Якимівка: від сивої давнини до сьогодення (1833 – 2008). Бібліографічний покажчик
- Зміст
- Передмова
- Здрастуй, моя мала батьківщино!
- Від сивої давнини – до сьогодення
- Загальні відомості
- Природа. Природні ресурси
- Промисловість
- Сільське господарство
- Медицина Медичні установи
- Статистика
- Населення
- Історія Якимівки
- Історія до 1917 року
- В бурях революцій
- У вихорі громадянської війни
- Голодомор. Репресії
- Якимівка в роки Великої Вітчизняної війни
- Видатні постаті Якимівки
- Герої Радянського Союзу – уродженці смт. Якимівка
- Константинов Микола Павлович
- Шабельник Віктор Іванович
- Щиров Сергій Сергійович
- Краєзнавці
- Лахманлос Захар Соломонович
- Гнєдашев Віктор Миколайович
- Видатні уродженці Якимівки
- Видатні люди, чиї імена пов’язані з Якимівкою
- Археологія
- Топоніміка, етнографія, фольклор
- Соціально-економічні особливості розвитку Якимівки
- Суспільно – політичні організації
- Громадські організації
- Державна влада та управління
- Культура
- Наука
- Освіта. Учбові заклади
- Розвиток спорту. Спортивні споруди
- Засоби масової інформації (преса, радіо, телебачення)
- Пам’ятники та пам’ятні місця. Музеї
- Мистецтво
- Якимівка в художній літературі
- Бібліографічні покажчики про Якимівку
В системі краєзнавчої діяльності Запорізької обласної універсальної наукової бібліотеки імені О.М.Горького особливе місце займають бібліографічні посібники. Різні за типами, формою, тематикою, ретроспективою і глибиною подання документів вони орієнтують користувачів на додатковий пошук бібліографічної інформації про історію, природу, культурні особливості краю, його видатних людей та ін. Серед видань бібліотеки краєзнавчого характеру вже добре відомі користувачам щорічний календар "Знаменні і пам’ятні дати Запоріжжя" (нещодавно побачив світ 40-й випуск), бібліографічні посібники серій "Дослідники рідного краю" (друкується з 1996 р.), "Герої України – наші земляки" (виходить з 2003 р.), "Письменники Запорізького краю" (рік започаткування - 1981) та ін.
Проте запити споживачів краєзнавчої інформації, аналіз бібліографічної продукції свідчать про бібліографічну незабезпеченість такої важливої проблеми як вивчення усіх напрямків життєдіяльності окремих регіонів Запорізької області. Саме тому і виник задум щодо започаткування серії бібліографічних покажчиків "Міста і села Запорізької області". Перший випуск її присвячений одному із 20-ти районних центрів області, який цього року відсвяткував 175-ріічя від дня заснування.
У виданні зібрані багатоманітні види документів про історичне минуле та сьогодення Якимівки без типологічних та хронологічних обмежень. Структура покажчика складається із вступної статті укладача, історичної довідки директора Якимівського районного історико – краєзнавчого музею В.М.Гнєдашева, 21 тематичного розділу та допоміжного іменного покажчика. Всі документи розташовано у зворотно – хронологічній послідовності. Частина бібліографічних описів анотована. Крім бібліографічної частини у покажчику є вступні тексти до окремих розділів, фотографії персоналій.
Добір літератури закінчено у грудні 2008 року.
Посібник адресований широкому колу громади краєзнавців, учителям, бібліотечним та музейним працівникам, всім шанувальникам рідної землі. Може бути також корисним як джерело інформації про Якимівку.
Свої зауваження, пропозиції, додаткову інформацію просимо надсилати на адресу:
69600, м. Запоріжжя, просп. Леніна, 142, відділ краєзнавства, а також за телефоном
8061-787-53-52 чи до http://zounb.zp.ua
Бібліотека висловлює щиру подяку за підтримку ідеї, надання окремих матеріалів та уточнення фактів і подій: Величко Людмилі Федорівні, завідуючій Якимівського районного відділу культури та туризму; Гнєдашеву Віктору Миколайовичу, директору районного історико – краєзнавчого музею; Дудкіну Івану Вікторовичу , директору районного фізкультурно – оздоровчого клубу "Колос"; працівникам районної бібліотеки; Курдінову Миколі Михайловичу, краєзнавцю; Альохіну Миколі Анатолійовичу, директору Якимівської середньої школи №1.
Здрастуй, моя мала батьківщино!
"Далеко отсюда..., меж разлива пшеницы, лежит районный городок. Зелень садов подпирает маячную башню элеватора..."; "...Тихий, затерянный меж степью и белыми облаками городок..."; "В самом городке и делов – то, что мельница, да маслобойный заводик, да полукустарная морсоварка..."- так писав про Якимівку письменник гріновської школи Костянтин Гнатович Кудієвський в своїй повісті "Водоросли цветут в глубинах" (1957). Селище на околиці Таврії... Є на планеті й гарніші місця, але це – найрідніше, бо Якимівка - моя мала батьківщина. Тут живуть мої рідні, друзі. Багатьох людей, про яких йдеться мова у цьому покажчику, знаю особисто.
Я навчалася в Якимівській середній школі №1 і застала покоління вчителів – ветеранів Великої Вітчизняної війни. Пам`ять, як калейдоскоп, вихоплює із дитячих спогадів найбільш яскраві події: ось веде урок вчитель історії Захар Соломонович Лахманлос – спокійний, врівноважений; талановитий оповідач, який цікавими фактами та подробицями був здатен зробити кожне заняття пам`ятким надовго; ось Яким Костянтинович Галушков, вчитель біології, веде учнів нашого класу за околицю селища на екскурсію до заплави р. Малий Утлюк (зараз це заказник місцевого значення). Ці вчителі навчили мене любити свій рідний край, свою малу батьківщину. На жаль, їх вже нема з нами. Цього року пішов з життя й колишній директор СШ №1 Лев Якович Раппопорт. Згадані мною вчителі віддали освітянській справі більшу частину свого життя, виховали не одне покоління моїх земляків.
9 травня... Святкова процесія до пам`ятника загиблим полтавчанам: покладання квітів і салют на честь вшанування пам`яті загону добровольців (понад 100 робітників майстерень Полтавського паровозоремонтного заводу), які загинули у сутичці із білогвардійцями у квітні 1918 року. До сьогодні не втрачені зв`язки якимівців із працівниками цього підприємства. Став традицією щорічний концерт заводських колективів художньої самодіяльності для жителів селища, який дають полтавчани на свято Перемоги.
І ще одна згадка виринає із глибин пам`яті... Стадіон "Колос": людно, шумно... Батько взяв мене з братом на футбольний матч – це справжнє спортивне свято! Перед початком матчу і в перерві грає музика, продаються солодощі і напої, вболівальники жваво обговорюють подію...
Стадіон – місцева визначна пам`ятка і гордість. Тим, що в Якимівці є така спортивна споруда, мешканці селища завдячують Михайлові Андрійовичу Горлачу, колишньому голові якимівського колгоспу "Прапор Леніна". Проект стадіону був розроблений в московському інституті. Проектна кошторисна вартість будівництва 160 тис. карбованців. Але не заради гонору вирішили покласти на спортивну споруду величезну суму. За задумом керівництва артілі, стадіон повинен був стати епіцентром розвитку спорту і фізичної культури всього району. Ще задовго до спорудження стадіону в "Прапорі Леніна" організували чудову футбольну команду, сильну команду шашкістів, легкоатлетів, борців, любителів "залізної гри". М.А.Горлач пригрівав біля себе студентів Мелітопольського інституту механізації сільського господарства, особливо ж, якщо студент – спортсмен. Приїде студент на практику, а голова його цікавою роботою завантажить, матеріально підтримає. Але з обов`язковою умовою – закінчиш навчання, приїзди на роботу в наш колгосп назавжди. Соціологи зараз уважно вивчають причини полишення села молоддю, створюють наукові і, можливо, раціональні рекомендації. Горлач вирішував ці проблеми на практиці, керуючись лише необхідністю соціально – економічного зростання свого господарства та підтримки жителів.
Його навіть викликали в оргкомітет по проведенню всесоюзної спартакіади сільської молоді. Він звітував про досвід будівництва колгоспного стадіону. Якщо викликали в Москву з доповіддю, значить, досвід заслуговував загальної уваги.
Коли наша футбольна команда грала в класі "Б", була написана книга і знятий за нею фільм "Епіцентр - стадіон" (кіносценаристом М.Коростишевським).
Вшановуючи пам`ять про Михайла Андрійовича Горлача, вдячні земляки стадіон "Колос" назвали його ім`ям.
Справу, розпочату М.А.Горлачем, продовжує комунальний заклад "Районний фізкультурно – оздоровчий клуб "Колос". Зараз стадіон - частина спортивного комплексу ДЮСШ, є складовою КП "РФОК "Колос". Тут тренуються юні спортсмени, проводяться спортивні змагання.
Куди б не закидала нас доля, ми все одно приїздимо до рідного селища, щоб знову і знову зустрітися з отчим домом, близькими, друзями, згадати дитинство, відпочити душею у дорогих серцю місцях.
Шершньова І.В.,
провідний спеціаліст відділу краєзнавства ЗОУНБ
Мужнієш у битвах, квітуєш у буднях,
Минуле народу шануй, пам`ятай.
Назавжди у серці ти кожного будеш,
Якимівко, люба, мій батьківський край.
(Гімн Якимівки)
Нашому селищу виповнюється 175 років. Багато пережила наша Якимівка за ці роки, перенесла силу-силенну злигоднів, але й були й радісні події в її житті. Минали десятиріччя за десятиріччями, змінювався зовнішній вигляд селища, преображалися вулиці і будівлі. І все це завдяки мешканцям Якимівки, які не жалкували своїх зусиль, аби рідне селище ставало все кращим і кращим.
Хочу побажати нашій Якимівці процвітання, а всім її мешканцям – міцного здоров`я, щастя, успіхів у всіх починаннях.
Ю.Роговий,
Якимівський селищний голова
Від сивої давнини – до сьогодення
(Історична довідка)
Якимівка – районний центр з 1923 року, селище міського типу з 1957 року.
Розташована на річці Малий Утлюк. Відстань до обласного центру – близько 140 км.
Через Якимівку проходить залізниця Москва – Харків – Сімферополь (яка збудована у 1874 році і в історії відома як Лозово – Севастопольська залізниця), а також неподалік знаходиться автомагістраль Москва – Сімферополь (збудована у 1949 році).
В Якимівці мешкає за даними перепису 2001 року 12832 особи: чоловіків – 5668 осіб (47 %), жінок – 6864 (53%). Станом на 1.01.2006 року населення райцентру скоротилося до 12362 осіб.
Місцевість, де розташована Якимівка, заселена з часів палеоліту і бронзи, про що нагадують кургани цих епох.
Населений пункт Якимівка заснований 1833 року неподалік ногайського аулу Азберда (Азберду). Азберда у перекладі з тюркської мови – "мала річка від бога", або "вода, яку дав бог". Вода й прекрасні пасовища сприяли тому, що саме у цю місцевість прибули на поселення державні селяни більше як з 13 губерній Російської імперії (переважно з Тамбовської, Курської, Смоленської, Орловської). Переселенці користувалися певними пільгами від держави.
Сучасна назва селища пов`язана з людиною, яка займалася розміщенням селян на нових землях краю – справника Якима Колосова.
1861 року поблизу Якимівки поселяються гагаузи і засновують село Дмитрівку.
1863 року Якимівка стає волосним центром. Тут відкрито лікарню, і дещо раніше (1857 рік) – однокласне міністерське училище.
Основу господарства мешканців Якимівки з моменту заселення цього краю становило тваринництво. Завдяки високим цінам на світовому ринку на вовну переважало вівчарство.
Рослинництво слугувало для задоволення, головним чином, внутрішніх потреб (відгодівля худоби). Причина такої ситуації – потреба у значних пасовищних площах для овець. Але велику роль відігравала в цьому й нестача якісних плугів для підняття цілинних земель.
Змінюватися на краще почала ситуація із скасуванням кріпацтва у 1861 році. Селяни отримували землю, а отже й право на вільне господарювання. Виникла конкуренція – ознака капіталізму.
Господарство в Якимівці переорієнтовується на рільництво й вирощування зернових культур, а звідси – занепад вівчарства. Найважливішими були три причини: 1) наявність родючих чорноземів; 2) підвищення попиту і ціни на світовому ринку на збіжжя і 3) будівництво та введення в дію 1874 року Лозово – Севастопольської залізниці. З розвитком капіталістичних відносин на початку ХХ ст. Якимівка перетворюється на великий центр торгівлі збіжжям.
Починає зростати кількість селянських господарств, які згодом отримали назву куркульських. Наприкінці ХХ ст. вони становили близько чверті загальної кількості господарств Якимівки.
