед закладом всіх чекали сюрпризи від етно-музичного колективу «БарабанZА» (керівник Денис Васильєв) та фаєр-шоу театру вогню «Магай».
В кінці акції і відвідувачі, і персонал змогли із задоволенням констатувати «Ніч у бібліотеці» вдалася. Результати її перевершили навіть найсміливіші наші очікування. Вже на 19 годину кількість відвідувачів сягала 1800 осіб, а загалом учасниками соціально-культурної акції стали понад 2,5 тис. запоріжців різного віку, професій і статусів.
Як деякий аванс ми можемо сприймати зараз захоплені відгуки багатьох з них.
Із записів у «Книзі відгуків та побажань»:
— Такого це, зазвичай тихе та спокійне місце, мабуть, ще не бачило.., але саме тому було ще більш несподівано і захоплююче. Дякую за гарні враження та незабутній вечір. Бажаю колективу творчої наснаги і нових ідей.
— Как абсолютно неожиданно и очаровательно обернулась встреча с Горьковкой через 10 лет. Если бы мне сказали когда-то, что однажды вечером я буду неспешно прогуливаться по библиотеке с чашечкой чая в шлейфе бодрящей музыки, обсуждая с друзьями увиденное и услышанное, — я бы не поверила. И вот я здесь! Ощущение сравнимо с радостью от встречи со старым другом. Огромное спасибо вам всем, дорогие наши хранители мудрости и знания, за то, что вы отважились и совершили просто чудо — с нами и для нас.
— Спасибо огромное, что «простили долг». Мероприятия очень впечатлили, особенно выставка раритетной книги. P.S. Гадалка предсказывает правду!
Із соцмереж:
— Спасибо огромное за этот чудесный праздник!!! Концерты, мастер-классы, квест, конкурсы — это было невероятно увлекательно!!! Попасть в книгохранилище — было моим давним желанием и вот оно исполнилось! Я счастлива))) Атмосфера была очень доброжелательной, еще раз спасибо всем работникам библиотеки.
— Дякую за істинну естетичну насолоду, подаровану «Ніччю...». Проведення вартувало шаленої підготовки — і вийшло дійсно цікаво і захоплююче. З великим бажанням чекатиму такого заходу наступного року.
— Наконец-то свершилась мечта многих: благодаря акции «Ночь в библиотеке» удалось-таки побывать в самых укромных и скрытых от обычных посетителей уголках.
Наступні кілька днів ми всі відчували себе справжнісінькими іменинниками. Широкий резонанс від акції викликав шквал доброзичливих і вдячних телефонних дзвінків від друзів, шанувальників бібліотеки, читачів, навіть і тих, хто з різних причин не завітав до нічної бібліотеки. Ми стали героями численних сюжетів на ТV, в пресі.
До яких же висновків ми прийшли, підводячи поки що перші підсумки акції? Здається, нам вдалося головне, — викликати інтерес людей до бібліотеки (який, ні для кого не секрет, в останні роки помітно згасає, навіть не дивлячись на активне запровадження новітніх інформаційно-комунікаційних технологій), переробити повсякденну рутину та створити справжнє свято і для відвідувачів, і для бібліотекарів, змінити уяву і жителів, і персоналу про сучасну книгозбірню, хоча б на 6 годин відійти від традиційного надто серйозного іміджу.
Безумовно, такі крупномасштабні заходи, де задіяні значні матеріальні, фінансові і людські ресурси, часто проводити не можливо. Однак життя вимагає від нас знову і знову доводити, що бібліотека приваблива і потрібна, а отже читацький інтерес слід постійно стимулювати, дивувати відвідувачів новими формами спілкування, несподіваними темами, запрошенням цікавих співрозмовників, комфортними умовами та поступово переорієнтовувати професійну свідомість.
...Тепер ми точно не маємо права розчарувати своїх відвідувачів.
Хортиця. – 2012. - № 6. – С. 103-107.
[1] Виключення – нормативні документи, які подано на початку третього розділу.
[2] На службі народові. (Нарис з історії Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О. М. Горького). 1905-1999 / А. І. Бальцер. - 2-ге вид. - Запоріжжя : Поліграф, 2002. - С. 80.
[3] Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад., ред. та відп. за вип. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя, 2014. – Вип. 4. – С. 7.
[4] Бібліотека, роки, люди, долі : зб. нарисів та фотодокументів / КЗ «ЗОУНБ» ЗОР ; [уклад., ред. та відп. за вип. І. П. Степаненко]. – Запоріжжя, 2014. – Вип. 4. – С. 7.
- 3717 просмотров