Таємниці людського мислення
«Що розум людини може осягнути і у що
він може повірити, того він здатний досягти.»
Наполеон Хілл
Люди різняться між собою не тільки зовні, що видно неозброєним оком, але й своєю поведінкою, ставленням до інших людей, до ситуацій... І дуже цікаво, від чього це залежить, що насправді на думці у людини, і як можна, при бажанні, підкорегувати себе та співрозмовника? Деякі відповіді на ці та інші питання можна знайти у книзі 995569 159.91 Б51 Бернетт Д. Наш дивакуватий мозок / Дін Бернетт ; [пер. з англ. Ю. Маричева]. – Харків : Vivat, 2019. – 384 с. – Саморозвиток. – Бібліогр.: с. 365-379.
Відомий англійський невролог, доктор наук, лектор, блогер, медіа-експерт і за сумісництвом стендап-комік, автор багатьох книг про таємниці нашого мозку Дін Бернетт присвячує свій твір, що став психологічним бестселером, всім людям, у «яких є мозок». На його думку, мати мозок не так просто, як це може здаватися. З цієї книги читач дізнається, що таке інтелект, як вимірюється його рівень, і які форми інтелектуальної діяльності беруть участь в обгрунтуванні наших дій. Книга, не зважаючи на наукові терміни, написана в легкій, притаманній автору, гумористичній манері.
Кожного дня ми вимушені приймати якісь рішення, переважно стосовно елементарних побутових питань, тобто робити вибір. А як це краще вирішувати: раціонально чи інтуїтивно? Про це читач може дізнатися, звернувшись до наступної книги: 995484 159.9 С34 Сігман М. Таємне життя розуму. Як ми мислимо, відчуваємо й вирішуємо / Маріано Сіґман ; [пер. з англ. Ю. Костюк]. – Харків : Vivat, 2019. – 288 с. – Саморозвиток. – Бібліогр.: с. 271-282.
Її автор Маріано Сігман – аргентинський нейробіолог, фізик за освітою і спікер TED Talks. Понад 20 років він досліджує роботу мозку людини. Спираючись на досягнення в галузі фізики, лінгвістики, психології, педагогіки та інших дисциплін, відкриває секрети свідомості людини і розповідає, про те, як новітні дослідження про мозок здатні перевернути наше повсякденне життя. Підсумовуючи стисло ідею своєї книжки, автор вважає її спробою «пролити світло на таємниці людського мислення». Цікаво, що якщо людина спілкується різними мовами, то в неї менше ризиків захворіти на деменцію.
Продовжуючи знайомити читача з новинками психологічної літератури, звертаємо увагу на мудру та переконливу книжку американського фізика, а також автора науково-популярних книг і сценариста телевизійних науково-популярних передач Леонарда Млодінова: 997580 159.95 М72 Млодінов Л. Гнучкість. Пластичне мислення в епоху змін / Леонард Млодінов ; [пер. з англ. М. Гоцацюка]. – [К.] : Вид. група КМ-Букс. – 272 с.
Як ми мислимо і, взагалі, що таке думка, що можна називати думками, а що – ні? З давніх часів лікарі намагалися зазирнути в череп людини, щоб зрозуміти, чому ми вчиняємо ті чи інші дії, чому психіка іноді «ламається» і людина дивно поводиться. Автор на прикладах історії, біографій творчих людей, вчених, а також з власного досвіду та досвіду своєї родини намагається довести існуюче твердження, що людство вижило завдяки гнучкості мислення. Жити в сучасному інформаційному світі без гнучкого мислення неможливо. Леонард Млодінов у своїй книзі описує всі системи, що генерують цю гнучкість і наводить кілька варіантів налаштування «інструменту» гнучкого мислення.
У житті, мабуть, кожної людини відбуваються такі події, коли, через фізичну чи емоційну травму, вона втрачає радість існування, хворіє, в неї навіть знижується інтелект, підсвідомість починає керувати її тілом. Сучасний американський дослідник у галузі нейрофізиологічних процесів, бізнес-консультант, викладач, спеціаліст із хіропрактики і автор книг з психології та нейропсихології Джо Диспенза своєю книжкою 997674 159.964 Д48 Диспенза Д. Керуй своєю підсвідомістю. Зміни власне життя / Джо Диспенза ; з англ. пер. Ірина Павленко. – 4-те вид. – К. : BOOKCHEF : [Форс Україна], 2019. – 368 с. надихає читача змінити своє життя на краще. Він пропонує чотиритижневу програму докорінної трансформації особистості за допомогою медитації та перепрограмувати свідомість, щоб розкрити свій творчій потенціал і насолоджуватися своїм життям, жити в злагоді зі своїм Я.
У нашому гіперактивному світі, перенасиченому інформацією, буває важко зосередитися і сконцентруватися на вирішенні якоїсь складної проблеми. Іноді неможливо впоратися з нав'язливими думками, які відволікають на себе нашу увагу. Про те, як забувати зайве і пам'ятати необхідне, змінивши спосіб мислення та сформувавши навички «очищення мозку від безладу», розповідає у своїй книзі Майк Байстер, відомий в США як людина-аріфмометр і автор особливої системи тренування мозку, яку назвав «Брейнетика»: 997233 159.95 Б18 Байстер М. Сила забування: шість ключових навичок очищення мозку від безладу / Майк Байстер, Крістін Лоберг ; [пер. з англ. О. Гордієнко]. – [Харків] : Фабула#PRO : [Ранок, 2019]. – 400 с.
Автор пропонує різні системи запам'ятовування, у тому числі великого масиву інформації без зубріння, а також способи підвищення розумових здібностей, мобілізації розуму, що суперечать традиційним моделям мислення.
Донедавна вважалося, що життєвий успіх залежить від показника так званого коефіцієнта IQ, який вперше був використаний у шкалі рівня інтелекту ще понад сто років тому (1916). Але чому люди с середнім IQ часто досягають успіху в житті і кар'єрі, а ті, чій коефіцієнт інтелекту набагато вищий, не можуть реалізувати себе? Як виявилося, на життєві досягнення також впливає і стан емоційної сфери людини. І декілька років тому ввели поняття емоційного інтелекту (EQ). Що таке EQ, як він визначається і чому останнім часом його розвитку приділяється так багато уваги? Які існують методики вимірювання рівня емоційного інтелекту? На ці та інші важливі питання відповідає у своєму супербестселері знаменитий американський психолог і письменник Деніел Ґоулман, основоположник теорії емоційного інтелекту: 995571 159.925 Г74 / Деніел Ґоулман ; [пер. з англ. С.-Л. Гумецької]. – Харків : Vivat, 2019. – 512 с. – Саморозвиток.
Людмила Подлепян,
Відділ наукової інформації та бібліографії
- 1836 просмотров