Наявність великої кількості зерна сприяла будівництву парових млинів (першого – 1887, другого – 1907-1908 рр.). В середовищі селянства з`являються робітники. Їх чисельність збільшується із відкриттям заводу "Молєа", на якому збирають сільськогосподарські машини, а також виготовляють двигуни, буккери, кінські молотарки, жатки. В селі діють 30 торговельних закладів, зводять хлібні комори та лісосклади. Традиційними в Якимівці стають весняні та осінні сільськогосподарські ярмарки.
В таких умовах протягом 1884-1906 років населення Якимівки збільшилось у 2,6 рази. Проте з 1893 року виникла проблема – скорочувалися земельні наділи, які почали виділятися за рішенням сходу громади на наявну чоловічу душу.
В Якимівці загострюється ситуація, пов`язана із соціальним розшаруванням селянства та революційними подіями 1904-1905 рр. В селі виникає соціально – демократична група, до складу якої входять активісти К.М.Озеров, П.Г.Галушков, П.П.Бачурський та ін. Головний напрямок їх діяльності – боротьба за землю. Якимівці брали участь у заворушенні селян в маєтку великого князя М.Романова (хутір Грушевського Мелітопольського повіту), пограбувавши його. Проти учасників бунту в Якимівці влада застосувала жорстокі заходи: арешти і, навіть, заслання в Сибір.
Проведення Столипінської реформи сприяло чисельному зростанню куркульських господарств за рахунок зменшення кількості середняцьких. Куркульські господарства для свого розвитку брали в сільському позиково – ощадному товаристві без обмежень позики.
З 1912 року починає діяти дослідно – випробувальна станція сільськогосподарських машин.
В Якимівці починають зводити кам`яні будинки, торговельні заклади, школи та училища, відкривають бібліотеку.
Нові зміни в селі були викликані революційними подіями 1917 року. Завдяки втручанню мелітопольського більшовика К.І.Бронзоса вдалося організувати в Якимівці роботу Ради селянських депутатів і посилити їх вплив на настрої в найближчих селах. Із остаточним встановленням у волості Радянської влади, обрано волосний виконком, а головою – радивонівського делегата І.М.Вихляєва.
Якимівка увійшла в історію громадянської війни боями з німецько – австрійськими окупантами та білогвардійськими військами. Трагічну сторінку в історії Якимівки вписано полтавськими робітниками – залізничниками ремонтно – технічного загону, розстріляними 1918 року поблизу села (на цьому місці встановлено пам`ятник). У визволенні Якимівки брав участь бронепоїзд "Грозный" , серед бійців якого був В.В.Вишневський, згодом – відомий письменник. В історію громадянської війни увійшли партизани брати І.С. та С.С.Кочубеї, Г.М.Кочергін, П.М.Озеров, М.Ф.Дерацуєв, Ф.С.Астафуров, Т.У.Подзолков, Є.Ф.Погрібняк та ін.
Страшним випробуванням для якимівців став голод 1921-1923 років.
З 1923 року Якимівка стає районним центром Мелітопольської округи. В селі створено кілька сільськогосподарських артілей і товариств ("Відродження", "Колос", "Орач", "Червоний чобіток"), які 1929 року об`єдналися в колгосп ім.. 12-річчя Жовтня, а в 1930-у – утворили ще дві артілі "Громадська праця" та ім.. В.Чубаря. Не дивлячись на успіхи колективізації, не оминув Якимівку й голодний 1933 рік.
Трудових успіхів добивалися колгоспники Якимівки. Серед активістів були: В.О.Качанока, І.С.Галушков (нагороджений у 1939 році орденом "Знак Пошани"), а В.С.Черкесова, М.С.Чаусова, З.О.Попов за високі досягнення в роботі у 1939 році стали учасниками Виставки досягнень сільського господарства у Москві, де отримали срібну медаль Виставки.
Допомогу колгоспам надає науково – дослідна станція механізації та електрифікації сільського господарства. Тут не тільки випробують нову техніку, а й з 1933 року починають навчати механізаторів.
Розвивається промисловість. На колишньому заводі "Молєа" у 1928 році організовано промислову артіль "Стандарт", а в 1940 році – металообробну артіль "Прогрес". Відновлюють роботу млини. Діють 4 електростанції.
Відкриваються в Якимівці нові лікарні, школи, бібліотеки. З 1930 року виходить районна газета "Соціалістичний степ" (згодом – "Слово трудівника").
Мирне життя Якимівки перервала Велика Вітчизняна війна 1941-1945 рр. Ще на самому кордоні фашистів зустріли прикордонники – якимівці І.П.Беляєв та В.І.Чугреєв. В районному центрі було створено партизанський загін, командиром якого був М.П.Титов і комісаром С.П.Синицький. Під час окупації діяла молодіжна підпільна організація на чолі з О.Макаровим. Сотні жителів Якимівки відправлено на примусові роботи до Німеччини.
Гордість Якимівки – Герої Радянського Союзу М.П.Константинов, В.І.Шабельник, С.С.Щиров.
Після війни Якимівні включилися у відбудову господарства: підприємства і ферми, лікарні, школи, бібліотеки, житловий фонд. Не тільки власне відбудовували, але й працювали на відновленні Дніпрогесу, шахт Донбасу.
У 1957 році об`єднаються господарства, а разом і села – Якимівка і Дмитрівка, у колгосп "Прапор Леніна". Якимівка отримує статус селища міського типу.
За значні досягнення в роботі високі державні нагороди отримують доярки Л.Ф.Стеценко та Л.К.Савченко, механізатор Є.Г.Чуйкін, керівник районного об`єднання "Сільгосптехніка" І.Г.Денисенко, перший секретар райкому Компартії України І.А.Азацький (двічі), вчителі Є.Запольська і Т.І.Ніколенко та ін.
В радянський період нарощують потужності завод "Стандарт", комбікормовий завод, цех Мелітопольського об`єднання "Райдуга", завод продтоварів, елеватор, молокозавод, заводи з переробки продукції тваринництва.
За роки незалежної України Якимівка разом з усіма переживала й радощі і труднощі свого господарчого становлення і розвитку. Але все ж сьогодні успішно представлена харчова промисловість (ТОВ "Якимівський завод продовольчих товарів", хлібопекарське ТОВ "Агронікс", сировар енний цех ТОВ "Моліс", харчокомбінат).
Успішно працюють комбікормовий завод, Якимівський елеватор, млин, олійниці, ВАТ "Будівельник", ТОВ ТДФ "Таврія", Райавтодор, ТОВ "Дорбуд", Якимівське ВОЖКГ та ПО.
Сьогодні діють в райцентрі центральна лікарня, 3 загальноосвітні школи, музична школа, школа мистецтв, школи – садки, районна бібліотека, районний Будинок культури, ДЮСШ "Колос" та інші заклади.
Інформаційний простір заповнюють газети "Слово трудівника" і "Акимовский вестник", районне телебачення АКТІС та радіомовлення.
Гнєдашев В.М.,
директор Якимівського районного
історико – краєзнавчого музею
Новітня історія України: Імена. Звершення. Творчість. Вип.1: Запоріжжя. – К.: Новий світ, 2006. – 112 с. – Із змісту: Якимівський район: [В т. ч. є відомості про смт. Якимівку]. – С.32.
Запорізька область: Іл. енц. Т. ІІ: Архітектура. Культура. Економіка. Райони області. – Запоріжжя: Дике Поле, 2004. – 304 с. – Із змісту: Якимівський район. – С.288 – 289.
Супруненко В. Запорожский край: Попул. энц. природ. и ист. достопримечательностей, традиций, названий. – Запорожье, 2003. – 219 с. – Из содерж.: Акимовка. – С.205.
Запорожье – 2003: Обл. ежегод. информ. – телефон. справ. – Запорожье, 2003. – 424 с. – Из содерж.: Подольний Г. Якимівський район: Соц. – екон. характеристика. – С.41 – 42.
Івченко А. Містечка України: Довід. – К.: НВП "Картографія", 2000. – 184 с. – Із змісту: Якимівка. – С.23, 60, 88, 115, 137, 145.
Украинский советский энциклопедический словарь: В 2 т. Т.1: А – Капсюль. – К.: Глав. ред. УСЭ, 1988. – 756 с. – Из содерж.: [О пгт. Акимовка]. – С.41.
История городов и сел УССР. Запорожская область. – К.: Глав. ред. УСЭ,1981. – 726 с. – Из содерж.: Аносова Н., Лахманлос З., Нода Г. Акимовка. - С. 122-133.
Запорожье мое цветущее. – К.: Реклама, 1978. – 104 с.: ил. – Из содерж.: Акимовка. – С.43 – 44.
***
Першин В. Родина моя – Акимовка: [До 175 – річчя від дня заснування Якимівки] // Акимов. вестн. – 2008. – 25 сент. (№39). – С.1.
Кобинець А. Великі турботи далекої Якимівки // Запоріз. правда. – 2006. – 22 лип. (№107). – С.2.
Квітни, Якимівко, край степовий: [Добірка матеріалів] // Запоріз. правда. – 2003. – 23 жовт. – С.8 – 9.
Подзолкова Р. Селище моє – гордість моя // Слово трудівника. – 1998. – 5, 20 черв.; 28, 29 лип.; 29 серп.; 5 верес.
Курдінов М. Якимівка: Якою вона була? // Слово трудівника. – 1998. – 20 трав.
Безкоровайний О. Для добробуту: [Про розквіт смт. Якимівка] // Запоріз. правда. – 1985. – 20 груд.
Бути Якимівці зразковою // Слово трудівника. – 1984. – 30 жовт.
Павленко В. Висхідні зростання // Запоріз. правда. – 1976. – 12 лют.
Топчієва Г. Сьогоднішнє і завтрашнє Якимівки // Слово трудівника. – 1976. – 12 жовт.
Бордюжа М. Живи невтомною, земля родюча: [З історії Якимівки] // Комсомолець Запоріжжя. – 1977. – 29 берез.
Якимівка вчора і сьогодні // Слово трудівника. – 1969. – 29 листоп.
Якимівка розташована у помірно-континентальному кліматі з вираженими посушливо-суховійними явищами. Температурний режим повітря характеризується такими показниками: середня температура січня – 3,80 (абсолютний мінімум – 390 ), липня 23,50 (абсолютний максимум 410). Середньорічна кількість опадів становить 349 мм. Випаровування перевищує величину опадів. Коефіцієнт зволоження менше 1, у зв’язку з цим територія, на якій розташоване селище, відноситься до регіону недостатнього зволоження. Навесні бувають пилові бурі, тривалість яких коливається від 10 до 20 діб. Найбільша кількість опадів випадає влітку у вигляді поодиноких короткотривалих злив високої інтенсивності. Для осені характерний нестійкий стан погоди з підвищеною активністю фронтальних процесів. Сталий сніговий покрив спостерігається менш ніж у 50% зим. Його висота – біля
Селище розкинулося по обидва береги річки Малий Утлюк, яка належить до малих степових рік (довжина русла
В результаті інтенсивного залучення до господарської діяльності дика рослинність збереглася на 3-4% території навколо селища і представлена на невеликих ділянках, непридатних для сільськогосподарського використання: схилах балок та річкової долини, поймах річки, ярах, подах. Цілинні ділянки степу представлені травостоями з переважанням типчака борозчатого, житняка гребінчастого, мятлика вузьколистого, осоки приземистої, полину приморського та різноманітними молочаями.
Деревинно-чагарникова рослинність представлена караганою чагарниковою, мигдалем низьким, тереном степовим. Зарості вишні - магалебки, шипшини та гліду мають антропогенне походження. Лісосмуги та інші штучні насадження не типові для степової зони. Вони послаблюють висушуючі східні вітри, гасять пилові бурі, затримують і накопичують вологу, позитивно впливають на ґрунтотворні процеси.
М.А. Альохін,
директор Якимівської середньої школи №1
Географічна енциклопедія України. В 3 т. Т.3: П – Я. – К.: Укр. енц.,1993. – 480 с. - Із змісту: Войлошникова Н., Глущенко Ю. Якимівка. - С. 460.
Мій рідний край – Якимівщина: (Природні топоніми та ойконіми Якимівського району). – Якимівка - Мелітополь: Видав. будинок "ММД", 2006. – 112 с. – Із змісту: Якимівка (Акимовка). – С. 77-79.
***
Трусов С. Заповідні куточки Якимівщини: як вони охороняються?: [В т. ч. про заказник місцевого значення "Заплава р. Малий Утлюк"] // Слово трудівника. – 2008. – 11 жовт. – С.3.
Сім Якимівський чудес // Слово трудівника. – 2008. – 12 лип. – С.7.
Першин В. Лебеди должны вернуться: [О состоянии р.Малый Утлюк в черте Акимовки] // Акимов. вестн. – 2007. – 6 сент. (№36). – С.3.
Провідні підприємства, організації, установи Якимівського району: [В т.ч. і смт Якимівки] // Новітня історія України: Імена, звершення, творчість. – К., 2006. – Вип. 1: Запоріжжя. – С. 98-99.
Деловые партнеры Запорожской ТПП. 2007: Каталог. – З., 2006. – 96 с. – Из содерж.: [Предприятия и организации в Акимовке]. – С.45, 46, 53, 61, 64, 67, 68, 77, 85.
Енергетика
Кобинець А. Електромонтер помиляється один раз: [Про робітника Якимів. РЕС Л.С.Мохура, засл. енергетика України] // Енергія. – 1998. – С.147 – 155.
Григор`єва А. Енергетична служба району // Слово трудівника. – 1990. – 22 груд.
Промислові підприємства
Якимівський завод керамічних виробів
Першин В. Третье эпохальное // Акимов. вестн. – 2008. – 3 янв. – С.3.
Куперман Ю. Акимовка: пуск кирпичного завода: [ООО «Акимовский завод керамических изделий» после реставрации] // Надежда. – 2007. – 28 дек. – С. 2.
Першин В. Завод старый – завод новый // Акимов. вестн. – 2007. – 27 дек. (№ 52). – С.3.
Белка Т. [Акимовский кирпичный] завод выстоял – ждём кирпич // МИГ. – 2007. – 22 марта (№12). – С. 7.
Рыбка М. Завод в Акимовке будет: [О строительстве кирпичного завода] // Мелитоп. ведомости. – 1997. – 5 февр.
Завод "Стандарт"
Гнедашев В. «Стандарт» // Акимов. вестн. – 2007. – 26 июля (№30). – С. 5.
Сойменов Ю. Заглядаючи в майбутнє // Слово трудівника. – 1987. – 10, 13 жовт.
Жовтня шляхи крутойдучі // Слово трудівника. – 1977. – 17 трав.
Вермін Н. Закріпимо і помножимо успіхи минулого року: [Досягнення пром. артілі "Стандарт"] // Соц. степ. – 1940. – 3 січ.
Харчові виробництва
Першин В. Смена приоритеров: [Акимов. сырзавод (ООО "Молис")] // Акимов. вестн. – 2007. – 18 окт. (№42). – С.3.
Рутковський В. Нарощує потужність сирзавод // Слово трудівника. – 2004. – 24 січ. – С.7.
Лаврик И. "Сырные" проблемы Акимовки // Улица Заречная. – 2003. – 17 июля (№26). – С.4.
ВАТ "Якимівський сирзавод" // Вісн. Цінні папери. – 2001. – 5 листоп. (№250 - 251). – С.7 – 8.
Першин В. Усі резерви – в дію // Слово трудівника. – 1986. – 27 листоп.
***
Степанов В. Ділове підприємство плюс людський фактор: [Бесіда з дир. Якимів. з – ду продтоварів; Записала А. Григор`єва] // Слово трудівника. – 1991. – 19 жовт.
Рутковський В. Експеримент: кроки у майбутнє: [Якимів. з – д продтоварів] // Слово трудівника. – 1984. – 5 черв.
***
Бабкин А. Качественный хлеб – только от доброго сердца: [ООО "Агроникс" (хлебопекарня)] // Акимов. вестн. – 2008. – 16 окт. – С.3.
Будівництво
Дементьєв С. Дороги – забота общая: ["Акимовскому райавтодору" – 65 лет] // Слово трудівника. – 2008. – 25 жовт. – С.2.
Першин В. Специфика диктует ритм: [Акимов. райавтодор] // Акимов. вестн. – 2007. – 25 окт. (№43). – С.3.
***
Белик В. Нет худа без добра: [О строительстве жилого дома в Акимовке (бывш. долгострой)] // Акимов. вестн. – 2008. – 28 февр. – С.3.
Труженикам села: [Открылся нов. двухэтаж. универмаг в Акимовке] // Индустр. Запорожье. – 1985. – 31 дек.
Рудний М. Незабаром новосілля: [Новобудови смт. Якимівки] // Слово трудівника. – 1983. – 27 груд.
Якименко Л. Хорошеет райцентр // Индустр. Запорожье. – 1983. – 30 янв.
Новобудови Якимівки // Запоріз. правда. – 1979. – 23 жовт.
Пожежна охорона
Огнеборцы: [Акимов. СПЧ - 43] // Акимов. вестн. 2008. – 21 февр. – С.10.
Транспорт
Курдінов М. Залізна дорога. – Мелітополь, 2008. – 200 с. – Із змісту: [Про залізничну станцію Якимівка та її працівників]. – С.78-80, 81, 83-87.
Богомаз М. Станція називається...- Дніпропетровськ: Пороги, 1993. – 375 с. – Із змісту: Якимівка. – С.366.
Агроклиматический справочник по Запорожской области. – Л.: Гидрометеоиздат, 1959. – 112 с. – Из содерж.: [Акимов. госсортоучасток]. – С.10, 12, 14, 23, 31, 32, 67, 72, 74, 111.
***
Винокуров М. Якимівський маневр: [Досвід роботи Якимів. РАПО] // Рад. Україна. – 1983. – 27 лип.
Гавриков Ю. Путем индустриализации: [Ведение хозяйства в Акимов. р – не; В т. ч. о достижениях тружеников сел. хоз – ва района] // Индустр. Запорожье. – 1978. – 1 марта.
Писанко Є. Комплексна механізація збирання кукурудзи на зерно: [Ст. зав. лабораторією збирання зернових культур Якимів. наук. – дослід. станції механізації сіл. госп-ва УНДІМ] // Інформ. с. – г. бюллетень. – 1956. - №6 (жовт.). – С.4 – 7.
***
Державний комітет України по водному господарству. Якимівське міжрайонне управління водного господарства // Новітня історія України: Імена, звершення, творчість. – К., 2006. – Вип. 1: Запоріжжя. – С. 78.
Бохон И. Гарант урожая должен вернуться на поля: [Беседа с нач. Акимов. межрайон. упр-я водн. хоз-ва] // Акимов. вестн. – 2007. – 15 нояб.(№46). – С.3.
Пшеничная А. У мелиораторов – юбилей: [Акимов. упр. оросит. систем отметило 15 – летие со дня своего основания] // Индустр. Запорожье. – 1995. – 23 февр.
Першин В. Вода – це життя: [Про захід. груп. водовід] // Слово трудівника. – 1981. – 4 лип.
Мурзина М. Праздник Большой воды // Индустр. Запорожье. – 1979. – 20 нояб.
Прийшла Дніпровська вода [на землі Якимівського району по Каховському каналу] // Робіт. газ. – 1978. – 30 листоп.
***
Першин В. Красота, грация и верность: [ЧП НПП «Прогресс» (конерепродуктор)] // Акимов. вестн. – 2007. – 23 авг. (№34). – С. 3.
Громыхин Н. За нашу работу не стыдно: [Беседа с глав. Гос. ветврачом района; Записал В.Першин] // Акимов. вестн. – 2007.- 13 сент. (№36). – С.3.
***
Чкан Д. Пополняется Аграрный фонд: [Беседа с дир. Акимов. элеватора; Записал В.Пер-шин] // Акимов. вестн. – 2007. – 19 июля (№29). – С.1.
Верещага П. Видатна перемога бригади Афанасія Івановича Подзолкова: [Якимів. МТС] // Соц. степ. – 1947. – 13 лип.
Трескунова Т. Бригадир тракторной бригады Афанасий Подзолков // Большевик Запорожья. – 1947. – 11 окт.
***
Першин В. Соціальні аспекти гарантовані: [Колгосп "Прапор Леніна"] // Слово трудівника.- 1990. – 18 жовт.
Колгоспу "Прапор Леніна" – 60 // Слово трудівника. – 1989. – 13 груд.
Ковтуненко П. Курс – технічний прогрес // Слово трудівника. – 1985. – 10 жовт.
Преданность делу мира: Из опыта работы комиссии содействия Сов. фонду мира колхоза "Знамя Ленина". – Запорожье, 1983. – [8 с.].
Миколенко Г. Колгосп відзначає 50 – річчя // Запоріз. правда. – 1979. – 23 жовт.
Горлач М. Производство, быт и спорт // Индустр. Запорожье. – 1968. – 16 февр.
Вірність рідному дому: [Про артіль "Прапор Леніна"] // Комсомолець Запоріжжя. – 1968. – 20 лют.
Медицина. Медичні та оздоровчі установи
Медицинские и оздоровительные учреждения г.Запорожья и Запорожской области: Справ. – Днепропетровск: ИМА - пресс, 2003. – 172с. – Из содерж.: Центр. район. больница (Акимовка); КП «Акимовская районная аптека». – С. 108.
Медицина Запорізької області: Іст. нариси. – Запоріжжя: Дике Поле, 2001. – 410 с. – Із змісту: Скляров В. Акимовская районная санэпидстанция. – С. 132.
***
Курдінов М. Фельдшер Марія: [М.Б.Татьяненко 20 років пропрацювала в Якимів. ЦРБ на станції "Швидкої допомоги"; В роки Вел. Вітчиз. війни була медсестрою у партизан. об`єднанні Федорова] // Батківщина. – 2008. – 25 верес. (№35). – С.4.
Першин В. Дорога длиною в жизнь: [О бывш. зав. терапевтич. отделением Акимов. ЦРБ Д.К.Галке] // Акимов. вестник. – 2007. – 30 авг. (№35). – С.8.
Батурин Р. Лікар з великої літери // Слово трудівника. – 2006.- 17 трав.
Кобинець А. Віддають світло іншим...: [Якимів. ЦРЛ] // Ваше здоров`я. – 1997. – 23 серп.
Рутковська С. Хай ростуть здоровими діти!: [Дит. від – ня Якимів. ЦРЛ справило новосілля] // Запоріз. правда. – 1993. – 6 серп.
Рутковська С. Як до своєї рідної: [Про фельдшера В.М.Москаленко] // Слово трудівника. – 1991. – 15 черв.
Рутковський В. Заради людини: [Бесіда з гол. лікарем ЦРБ Ю.М.Панфьоровим] // Слово трудівника. – 1990. – 7 квіт.
Басюк С.. Їй вдячні люди // Слово трудівника. – 1983.- 4 січ.
Ювілейний статистичний збірний Запорізької області / Гол. упр. статистики у Запоріз. обл.; За ред. В.Головешка. – Запоріжжя, 2008. – 75 с.
Міста і райони Запорізької області за 2007 рік: Стат. щоріч. – Запоріжжя, 2007. – 274 с.
Івченко А. Містечка України: Довід. – К.: НВК „Картографія”, 2000. – 183 с. - Із змісту: [Якимівка]. – С. 23, 60, 88, 115, 137, 145, 182.
Населення Запорізькоъ області: (За даними Всеукр. перепису населення 2001 року): Стат. довід. / Запоріз. обл.. упр. статистики. – Запоріжжя, 2003. – 114 с.
Гнедашева М. Демографическая ситуация не улучшается // Акимов. вестн. – 2007. - 12 июля (№28). – С.4.
История городов и сел УССР. Запорожская область. – К.: Глав. ред. УСЭ,1981. – 726 с. – Из содерж.: Аносова Н., Лахманлос З., Нода Г. Акимовка. - С. 122-133.
Історія міст і сіл УРСР. Запорізька область. – К.: Голов. ред. УРЕ, 1970. – 765 с. – Із змісту: Лахманлос З. Якимівка. – С.702 – 714.
Карагодин А. Александр Первый: (Последнее путешествие). – 2-е изд. – Запорожье: ЛИПС, 2001. – Из содерж.: Последние версты: [В т.ч. об ауле Азберда (Акимовка)]. – С. 150-181.
Материалы по статистике Мелитопольского округа. – Мелитополь, 1927. - №8. – С. 12.
Описание населенных мест Екатеринославской губернии: (Поданные на 01.01.1925 г.). – Екатеринослав, 1925. – С. 381.
Обзор состояния земской медицины и деятельности земско-медицинских организаций Таврической губернии за 1914 год. – Симферополь, 1916. – С. 48, 49.
Статистический справочник Таврической губернии. Ч.2. Вып.3: Мелитопольский уезд – Симферополь, 1915. – С. 4-5, 30-31.
Материалы подворной переписи Мелитопольского уезда. Вып.16 табл. сведений о крестьян. населении, скотоводстве, земледелии и землепользовании. – Симферополь, 1915. – Из содерж.: [Акимовка]. – С.2-3, 26-27, 50-51, 74-75, 122-123, 170-171, 194-195.
Вся Екатеринославская губерния. 1913 год. – Екатеринослав, 1913. – Из содерж.: [Акимовка]. - С. 13
Обзор положения начального образования в Таврической губернии за 1907-1908 учеб. год. – Симферополь, 1911. – С. 32.
Обзор положения начального образования в Таврической губернии за 1910-1911 учеб. год. – Симферополь, 1911. – С. 13, 58.
Россия: Полн. геогр. описание нашего Отечества: Настол. и дорож. кн. / Под ред. В.Семенова – Тянь – Шанского. Т.ХІУ: Норороссия и Крым. – СПб., 1910. – 983 с. – Из содерж.: [Акимовка]. – С.446, 670.
Аграрное движении России в 1905-1906 гг.: Обзоры по районам. – СПб., 1908. – Ч. 2. – Из содерж.: [Акимовка]. - С. 399, 401, 500, 503.
Доклады Таврической земской управы санитарному отделению. – Симферополь, 1908. – Из содерж.: [Акимовка]. - С. 58, 59.
Неручев М. Очерк поземельных отношений в Таврической губернии. – Симферополь, 1907. – С. 132, 184.
Список фабрик и заводов Европейской России. – СПб., 1903. – С. 668.
Сводный статистических сборник хозяйственных сведений по земским подворным переписям. – М., 1893. – Т.1. - С. 2, 3.
Справочная книга Одесского учебного округа. – Одесса, 1891. – Вып.3. – Из содерж.: [Об открытии в Акимовке двухклассного министерского училища (1882г.)]. - С. 115.
Сборник статистических сведений по Таврической губернии: Памятная книжка Таврической губернии. – Симферополь, 1889. – С. 38-45.
Сборник статистических сведений по Таврической губернии. Т. 1. Вып. 2: Крестьянское хозяйство в Мелитопольском уезде. – М., 1887. – Из содерж.: [О возникновении Акимовки в 1833 г. на месте ногайского аула Азберда]. - С. 2, 35, 36, 40, 106.
Таврическая епархия / Сост. Гермоген. – Псков, 1887. – С. 237.
Сборник статистических сведений по Таврической губернии: Статистические таблицы о хозяйственном положении селений Мелитопольского уезда. – Симферополь, 1885. Вып.1. – Табл. А-6; Табл. Б.
Родионов М. Статистико – хронологико - историческое описание Таврической епархии. – Симферополь, 1872. – Из содерж.: [Акимовка]. – С.101.
Памятная книжка Таврической губернии. – Симферополь, 1867. – 519 с. – Из содерж.: Акимовка (Азберда): [О переселенцах из Тамбов. губ.]. – С. 206.
Список населенных мест по сведениям 1864 года. Таврическая губерния. – СПб., 1865. – Из содерж.: [Акимовка: Геогр. положение, число жителей, дворов]. - С. 63.
Географический - статистический словарь Российской империи / Сост. П.Семенов. – СПб., 1863. – Т. 1. – Из содерж.: [Акимовка]. - С. 31
Экономическое состояние городских поселений Европейской России в 1861-1862 гг. – СПб., 1863. – Ч.2. – С. 12.
Скальковский А. Опыт статистического описания Новороссийского края. Ч.1. – Одесса, 1850. – 366 с. – Из содерж.: [Акимовка]. - С.317.
Журнал Министерства внутренних дел. – М., 1839. – Ч. 31. – С. 320.
Новоплянська Р. Селянський рух на Мелітопольщині у 1905-1907 рр. // Наукові записки Мелітоп. держ. пед. ін-т. – Запоріжжя, 1957. – Т. IV. – С. 25-42; [Якимівка]. – С. 38, 40.
Губенко Г. Крестьянское движение в Таврической губернии в период революции 1905-1907гг. – Симферополь: Крымиздат, 1961. – 64 с. – Из содерж.: [Акимовка]. - С. 38, 45.
Волошинов Л. Октябрь в Крыму и Северной Таврии.- Симферополь, 1960. – С. 48, 51.
...Как будто в бурях есть покой...: Воззвание Акимов. сел. схода 20 дек. 1905 г. / Подгот. к печати В.Гнедашев // Акимов. вестн. – 2007. - 19 июля (№29). – С.5.
***
Жовтень на Запоріжжі: Зб. Спогадів учасників боротьби за встановлення і утвердження Радянської влади на Запоріжжі. – Дніпропетровськ, 1969. – С. 92, 93.
Лахманлос З. Історії немеркнучі рядки: [Про події жовтня 1917 р. в Якимівці] // Слово трудівника. – 1987. – 7 листоп.
Калинин И. Под знаменем Врангеля: Заметки бывш. воен. прокурора. – Ростов-на-Дону, 1991. – 351 с. – Из содерж.: [О событиях в районе Акимовки]. – С. 104, 130.
История гражданской войны в СССР. В 5 т. Т.5. – М., 1960. – 420 с. – Из содерж.: [О событиях в районе Акимовки]. - С. 116.
Обертас Л. Командарм Федько. – М.: Воениздат, 1973. – 165 с. – Из содерж.: [О столкновении феодосийского отряда И.Ф.Федько с передовыми немецкими частями у станции Акимовка]. - С. 20.
Полтавский тепловозоремонтный завод им. А.А.Жданова: Очерк истории. – Х.: Прапор, 1971. – 176 с. – Из содерж.: [О гибели отряда добровольцев (более 100 рабочих мастерских) в районе станции Акимовка в 1918 г.]. - С. 57-60.
Спатарель И. Против черного барона. – М.: Воениздат, 1967. – 255 с. – Из содерж.: [Бои против врангелевских войск в районе Акимовки]. - С. 75-78.
Супруненко Н. Очерки истории гражданской войны и иностранной интервенции на Украине (1918-1920). – М., 1966. – С. 398.
Герои гражданской войны. – М., 1963. – С. 317.
Вишневский В. Взятие Акимовки: Рассказ // Вишневский В. Собр. соч. в 5 т. – М., 1954. – Т.2. – С. 383-387; УІЖ. – 1964. - №1. – С. 87-91
***
Гнедашев В. Подвиг полтавчан: (90-летию Акимов. трагедии посвящается) // Акимов. вестн. – 2008. – 10 апр. – С.5.
Аптекар Р. Це було під Якимівкою: [Про полтав. залізничників, що загинули в 1918 р.] // Запоріз. правда. – 1988. – 16 квіт.
Курдінов М. Якимівська трагедія // Слово трудівника. – 1988.- 9 трав.
Лахманлос З. В ті грозові роки: [З іст. минулого Якимівки в роки громадян. війни] // Слово трудівника. – 1983. – 16 квіт.
Кулак І. Якимівська трагедія: [1918 р.] // Індустр. Запоріжжя. – 1963. – 10 верес.
Фоменко В. Це було під Якимівкою: [Громадян. війна, 1918 р.] // Запоріз. правда. – 1963. – 17 квіт.
Голодомор 1932 – 1933 на Якимівщині: Крізь призму документів, фактів, спогадів.- Якимівка: ТОВ "Поліград", 2008. – 168 с.
Знати і пам`ятати: Голодомор 1932 – 1933 років на Запоріжжі / Держ. архів Запорізької області. – Запоріжжя: Канон, 2008. – 16 с. – Із змісту: [Якимівщина]. – С.6, 14.
Курдинов Н. Клеймо: [Полит. репрессии, голодомор 1932-1933 гг]. – Мелитополь, 2007. – 187 с.
Неоголошена війна: (спогади свідків, архівні документи та роздуми сучасника про голодомор 1932 – 1933 років) / Авт. – упоряд. В.Тимофеєв. – Тернопіль: Збруч, 1993. -134 с. – Із змісту: [Якимівщина]. – С.42-43, 67, 71, 87, 90.
***
Гнедашев В. Поражение голодо...мором: (Год 1933-й языком документов) // Акимов. вестн. – 2008. – 27 марта. – С.5.
Дементьєв С. Колосок – символ жизни: [Акция "Колосок памяти", посвящен. жертвам Голодомора: Акимовка] // Слово трудівника. – 2008. – 19 лип.
Першин В. Чтобы помнили: [Граждан. митинг по случаю воздвижения креста в память о голодоморе 1932 – 1933 гг.] // Акимов. вестн. – 2007. – 29 нояб.(№48). – С.1, 2.
Якимівка в роки Великої Вітчизняної війни
Война, война, ты неутихшей болью,
Взрывая ночь, приходишь к нам во сне,
На наши раны щедро сыплешь солью,
Осколком рваным ты сидишь во мне.
(З. Лахманлос)
Запорожская область в годы Великой Отечественной войны (1941-1945 гг.): Сб. док. – Запорожье: Кн. – газ. изд-во, 1959. – 364 с. – Из содерж.: Из сообщения советского информбюро о зверствах немецко – фашистских захватчиков в с. Акимовка, Запорожской области. - С. 69.
У пам’яті нащадків. – Запоріжжя: Дике Поле, 2005. – 248 с. – Із змісту: Якимівський район: [Якимівці В.А.Савченко і Д.І.Чуйкін штурмували фашистський Рейхстаг, а С.Х.Мухін – кавалер багатьох бойових нагород – брав участь у Параді Перемоги в Москві]. – С.234 – 241.
Народна війна 1941-1944: Антифашист. рух опору на території Запоріз. області: Зб. док. і матеріалів / Держ. архів Запоріз. області. – Запоріжжя, 2005. – 555 с. – Із змісту: Повідомлення начальника німецької поліції безпеки і СД про діяльність патріотичної організації Макарова О.В. у с.Якимівці (5 берез. 1943р.). – С. 495-497; З „Хронологічної довідки важливих подій, що відбувалися в період тимчасової німецько-фашистської окупації на території с.Якимівки”. – С. 498; Із заяви Макарової Олени Василівни про арешт її сина Макарова Олександра Васильовича (29 лют. 1944р.). – С. 500-501.
Книга пам’яті України: Запорізька область. Т. 10: Токмацький район. Чернігівський район. Якимівський район. – Дніпропетровськ: Січ, 1995. – 543 с.
Книга скорботи України. Запорізька область. – Запоріжжя: ВПК „Запоріжжя”, 2000. – 501 с. – Із змісту: Якимівська селищна рада: [Жертви серед цивіл. населення]. – С. 489.
***
Курдінов М. Все про війну. – Мелітополь, 2008. – 300 с.
Гнедашев В. Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка, 2005. – 103 с.
Покрышкин А. Небо войны. – М., 1975. – С. 130, 131.
***
Списки советских войнов, которые ушли на войну из Запорожской области и погибли в немецких лагерях для военнопленных: Акимов. р-н: [В т.ч. И.Г.Блохин, А.Н.Дедушев, И.И.Подзолков, А.Я.Савченко, В.С.Савченко, А.Н.Тарариев] // МИГ. – 2008. – 21 февр. (№8). – С. 46. [По материалам Центр. архива Мин-ва обороны РФ].
Букреєва А. Загиблим – пам`ять і уклін – живим // Слово трудівника. – 2005. – 29 жовт. – С.1, 6.
Лахманлос З. Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1998. – 6 листоп.; 1999. – 26 жовт.
Гнєдашев В. І настав день визволення // Слово трудівника. – 1998. – 21 жовт.
Лахманлос З. Якимівка в роки війни // Слово трудівника. – 1995. – №26, 28, 31, 35.
Масюков О. На перехрестях війни: На стежках неволі: [Спогади ветерана] // Слово трудівника. – 1995. – 29 квіт.; 4 трав.
Гогунський І. Їх знедолила вйна // Слово трудівника. – 1990. – 30 трав.
Григор`єва А. Він визволяв цю землю: [Про вірменина Х.Довлатова] // Слово трудівника. – 1990. – 27 жовт.
Павленко В., Чишко М. Свято – спогад 40 – х: [До 40-річчя визволення Якимівки] // Слово трудівника. – 1983. – 3 листоп.
Кизим М. Там, де гриміли бої // Слово трудівника. – 1975. – 30 жовт.
Лахманлос З. Маршал Ф.І.Толбухін // Слово трудівника. – 1974. – 15 черв.
Вірність пам`яті священна: [В т. ч. про встановлення меморіал. дошки на будинку № 58 по вул. Радянській, де знаходився штаб Четвертого Українського фронту під командуванням генерала Ф.І.Толбухіна; А також про перейменування вулиці його ім`ям] // Слово трудівника. – 1974. – 17 жовт.
Фурсова З. Герої живуть у пам`яті: [В т. ч. про зустріч учнів Якимів. училища механізації з учасницею Вел. Вітчиз. війни М.С.Кизим, яка приймала участь у визволенні Якимівки] // Слово трудівника. – 1974. – 10 жовт.
* * *
Гнедашев В. Акимовское подполье: [О молодеж. подпол. сопротивлении в Акимовке в годы Вел. Отеч. войны] // Акимов. вестн. – 2007. – 20 дек. (№51). – С.5.
Гнедашев В. Акимовское подполье: языком документов // Акимов. вестн. – 2006. – 26 окт. (№42). – С.5.
Курдінов М. Розповідь про молодих патріотів // Слово трудівника. – 1998. – 25 листоп.
Решетняк А. Пам`ять // Слово трудівника. – 1983. – 12, 15 листоп.
***
По ту сторону войны: Книга Памяти жертв нацист. преследований в годы Второй мировой войны / Сост. Н. Михайлов, Н. Кузьменко и др. – Запорожье: РА «Тандем - У», 2005. – 347 с.: ил. – Из содерж.: Лида Ш-ва подруге в с.Акимовка из Карсруэ: [Письмо из сб. «Листи фашистської каторги» (К., 1947. –Л. 110)]. – С. 42.
Гнедашев В. Под знаком "OST" // Гнедашев В. Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка, 2005. – С.22 -29.
Герої Радянського Союзу – уродженці смт. Якимівка
Народився 21 листопада 1908 року в селянській сім`ї.
В лавах Радянської Армії перебував з 1928 року, в діючій армії - з червня 1941 року. Брав участь у боях Південно – Західного, 1-го і 4-го Українських і 1-го Білоруського фронтів. Відзначився під час Вісло - Одерської операції. Бригада полковника Константинова М.П. 3 лютого 1945 року підійшла до Одера біля міста Франкфурта (Німеччина). У боях було знищено велику кількість танків, штурмових гармат та живої сили противника. Високе звання Героя Радянського Союзу йому було присвоєно 6 квітня 1945 року. З 1969 року генерал-лейтенант танкових військ у запасі.
Почесний громадянин міст Руза Московської області та Лодзь (Польща).
Проживав і працював у Москві. Помер. Похований у Москві.
Література про життя та діяльність
Книга пам’яті України: Запорізька область. Т. 10: Токмацький район. Чернігівський район. Якимівський район. – Дніпропетровськ: Січ, 1995. – 543 с. – Із змісту: [В т.ч. про М.П.Константинова]. – С. 366.
Герои Советского Союза. В 2 т. Т.1: Абаев - Любичев – М.: Воениздат, 1987. – 911 с. – Из содерж.: Константинов Н.П. - С. 719.
Гнедашев В. Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка, 2005. – 103 с. – Из содерж.: Константинов Миколай Павлович. – С.90 – 92.
Голдобін А. Запорізька Алея Слави - народна святиня. – Дніпропетровськ: Січ, 2002. – 776 с. – Із змісту: Герой Радянського Союзу Константинов М. П. - С. 305-306.
Лукаш І. Велике бачиться на відстані. – Дніпропетровськ, 1998. – 1135 с. – Із змісту: Два ордена – одновременно: [Константинов Н.П.]. - С. 320-324.
Лукаш И. Свято имя твое, отец: Докум. повести, очерки. – Днепропетровск: Січ, 1997. – 934 с. – Із змісту: Константинов Н.П. – С.320 – 324.
Лукаш И. Солдаты славы не искали: Очерки о Героях Сов. Союза – уроженцах Запорож. обл. – Днепропетровск: Промінь, 1984. – 398 с. – Из содерж.: Гордитесь, отец, таким сыном!: (Константинов Н. П.). - С. 127-130.
Они живут в памяти народной. – М., 1969. – Из содерж.: Константинов Н.П. - С. 154-158.
***
Наша священна у віках перемога: [В т. ч. про М.П.Константинова] // Слово трудівника. – 1985. – 22 черв.
Сяйво Золотої Зірки наших героїв – земляків: [В т. ч. про М.П.Константинова] // Слово трудівника. – 1985. – 9 трав.
Захарчук О. Два ордени в один день // Слово трудівника. – 1984. – 21 квіт.
Лахманлос З. Став курсант генералом...: [Про Героя Радян. Союзу М.П.Константинова] // Запоріз. правда. – 1983. – 26 серп.
Лахманлос З. Командир танкової бригади: [В т. ч. портрет М.П.Константинова; Малюнок В.Бєлічкова] // Слово трудівника. – 1974. – 17 жовт.
* * *
Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2008 рік: (Календар і короткі біографічні списки) / ЗОУНБ ім. Горького; Укладач І.Шершньова. – Запоріжжя, 2007. – 159 с. – Із змісту: 21 листопада – 100 років (1908) від дня народження Героя Радянського Союзу М.П.Константинова, уродженця смт Якимівка. – С. 137-138.
(1924 - 1995)
Народився 17 червня 1924 року в с. Соснівка Якимівського району (тепер в межі смт. Якимівка) в селянській сім`ї.
В діючій армії перебував з серпня 1941 року. Пройшов бойовий шлях від Сталінграда до м.Брно (Чехія). Командував шабельним взводом 50 - го гвардійського кавалерійського полку (13 – та гвардійська кавалерійська дивізія 6 – го корпусу 2 – го Українського фронту). Гвардії лейтенант Шабельник В.І. відзначився в битві при визволенні Чехословаччини в березні – квітні 1945 року. Високе звання Героя Радянського Союзу йому було присвоєно 15 травня 1946 року.
З 1958 року підполковник Шабельник В.І. знаходився у запасі. Всі наступні роки проживав у Запоріжжі, де працював на підприємствах та в установах міста.
Почесний громадянин чеських і словацьких міст Брно, Братислава, Іваніце, Жидлоховіце.
Помер у 1995 році. Похований в м. Запоріжжі.
Спогади ветерана
Нас встречала Прага: [Воспоминания Героя Сов. Союза о событиях 1945 г.] // Индустр. Запорожье. – 1983. – 9 мая.
Я щасливий, що визволяв братів // Слово трудПередмоваівника. – 1983. – 30 черв.; 5лип.
Благодарность и любовь: [Воспоминания о поездке в ЧССР в 1980г. по тем местам, где воевал] // Индустр. Запорожье. – 1980. – 16 авг.
Література про життя та діяльність
Книга пам’яті України: Запорізька область. Т. 10: Токмацький район. Чернігівський район. Якимівський район. – Дніпропетровськ: Січ, 1995. – 543 с. – Із змісту: [В т.ч. про В.І.Шабельника]. – С. 366.
Гнедашев В. Акимовский район в годы Великой Отечественной войны. – Акимовка, 2005. – 103 с. – Из содерж.: Шабельник Виктор Иванович. - С. 93-94.
Голдобін А. Запорізька Алея Слави - народна святиня. – Дніпропетровськ: Січ, 2002. – 776 с. – Із змісту: Герой Радянського Союзу Шабельник Віктор Іванович. - С. 459-462.
Лукаш І. Велике бачиться на відстані. – Дніпропетровськ: Січ, 1998. – 1135 с. – Із змісту: Эскадроны, вперед!: [Шабельник В.И.]. - С. 695-698.
Герои Советского Союза: Крат. биограф. словарь. В 2 т. Т.2: Любов - Ящук. – М.: Воениздат, 1988. – 835 с. – Из содерж.: Шабельник В.И. – С. 749.
Андреев С. Совершенное ими бессмертно. Кн.2. – М.: Высш. шк., 1986. – 511 с. – Из содерж.: Виктор Иванович Шабельник. - С. 441.
Лукаш И. Солдаты славы не искали: Очерки о Героях Сов. Союза – уроженцах Запорож. обл. – Днепропетровск: Промінь, 1984. – 398 с. – Из содерж.: Дружба, рожденная в боях: (Шабельник В. И.). - С. 362-365.
Вершинин М. Утро за линией фронта. – М.: Знание, 1968. – Из содерж: [О подвиге В.И.Шабельника]. – С. 35-38.
Подвигом славны твои земляки. – Запорожье: Кн. – газ. изд - во, 1962. – 352 с. – Из содерж.: От Волгограда до Брно. - С. 323-324.
* * *
Они защищали Родину! // Верже. – 2005. – 18 авг. – С. 15.
Клименко Н. Почетный гражданин четырех городов // Индустр. Запорожье. – 1985. – 5 февр.
Польський М. Дві медалі // Запоріз. правда. – 1985. – 19 січ.
Наша священна у віках перемога: [В т. ч. про В.І.Шабельника] // Слово трудівника. – 1985. - 22 черв.
Золоті зірки наших земляків // Слово трудівника. – 1983. – 27 жовт.
Лукаш І. Кавалер золотої зірки // Запоріз. правда. – 1982. – 9 трав.
Углев В. Помнят героя // Индустр. Запорожье. – 1980. – 9 апр.
Симоненко П. Кіннота – алюр!: Оповідка з життя // Комсомолець Запоріжжя. – 1975. – 17, 20 трав.
Сомко В. Фронтові дороги Героя: [В т. ч. портрет В.І.Шабельника; Малюнок В.Бєлічкова] // Слово трудівника. – 1974. – 29 серп.
Шевелев М. Зустріч з героєм // Слово трудівника. – 1969. – 22 лют.
Затешилов В., Лубенцов Н. Дружба, рожденная в боях // Индустр. Запорожье. – 1968. – 24 февр.
(1916-1956)
Народився в Якимівці в 1916 році. У Севастополі, куди сім`я переїхала невдовзі, був вихованцем військово – морського оркестру (грав на альті). Як всі юнаки 30-х років, мріяв про небо. Ця мрія привела С.Щирова спочатку до планерної школи, а потім - до Мелітопольського аероклубу. У 1937 році він разом з групою випускників цього клубу їде до знаменитої Качинської льотної школи.
Цю школу він закінчив дуже "вчасно": тільки прибув за направленням у 87-й винищувально – авіаційний полк, як почалася війна. Льотчик С.Щиров воював мужньо і вміло. Вже 29 грудня 1941 року за зразкове виконання бойових завдань він був нагороджений орденом Червоної Зірки. Ще через кілька місяців С.Щиров отримує звання старшого лейтенанта і стає командиром ескадрильї, а на його рахунку – вже понад 100 бойових вильотів.
13 грудня 1942 року всі центральні газети Радянського Союзу опублікували Указ Президії Верховної Ради СРСР "Про присвоєння звання Героя Радянського Союзу командному і рядовому складу Червоної Армії". Дев`ятнадцятим у списку кавалерів Золотої Зірки стояло прізвище нашого земляка Сергія Сергійовича Щирова (до речі, було йому тоді 26 років).
Неважко давалися йому і щаблі службової драбини: кінець війни він зустрів на посаді командира полку 236-ї винищувальної авіаційної дивізії в званні підполковника. Вражаючою була і фронтова "візитка" льотчика – винищувача: за період війни С.Щиров здійснив 340 бойових вильотів, провів 100 повітряних боїв, збив 21 літак ворога.
Здавалося б, тільки жити С.Щирову та радіти мирному небу над головою, за яке він так самовіддано боровся. Але лихо було вже на порозі. Драма спіткала Героя на особистому фронті. До його дружини Софії (одружилися в 1944 році) почав залицятися сам Лаврентій Берія. Реакція на заяву з цього приводу, подану Щировим до парткому ВПС, була миттєвою: його звільнили з посади командира винищувального полку в Вірменії і відрядили до Ташкенту...начальником аероклубу.
Поплічники Берії зробили все, аби ошельмувати і знищити непокірного офіцера. В квітні 1949 року С.Щирова було заарештовано і рішенням Особливої наради при Міністрі ДБ СРСР кинуто в "Особливий табір" строком на 25 років. Указом Президії Верховної Ради СРСР від 13 грудня 1950 року С.Щирова позбавлено звання Героя Радянського Союзу. Крім того, в нього відібрали два ордени Леніна, орден Червоного Прапора, ордени Кутузова, Олександра Невського, Червоної Зірки, Партизанську зірку (Югославія), медалі... Через 5 років його звільнили за амністією, але не реабілітували. Влаштуватися на роботу йому було важко. З беріївських катівень він вийшов тяжко хворою людиною.
Прибувши до рідної Якимівки, деякий час працював фотографом (аби мати шмат хліба). Але недуги прогресували. Вони привели С.Щирова до психіатричної лікарні, де він і помер 7 квітня 1956 р., тобто – в 40 років. Де похований - невідомо.
Реабілітовано С.С.Щирова лише у вересні 1988 року. Йому повернуто звання Героя, а разом із ним – чесне, добре ім.`я. Вшановуючи пам`ять свого земляка, що пройшов шлях від зірок через терни нелюдських умов табірного буття і не тільки вижив, а й зберіг у собі людину, земляки одну з нових вулиць селища назвали ім`ям Героя Радянського Союзу С.Щирова.
Гнедашев В. Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка, 2005. – 103 с. – Из содерж.: Щиров Сергей Сергеевич. - С. 72-81.
Реабілітовані історією. Запорізька область. Кн.1. – Запоріжжя: Дніпров. металург, 2004. – 583 с. – Із змісту: Ребро П. Як „погасили” зірку: (Щиров С.С.) – С. 191-195.
Спокута: Альманах. №2. – Запоріжжя, 2000. – 254 с. – Із змісту: Ребро П. Як гасили зірки. - С. 43-51.
Кто был кто в Великой Отечественной войне. 1941-1945: Люди. События. Факты: Справ. – М.: Республика, 2000. – 432 с. – Из содерж.: Щиров С.С. – С. 286.
Гнєдашев В. Якимівський район на тлі Запорізької області. – Мелітополь, 1998. – 53 с. – Із змісту: Штрихи біографії Героя Радянського Союзу С.С.Щирова; Гортаючи сторінки щоденника Героя Радянського Союзу С.С.Щирова. – С.90 – 91.
Листая прошлого страницы…: (Сб. ст. науч. сотрудников музея и краеведов) / Мелитоп. гор. краевед. музей. – Мелитополь, 1991. – 111 с. - Из содерж.: [О Герое Сов. Союза С.Щирове]. – С. 37
Ворожейкин А. Небо истребителя: Повесть о воен. летчиках: [В т.ч. С.Щирове]. – М.: Воениздат, 1991. – 304 с.
Исаенко Н. «Вижу противника!» - К.: Политиздат Украины, 1981. – 224 с.: 2л. ил. – Из содерж.: [С.Щиров]. – С. 15-17, 43-44, 67-70, 76-79, 82-88, 90-94, 103, 107, 192-193 (фото).
* * *
Гнедашев В. Сергей Щиров: война после войны // Акимов. вестник. – 2008. – 8 мая (№19). – С. 5.
Шак В. „Я твого героя сотру в порошок!” – (пригрозил Берия жене летчика из Запорожья, Героя Сов. Союза С.Щирова. И упек его в тюрьму на … 50 лет) // МИГ. – 2007. – 22 февр. (№8). –С. 10-11; 1 марта (№9). – С. 8-9.
Феофанов Ю. Судьба над №117… // Слово трудівника. – 2006. – 23 верес. (№74); 27 верес. (№75); 7 жовт. (№78).
Мохов Н., Селезнев В. Судьба, растоптанная сапогом всесильного сластолюбца // Новий день. – 2006. – 15 черв. – С.4.
Ребро П. Світло далекої зірки // Земля і власність. – 2003. – 8 груд. – С. 1-10.
Науменко И. Небо и земля героя // Досье. – 2002. – 11 апр. – С. 13, 16.
Юдін Л. Справа №2508 сталінського сокола // Уряд. кур’єр. – 1999. – 23 листоп.
Уткин С. Ас, или Жизнь, сломанная за любовь // Наш город (Суббота). – 1998. – 1; 8 окт. – С. 12.
Чендырина Р. Реабилитован … посмертно // Машиностроитель. – 1995. – 5 июля.
Куперман В. Стежка у небо // Серп і молот. – 1991. – 20 черв.
Григор`єва А. Пам`ять // Слово трудівника. – 1991. – 9 трав.
Драчук О. Доля земляка - героя // Слово трудівника. – 1990. – 9 трав.
Голиков А. Неопубликованный очерк // Красная звезда. – 1989. – 15 апр.
Моруга А. Крилатий герой // Слово трудівника. – 1989. – 26 січ.
Чендиріна Р. Хто він, Сергій Щиров? // Запоріз. правда. – 1989. – 25 жовт.; Слово трудівника. – 4 листоп.
(1918-1998)
Захар Соломонович Лахманлос народился 1918 року в місті Борисів, що в Біларусі. Рано втратив батьків. Школу закінчив 1936 року в Євпаторії на відмінно.
Навчався на історичному факультеті Московського педагогічного інститута ім. Леніна. Випускні іспити складав уже в розпалі Великої Вітчизняної війни (останній іспит – 26 червня 1941 р.). Із спогадів З.С. Лахманлоса: "Випускного вечора не було. Не до того було. Декан О.З. Іонісіані нам сказав: «Повернетесь з війни, одержите свої дипломи." Багато випусників не повернулось». Потім – ополчення та захист Москви…
Перші свої уроки вчорашній воїн давав дітям в Новосибірську.
21 вересня 1944 року у військовій шинелі в Якимівку приїхав новий вчитель. У перші повоєнні роки З.С.Лахманлос викладав російську мову й літературу, географію і німецьку мову, пізніше – історію та суспільствознавство. Найбільш зацікавлені учні відвідували історичний гурток, який був відомий за межами Якимівського району. Захар Соломонович Лахманлос вважав, що: «...в сельской школе вполне может работать исторический кружок или историческое общество. Они-то и должны быть центром внеклассных занятий по истории. В школьном историческом обществе учащиеся учатся работать с книжкой, пользоваться научно-исторической литературой, историческими документами, приучаться пытливо вглядываться в исторические иллюстрации, всматриваться в произведения искусства на исторические темы, внимательно читать историческую художественную литературу, и стараться понимать классические музыкальные произведения исторического содержания, с особым интересом смотреть исторические кинофильмы». ( // Преподавание истории в школе. - 1950. - №6).
Школярі під керівництвом З.С. Лахманлоса вели активне листування із земляками - Героями Радянського Союзу В. Шабельником та М. Константиновим. Матеріали були зібрані в шкільному музеї Слави. Якимівській середній школі №1 він присвятив понад 50 років свого життя.
Захар Соломонович Лахманлос під час роботи в архівах Сімферополя, Запоріжжя, Мелітополя знайшов не одну сторінку справжньої задокументованої історії нашого краю. І це стосується не тільки Великої Вітчизняної війни, але й глибокої давнини. Він ніколи не публікував неперевірені, або сумнівні факти. Над написанням історичного нарису "Якимівський район" (для книга "Історія міст і сіл УРСР. Запорізька область") він працював 7 років. Є його особистий внесок і в «Книгу Пам`яті».
З.С. Лахманлос приймав активну участь у багатьох наукових конференціях районого і регіонального рівней. Його виступи завжди відрізнялися яскравістю і фактажом.
А ще він був поетом і розумів гумор.
Помер Захар Соломонович Лахманлос 18 березня 1998 року.
Гнєдашев В.М., директор
Якимівського районного історико – краєзнавчого музею
Праці З.С.Лахманлоса
Лахманлос З.С. Якимівський район // Книга пам’яті України: Запорізька область. – Дніпропетровськ, 1995. – Т. 10. – С. 363-367.
Книга пам’яті України: Запорізька область.Т.1. Кн.2: Місто Запоріжжя [П-Я]. Запоріз. р-н. – Дніпропетровськ: Січ, 1994. – 487 с. – Із змісту: [В т.ч. про участь З.С.Лахманлоса в роботі над створенням Книги Памяті України. Запорізька обл. по Якимів. р-ну]. – С. 9.
Аносова Н., Лахманлос З., Нода Г. Акимовка // История городов и сел УССР. Запорожская область. – К., 1981. – С. 122-133.
Лахманлос З. Якимівка // Історія міст і сіл УРСР. Запорізька область. – К., 1970. – С. 702-714.
Публікації в періодичних виданнях
Звільнення Мелітополя // Слово трудівника. – 1996. – 23 жовт.
Якимівка в роки війни // Слово трудівника. – 1995. – № 26, 28, 31, 35.
Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1989. – 26 жовт.
Полум`я революції // Слово трудівника. – 1989. - 1 трав.
Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1988. – 6 листоп.
Історії немеркнучі рядки // Слово трудівника. – 1987. – 7 листоп.
Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1986. – 6 листоп.
В ті грізні роки // Слово трудівника. – 1983. – 16 квіт.
Став курсант генералом... // Запоріз. правда. – 1983. – 26 серп.
Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1983. - 27 жовт.
До останнього патрона // Запоріз. правда. – 1977. – 9 трав.
Визволення Якимівки // Слово трудівника. – 1975. – 9 трав.
Якимівський школі – 70 років // Слово трудівника.- 1974. - 31 серп.
Якимівка вчора і сьогодні // Слово трудівника. – 1969. – 29 листоп.
Віршовані твори
Война, война...; Я вспомнил военные годы; Не хлебом единым: [Стихи] // Гнедашев В. Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка, 2005. – С.ІХ – ХI.
Література про життя та діяльність
Гнедашев В. Не хлебом единым: (К 90-летию со дня рождения З.С.Лахманлоса) // Акимов. вестн. – 2008. – 29 мая (№22). – С.5.
Подольний Г., Байраченко Л., Стоянова В., Баришникова Л. Наш учитель // Слово трудівника. – 1974. – 21 верес.
Завтра – День учителя: [Про З.С.Лахманлоса; В т. ч. вірш В.Кулішової "Педагогу"] // Слово трудівника. – 1974. – 5 жовт.
Вони занесені на районну дошку Пошани: [В т. ч. про З.С.Лахманлоса] // Слово трудівника. – 1974. – 9 лип.
***
Лахманлос З. Московське ополчення: [Спогади про перебування серед москов. ополченців] // Слово трудівника. – 1991. – 17 жовт.
***
Кириченко П. Поезія мого життя. – Якимівка, 2007. – 190 с. – Із змісту: Колезі Захару Лахманлосу: [Вірш]. – С.188-189.
Народився 8 квітня 1960 року в с. Радивонівка Якимівського району Запорізької області.
Після закінчення середньої школи (1977 р.) навчався у Мелітопольському державному педагогічному інституту (природничо – географічний факультет). З 1982 року працював вчителем географії Переможненської середньої школи Якимівського району. 1988 - 1990 рр. - робота на посадах спочатку старшого лаборанта, а згодом асистента кафедри фізичної географії Мелітопольського державного педінституту. В 1990 році повертається до вчителювання в Переможненській середній школі (географія та історія). 1992-2003 рр. – директор Горьківської школи. За ці роки керівництва ініціював реорганізацію школи з початкової (до 1994 р.) у неповну середню (з 1994 р.), а через рік у загальноосвітню середню, яка з 2001 р. займає призові місця в конкурсах учнівських науково-дослідницьких робіт Малої академії наук.
Віктор Миколайович певний час (2003 р.) працював методистом районного методичного кабінету відділу освіти Якимівської районної державної адміністрації. Згодом повертається до своєї вчительської професії і у 2003-2007 рр. викладає географію та фізику в Радивонівській загальноосвітньої школи. Весь час керує Малою академією наук Радивонівської ЗОШ. Учні проводили різнопланові науково-дослідницькі роботи й весь час виборювали призові місця у різноманітних конкурсах. З 2004 року вихованці В.М.Гнєдашева - учасники відкритих обласних конференцій при Запорізькому обласному центрі туризму і краєзнавства учнівської молоді, де отримують почесні призові місця. Вони мають власні друковані роботи у збірниках матеріалів конференцій. Науково-дослідницька робота з питань етнографії Якимівського району гідно представляла Запорізьку область на Всеукраїнській конференції юних науковців у Донецьку.
У 2005 р. В.Гнєдашев створює шкільний мінералогічний музей. Матеріали з питань організації його роботи успішно були представлені на Всеукраїнській науково-краєзнавчій конференції «Музейна справа на Житомирщині: історія, досвід, проблеми», яка проходила в м. Житомир (2005 р.) і включені до Наукового збірника «Велика Волинь» (т. 33).
У 2007 році Віктор Миколайович очолив новостворений комунальний заклад «Якимівський районний історико-краєзнавчий музей» Якимівської районної ради. Серед його особистих опрацювань - участь у трьох міжнародних науково - краєзнавчих конференціях (Житомир, Новоград - Волинський, Бердичів), щотижневі публікації щодо результатів науково – пошукових розвідок у районних газетах.
З 1 вересня 2007 року перейшов повністю на посаду директора даного комунального закладу. Протягом року проводиться активна краєзнавча науково-дослідницька робота, результати якої знаходять відображення щотижнево в районних газетах, 29 друкованих статей у наукових збірниках та журналах, 2 книги з історії та географії Якимівського краю. Ініціював на 2007-2008 навчальний рік районну експедицію учнівської молоді «Мій край Якимівщина», яка цього року вже стала щорічною завдяки цікавим краєзнавчим знахідкам учнів. За результатами експедиції з вересня 2008 року в «Акимовском вестнике» відкрив спільно з відділом освіти Якимівської райдержадміністрації рубрику «Якимівщина очима школярів».
З 1980 року він член Географічної Спілки СРСР, а нині – Мелітопольського відділення Географічної Спілки України.
Керівник районної робочої групи з питань вивчення Голодомору 1932-1933 років на Якимівщині. Член редакційної колегії першої книги «Голодомор на Якимівщині 1932-1933 років» (Якимівка: Поліград, 2008).
Праці В.М.Гнєдашева
Акимовский район в Великой Отечественной войне. – Акимовка: Акимов. типогр., 2005. – 103 с.
Якимівський район на тлі Запорізької області: Іст. - геогр. огляд з метод. порадами. – Мелітополь: Міська друкарня, 1998. – 53 с.
***
Туркменський вопрос в Акимовщине // Акимов. вестн. – 2008. – 31 июля, 7 авг. – С.5.
«Стандарт»: [История завода: пгт. Акимовка] // Акимов. вестник. – 2007. – 26 июля. – С. 5.
Акимовское подполье // Акимовский вестник. – 2007. – 20 дек. – С.5.
Акимовское подполье: языком документов // Акимов. вестн. – 2006. – 26 окт. – С.5.
Перлина Північно-Західного Приазов’я: Кирилівці – 200 років // Географія. – 2005. - №8. – С. 6.
А на початку було...: [До 100-річчя Якимів. ЗОШ №1] // Слово трудівника. – 2004. – 15 трав. – С. 6; 14, 28 серп.; 15, 22 верес.
Южная духобория: [О поселениях духоборцев в Акимов. р-не] // Мелитоп. ведомости. – 1998. – 30 мая. – С. 6.
Література про життя та діяльність
Гнєдашев В. Якимівський район на тлі Запорізької області. – Мелітополь, 1998. – 53 с. – Із змісту: Про автора. – С.1.
Заслуженное вознаграждение // Акимов. вестн. – 2008. – 10 июля. – С.5.
Новицька Л. Ділитись надбанням з людьми // Географія та основи економіки в школі. – 2007. - №4. – С.29 - 30.
Коваленко Л. Професіоналізм та творчий пошук // Слово трудівника. – 2006. – 5 квіт.
Курдінов Микола Михайлович
Праці М.М.Курдінова
Все про війну. – Мелітополь, 2008. – 300 с.
Залізна дорога. – Мелітополь, 2008. – 200 с.
Якимівка спортивна. – Якимівка: Поліград, 2007.- 140 с.
Мы – гагаузы. – Акимовка: Поли град, 2007. – 52 с.
Клеймо. – Мелитополь, 2007. – 187 с.
Мої роки – моє багатство. – Якимівка: Поліград, 2007. – 158 с.
Публікації в періодичних виданнях
Українські радянські художники: Довід. / Спілка художників України. – К.: Мистецтво, 1972. – 564 с. – Із змісту: Сова Дмитро Георгійович: [працює у галузі станков. скульптури. Уродж. Якимівки]. – С. 432.
Кто есть кто в Верховной Раде: Откуда, с кем, когда. – К., 2006. – 284 с. – Из содерж.: Кириченко Л.Ф.: [Урож. пгт. Акимовка]. – С. 35.
В Акимовку вернулся человек-легенда: [Ф.Конюхов] // Мрія. – 2007. – 4 янв. (№2). – С. 3.
Войткова В. Шість поколінь сім’ї Масюкових // Слово трудівника. – 2003. – 3 верес. – С. 2-3.
Видатні люди, чиї імена пов’язані з Якимівкою
Шак В. История любви маршала Покрышкина // МИГ. – 2007. – 1 февр. (№5). – С. 12; 8 февр (№6). – С. 12.
Тощев Г. и др. Древности Запорожского края: (Материалы к Своду памятников истории и культуры) / Г.Тощев, М.Ельников, О.Дровосекова; ЗГУ. – Запорожье, 2003. – 123 с.- Из содерж.: Акимовка, пгт.: [Курганы эпохи бронзы, скифо-сарматского времени]. – С. 44.
Пам`ятки історії та культури Запорізької області. Вип. 3: (Приазов., Примор, Чернігів., Якимів. р - ни). – Запоріжжя, 2001. – 146 с. – Із змісту: Болтрик Ю. Якимівка, смт., центр селищної ради: [Про курган. могильники]. – С.119.
Болтрик Ю. Раскопки в низовьях р. Молочной // Археол. открытия 1984 г. – М., 1986. – С. 216.
Сушко К. Віщий степ: Загадки, дослідження, гіпотези, відкриття. – Запоріжжя: Поліграф, 2004. – 254 с. – Із змісту: [Якимівський курган]. – С. 22.
Топоніміка, етнографія, фольклор
Мій край – Якимівщина: (природні топоніми та ойконіми Якимівського району Запорізької області). – Якимівка – Мелітополь: Видав. будинок "ММД", 2006. – 112 с. – Із змісту: Мікротопоніми смт. Якимівки; Алфавітний перелік вулиць смт. Якимівки. - С. 81-89; 105-106.
Кругляк Ю. Ім`я вашого міста: Походження назв міст і селищ міськ. типу УРСР. – К.: Наук. думка, 1978. – 152 с. – Із змісту: Якимівка. – С.145.
Фоменко В. Звідки ця назва. – Дніпропетровськ: Промінь, 1969. – 104 с. – Із змісту: Якимівка. - С. 102.
Курдинов М. Мы – гагаузы. – Акимовка: Район. типография, 2007. – 52 с.
Соціально-економічні особливості розвитку Якимівки
Куперман Ю. Акимовка: плюсы и минусы районного бюджета: [2006; 2007г.] // Мелитоп. ведомости. – 2007. – 7 марта (№10). – С. 7.
Трудові ресурси
Роботодавці України: Всеукр. програма. Вип..ІІ. – К.,2007. – 432 с. – Із змісту: [Якимів. р-н]. – С.106.
Мартынова О. ЦЗ – служба, где всегда готовы оказать помощь: [Акимов. центр занятости] // Акимов. вестн. – 2008. – 21 авг. – С.3.
Бізнес
Деловые партнеры Запорожской ТПП. 2007: Каталог. – З., 2006. – 96 с. – Из содерж.: [Предприятия и организации в Акимовке]. – С.45, 46, 53, 61, 64, 67, 68, 77, 85.
7 сентября – День предпринимателя: [О ЧП С.Гарбузов: Акимовка] // Акимов. вестн. – 2008. – 4 сент. – С.1.
Зубенко В. Хоч нуль, але власний: [Про МП "Малюк"] // Слово трудівника. – 1992. – 14 квіт.
Пошта. Телефон. Телеграф
Связь времен: История развития средств связи в Запорож. обл. / Под ред. А.Карагодина. – Запорожье: Дикое Поле, 2007. – 192 с.; 40 с. ил. – Из содерж. [В т. ч. об Акимовке]. – С.45, 46, 49,111, 113, 180.
Федорова Н. Необходимость для выживания: [Беседа с нач. цеха почтов. связи; Записал В.Першин] // Акимов. вестн. – 2008. – 10 июля. – С.5.
Чорна Є. За потребою душі: [Про листоношу Якимів. Укртелекому Т.В.Ганоцьку] // Акимов. вестн. – 2008. – 24 июля. – С.5.
Першин В. Без почты мы, как без воды, "и не туды, и не сюды": [Акимов. цех оказания почтов. услуг] // Акимов. вестник. – 2007. – 4 окт. (№40). – С.3.
Торгівля
Першин В. А почему бы и нет… (решили владельцы торгов. центра "Манго" и открыли под ним развлекат. клуб) // Акимов. вестн. – 2008. – 31 янв. – С.3.
Событие, которого ждали с нетерпением: Магазин "Ветеран" гостеприимно распахнул свои двери // Акимов. вестник. – 2007. – 12 июля (№28). – С.3.
Коноваленко А. Потребкооперация: 130 лет в условиях рынка: [Беседа с пред. правления Акимов. райпотребсоюза] // Запороз. Січ. – 1996. - 29 листоп.
Комунальне господарство
Першин В. Без нее нам не обойтись // Акимов. вестн. – 2008. – 13 марта. – С.1, 3.
Букреєва А. Якимівським комунальникам – 60 // Слово трудівника. – 1999. – 20 берез.
Попов Ф. Путь к рентабельности // Гор. хоз – во Украины.- 1989. - №2. – С.37.
***
Першин В. Один день из многих: [Акимов. цех эксплуатации ОАО "Запорожгаз"] // Акимов. вестн. – 2008. – 11 сент. – С.1, 3.
А у нас в квартире газ! Скоро будет и у нас: [В т. ч. о подведении газопровода к Акимовке в 1995 г.] // Акимов. вестник. – 2007. – 2 авг. (№31). - С.1.
Селезньов В. Як там з газом у Якимівці? // Запоріз. правда. – 1996. – 9 квіт.
***
Минкин В. Поговорим о воде? Давайте поговорим: [Ст. зам. нач. ЗГВ] // Акимов. вестник. – 2007. – 9 авг. (№32). – С.3.
Панов В. И снова о воде: [Об источниках снабжения питьев. водой в Акимов. р-не] // Акимов. вестник. – 2007. – 27 дек. (№52). – С.4.
Никулин Н. Об акимовской воде начистоту: [Беседа с ген. дир. "Запорожьеводоканал"; Записал П.Гурин] // Наш город Мелитополь. – 2004. – 10 июня. – С. 3.
Суспільно – політичні організації
[Об участии комсомольцев Акимовки на восстановлении Днепрогеса] // Запорожская область в годы Великой Отечественной войны (1941-1945гг.): Сб. док. – Запорожье, 1959. – С. 331.
Гнедашев В. Комсомольская юность моя...: [Акимов. РК комсомола: 20-30-е гг.] // Акимов. вестн. 2008. – 30 окт. – С.5.
Шевчук В. У каждого времени свои песни. Но о чем в них поется?: [Беседа с последним перв. Секретарем райкома комсомола; Записал В.Першин] // Акимов. вестн. – 2008. – 30 окт. – С.3.
Літневський Г. Молоді, а значить – надійні: [Про комсомольців Якимів. р -ну] // Комсомолець Запоріжжя. – 1982. – 23 лют.
Пазюк Ю. Допоможемо повністю відродити Дніпрогес // Соц. степ. – 1947. – 18 верес.
***
Заячківська І. Крізь 50 піонерських літ: [Про піонер. орг - цію Якимів. р -ну] // Комсомолець Запоріжжя. – 1974.- 5 лют.
Піонери і школярі Якимівського району! Всі, як один, виходьте на збір колосків: Лист учнів непов. серед. школи колгоспу імені Леніна // Соц. степ. – 1947. – 17 лип.
***
Дементьєв С. Не залишати з проблемами наодинці: Якимів. район. центру соціал. служб для сім`ї, дітей та молоді – 5 років // Слово трудівника. – 2008. – 2 лип. – С.2.
Шереметьев Н. Кто ты – ветеран труда?: [Ст. пред. Акимов. пос. орг-ции ветеранов] // Акимов. вестн. – 2007. – 8 нояб. (№45). – С.3.
Шереметьев Н. Объединяйтесь, ветераны!: [Беседа с пред. Акимов. совета ветеранов; Записал В.Першин] // Акимов. вестник. – 2007. – 27 сент. (№39). – С.3.
***
Уроки Афганистана: [Акимовцы на Афган. войне] // Акимов. вестн. 2008. – 14 февр. – С.3.
***
Карабак Г. В неразрывном единстве: [Об орг - ции граждан. обороны в Акимов. р - не] // Индустр. Запорожье. – 1982. – 25 апр.
***
Бабич К. План виконано: [Про Якимів. район. спорт. - техн. клуб ДТСААФ] // Патріот Батьківщини. – 1988. – 25 груд.
Фурманський Я. За словом – діло // Патріот Батьківщини. – 1967. – 6 серп.
Подольний Г. Школа ответственности: [Беседа с пред. Акимов. райсовета; Записал В.Першин] // Акимов. вестн. – 2007. – 6 дек.(№49). – С.3.
Першин В. 270 років, які багато чого прояснили: [Про роботу Якимів. райвиконкому] // Слово трудівника. – 1990. – 13 груд.
Подольний Г. Забезпечити принцип соціальної справедливості: [Бесіда з головою виконкому Якимів. район. ради; Записав І. Гогунський] // Слово трудівника. – 1990. – 30 жовт.
Наша районна Рада і її виконавчий комітет // Слово трудівника. – 1990. – 22 берез.
Марченко М. На передньому плані – людина: [Ст. голови виконкому Якимів. район. ради нар. депутатів] // Запоріз. правда. – 1987. - 7 жовт.
Горлач М. На ударном фронте: [Роль местных Советов в укреплении животноводства: Акимов. р - н] // Советы депутатов трудящихся. – 1973. - №1. – С.16 – 21.
***
Ковальчук Е. Последняя инстанция: [Беседа с пред. Акимов. район. суда; Записал В.Першин] // Акимов. вестник. – 2007. – 13 дек.(№50). – С.3.
Свиридов М. За порядок і дисципліну: [Засідання обл. колегії прокуратури у Якимівці] // Слово трудівника. – 1989. – 2 листоп.
***
Иотов В. Это наша работа: [Ст. нач. Акимов. район. отдела внутр. дел] // Акимов. вестн. – 2007. – 20 дек.(№51). – С.3.
Шепель З. Преданность делу: [О ст. инспекторе инспекции исправит. работ Акимов. РОВД В.А.Славовой] // Сов. милиционер. – 1987. – 6 нояб.
Викторов В. З допомогою дружинників: [Про роботу Якимів. райвідділу міліції] // Рад. Україна. – 1981. – 12 лип.
***
Парій В. Діє центр зайнятості: [Бесіда з дир.. Якимів. район. центру зайнятості; Записала С.Рутковська] // Слово трудівника. – 1991. – 8 жовт.
Гнєдашев В. Якимівський район на тлі Запорізької області: Іст. - геогр. огляд з метод. порадами. – Мелітополь: Міська друкарня, 1998. – 53 с. – Із змісту: Розвиток культури Якимівського району – загально історичні тенденції. – С. 66-68.
Люди долга и патриотизма: [О работниках культуры Акимов. р-на] // Акимов. вестн. – 2008. – 20 марта. – С.2.
Гнедашев В. Акимовка в контексте культурного наследия // Акимов. вестник. – 2008. – 7 февр. (№6). – С. 5.
Чайковский В. Там, где поют, неплохо живут: [Беседа с зав. отд. культуры Акимов. райгосадминистрации; Записал Ю. Куперман] // Мелитоп. ведомости. – 1996. – 27 апр. – С.2.
Решетняк А. И хлеб, и песня: [О работе учреждений культуры] // Индустр. Запорожье. – 1981. – 4 апр.
Якимівсьий районний Будинок культури
Гнедашев В. Районному Дому культуры – полвека // Акимов. вестн. – 2007. – 29 нояб. (№48). – С.5.
***
Рутковський В. Перший ювілей народного хору "Ветеран": [Нар. аматор. об`єднанню Якимів. район. будинку культури – 10 років] // Слово трудівника. – 2008. – 6 лют. (№11). – С.2.
Куперман Ю. Несут тепло своей души // Мелитоп. ведомости. – 1996. - 6 марта.
Дурбайло М. та ін. Дні гагаузької і болгарської культури на Якимівщині // Слово трудівника. – 1987. – 26 верес.
Якимівська районна бібліотека
Сільські бібліотеки в умовах економічних і соціальних перетворень: Матеріали обл. конф. (м. Запоріжжя, 24-25 верес. 2003 р.) / ЗОУНБ ім.Горького; Укладачі: Л.Ізюмова, С.Пономарьова. – Запоріжжя, 2004. – 40 с. – Із змісту: Гнєдашева М. (бібліотекар Якимів. ЦБС). Сільська бібліотека – центр краєзнавчої інформації. – С.16 – 18.
***
В честь библиотекаря // Акимов. вестн. – 2007. – 4 окт. (№40). – С.4.
Есть такая профессия – незаметная, скромная, но нужная и почетная – библиотекарь // Акимов. вестн. – 2006. – 5 окт. (№40). – С.3.
"Лоцмани у книжковому морі" // Слово трудівника. – 2006. – 4 жовт. (№77). – С.3.
Библиотеке – 85 лет // Акимов. вестн. – 2005. – 22 дек. – С.1.
Рутковський В. "Дивні перли виносить" // Слово трудівника. – 2005.- 17 груд.(№96). – С.1,2.
Чайковська Л. Посмішка Олександри Тимофіївни: [Про колиш. завідувачку бібліотеки Шершньову О.Т.] // Слово трудівника. – 2004. – 26 трав. – С.4.
Солтис В. Духовні скарби людям // Слово трудівника. – 2003. – 27 верес. – С.6.
Куперман Ю. Несут тепло своей дущи // Мелитоп. ведомости. – 1996. – 6 марта.
Кардашова І., Ушакова О. Ювілей бібліотеки // Слово трудівника. – 1991. – 14 берез.
Якимівська районна бібліотека // Запоріз. правда. – 1991. – 14 берез., 10 лип.
***
Першин В. Мы все родом из детства: [Акимов. район. библиотека для детей] // Акимов. вестн. – 2008. – 3 апр. – С.2.
Солодка З. Бібліотека – дітям // Слово трудівника. – 1975. – 9 січ.
***
Постановление XXXII очередного Мелитопольского земского собрания 1897г. – Мелитополь: Типогр. Г.И.Лифшица, 1898. – 400 с. – Из содерж.: Ведомость о состоянии бесплатных народных библиотек Мелитоп. уезд. земства со времени их открытия по 1 авг. 1897г.: [В т.ч. в Акимовке]. – С. 310.
Якимівська дослідна станція Південного відділення УНДІМЕСГу
Друковані праці
Тракторные плуги, лущильники, дисковые бороны и сеялки. – Днепропетровск, 1929. – 100 с. – (Издание Акимов. тракторно – испытательной станции. Вып.2).
Испытание сноповязалок (1928 г.). – Акимовка, 1930. – 51 с. – (Издание Акимов. тракторно – испытательной станции. Вып.5).
Накладные расходы себестоимости ремонта тракторов и сельскохозяйственных машин. – Акимовка, 1931. – (Издание юж.станции Ин-та механизации и электрификации сел. хоз-ва. Вып.7).
Испытание пуш – хедера 12 М. К. Ж. М. – Акимовка, 1931. - 31 с. - (Издание Акимов. тракторно – испытательной станции. Вып.8).
Испытание комбайна №3 МКЖМ (1928 и 1929 г.). – Акимовка, 1931. – 47 с. (Издание Акимов. тракторно – испытательной станции. Вып.9).
Алиханов Л. Метеорологический обор и сортоиспітание (за 1928 г.). – Акимовка, 1929. – 50 с. – (Издание Акимов. тракторно – испытательной станции. Вып.13).
Метеорологический бюллетень за 1929 и 1930 гг. – Акимовка, 1931. – 34 с. – (Издание Акимов. науч. исслед. станции механизации. Вып. 14).
***
Писанко Є. Комплексна механізація збирання кукурудзи на зерно: [Ст. зав. лабораторією збирання зернових культур Якимів. наук. – дослід. станції механізації сіл. госп-ва УНДІМ] // Інформ. с. – г. бюллетень. – 1956. - №6 (жовт.). – С.4 – 7.
Про роботу дослідної станції
Акимовская станция механизации сельського хозяйства: 50 лет деятельности. – К.: Сельхозгиз, 1963. – 65 с.
Гуков Я. Держава, наука, бізнес – потрібне партнерство!: [Бесіда з дир. ін-ту механізації та електрифікації сіл. госп-ва; Згадується Півден. філіал в смт.Якимівка] // Сіл. час. - 2005. -17 черв.
Першин В. Проблема потребує вирішення: [Про роботу Півден. відділення УНДІМЕСГу] // Слово трудівника. – 1987. - 20 січ.
Мітіогло А. Посіяли куліси: [Колгосп ім. Леніна використав статтю наук. працівників Якимів. машин.-дослід. станції про захист кулісами грунтів від вивітрювання] // Соц. степ. – 1948. – 17 черв.
Докучаєв І. Збирання продуктів обмолоту: [Заступ. дир. по наук. частині про роботу Якимів. наук. – дослід. станції механізації сіл. госп – ва] // Соц. степ. – 1940. – 2 черв.
Продан Т. Лабораторія агротехніки: [Якимів. наук. – дослід. ст.] // Соц. степ. – 1940. – 4 січ.
Охремчук М. До нового навчального року готові: [Бесіда з нач. упр. освіти райдержадміністрації; Записав В.Рутковський] // Слово трудівника. – 2008. – 30 серп. – С.2.
Зробити належить ще багато: [Про програму розвитку освіти] // Слово трудівника. – 1994. – 8 лют.
Карабак Г. Надія і турбота: [Про роботу працівників освіти] // Запоріз. правда. – 1984. – 7 жовт.
Дошкільні навчальні заклади
Першин В. Как дерево посадиш – так оно и вырастет: 25 – летний юбилей отметила детсад – школа "Росинка" // Єкимов. вестн. – 2008. – 27 марта. – С.3.
Лиманська С. "Росинка" стала другою домівкою: [Про роботу дитяч. садка в смт. Якимівка] // Слово трудівника. – 1985. – 1 січ.
Петров С. "Росинка": [В Якимівці побудовано нов. дитяч. садок на 240 місць] // Запоріз. правда. – 1983. – 15 квіт.
Якимівська середня загальноосвітня школа №1. Якимівська гімназія
Гнєдашев В. А на початку було...: [До 100-річчя Якимів. ЗОШ №1] // Слово трудівника. – 2004. – 15 трав. – С. 6; 14, 28 серп.; 15, 22 верес.
Гнедашев В. Школа в голодные 20-е годы // Акимов. вестник. – 2006. – 217 авг. (№33). – С. 5.
Подольский Е. Школа – гордость наша // Слово трудівника. – 2004. – 14, 28 серп.; 15, 22 верес.
Подзолкова Н. Зерна доброти і любові: [Про різні форми вивчення укр. мови в Якимів. серед. шк. №1] // Слово трудівника. – 1992. – 22 серп.
Школа у Якимівці // Комсомолець Запоріжжя. – 1987. – 10 січ.
Піонери і школярі Якимівського району! Всі, як один, виходьте на збір колосків: Лист учнів непов. серед. школи колгоспу імені Леніна // Соц. степ. – 1947. – 17 лип.
***
Гнедашев В. Вселенная его таланта: [Об учителе Акимов. СШ №1, художнике В.П.Беличкове] // Акимов. вестник. – 2008. – 20 марта (№12). – С. 5.
Лефтерова В. Учительница: Очерк: [Об учительнице математики Акимов. СШ №1 Л.И.Старук] // Акимов. вестник. – 2007. – 19 июля (№29). – С. 3.
***
Горобий А. Гимназия – год совершеннолетия: [Акимов. гимназии – 16 лет] // Акимов. вестн. – 2008. – 2 окт. – С.3.
Кузьменко Н. Акимовская гимназистка - выпускница школы Сан-Диего: [Об Акимов. гимназии] // Индустр. Запорожье. – 1999. – 22 апр.
Якимівський професійний аграрний ліцей
Куда пойти учиться: Учеб заведения Запорожья и Запорож. обл. – Запорожье, 2006. – 64 с. – Из содерж.: Акимовский профессиональный аграрный лицей. – С.48.
Довідник навчальних закладів Запорізької області. – Запоріжжя, 2004. – 94 с. – Із змісту: Професійно – технічне училище №51. – С.87.
***
Першин В. Верны традициям // Акимов. вестн. – 2007. – 27 сент. (№39). – С.2.
Григор`єва А. Піднести престиж училища // Слово трудівника. – 1991. – 1 жовт.
Григор`єва А. Механізатор – професія престижна // Слово трудівника. – 1990. – 6 листоп
Гербич В. Готуємо працьовитих // Запоріз. правда. – 1985. – 13 жовт.
Сєверов І. Вчить їх професії: [Про педагога училища П.П.Локтєва] // Слово трудівника. – 1984. – 14 черв.
Шерстюк Л. Наша спільна турбота // Слово трудівника. – 1983. – 20 серп.
Фурсова З. Для укрепления знаний и мастерства // Индустр. Запорожье. – 1981. – 21 нояб.
Першин В. Якимівському середньому СПТУ – 50 років // Слово трудівника. – 1980. – 4 жовт.
Петров П. Там, где готовятся кадры для сельского хозяйства // Запорож. правда. – 1953. – 2 дек.
Денисенко І. Якимівська школа механізації // Соц. степ. – 1948. – 25 лип.
Якимівська художня школа
Кузьменко Н. Давайте рисовать! // Индустр. Запорожье. – 1990. – 23 мая.
Якимівська музична школа
1 октября – Международный день музики: [О педагоге Акимов. муз. шк. Н.Красовской] // Акимов. вестн. – 2008. – 2 окт. – С.1.
Ніколаєва А. Тут панує музика // Слово трудівника. – 1990. – 1 листоп.
Розвиток спорту. Спортивні споруди.
Курдінов М. Якимівка спортивна. – Якимівка: Район. друкарня, 2007. – 140 с.
Три документа о нашем спорте: [О развитии спорта в Акимовке и Акимов. р-не] / Подгот. к печати В.Гнедашев // Акимов. вестн. – 2007. – 11 окт. (№41). – С.9.
Они стояли у истоков // Акимов. вестн. – 2007. – 13 сент. (№36). – С.9.
Турнир памяти: [Открытый турнир по шахматам, посвященный памяти М.Т.Степина] // Акимов. вестн. – 2007. – 5 июля (№27). – С. 9.
Дедушев А. Юбилейный розыгрыш кубка: [Кубку памяти М.А.Горлача (футбол) – 20 лет] // Акимов. вестн. – 2008. – 30 окт. – С.9.
Стьопін М. Марафон якимівського футболу: [З історії розвитку футболу в смт. Якимівка] // Комсомолець Запоріжжя. – 1987. – 5 верес. – С. 10.
Константинов С. Змагання по метанню гранат: [На честь 21-ої річниці Червоної Армії і ВМФ] // Соц. степ. – 1939. – 27 лют.
***
Першин В. Спорт – его жизнь: Хотя сказать, что жизнь его – спорт тоже правильно: [Г.П.Богатырев – мастер спорта СССР по шашкам] // Акимов. вестн. – 2008. – 17 апр. – С.10.
Стьопін М. Рекорд, що досі не побитий: [Про чемпіона 1959 р. з важкої атлетики М.А.Карамзіна: Якимівка] // Слово трудівника. – 1989. – 8 лип.
Комунальний заклад "Районний фізкультурно – оздоровчий клуб "Колос", заснований у вересні 2003 року, є закладом фізичної культури та спорту, підпорядкований Якимівський районній раді Запорізької області.
Основне завдання клубу – впровадження фізичної культури та спорту у щоденне життя жителів району з метою зміцнення їх здоров`я, залучення до здорового способу життя, досягнення високих результатів у спорті.
Дитячо-юнацька спортивна школа є складовою частиною клубу, в якій навчаються майже 300 учнів. ДЮСШ має спортивний комплекс, до якого входять: спортзал (12 Х 24 м), шахово-шашковий клас, тенісний зал та стадіон "Колос" імені М.А.Горлача, що відповідає всім стандартам для проведення тренувань і змагань з ігрових видів спорту, легкої атлетики, а також має павільйон для проведення занять з боксу та тренажерний зал. Клуб має власний автотранспорт.
Навчально – тренувальна та масова спортивна робота проводиться в напрямках: волейбол, футбол, легка атлетика, гирьовий спорт, пауерліфтинг, бокс, настільний теніс, шахи та шашки,
Підготовкою спортсменів займаються досвідчені тренери-викладачі, серед яких майстер спорту СРСР з легкої атлетики, чемпіон Європи та неодноразовий чемпіон України зі спортивної ходи серед ветеранів Жорняк О.М. та майстер спорту СРСР з важкої атлетики, майстер спорту України з пауерліфтингу серед ветеранів Чайкін В.Г.
Спортсмени клубу є неодноразовими переможцями обласних та Всеукраїнських змагань із різних видів спорту. Волейбольна команда Якимівської ДЮСШ входить до вісімки кращих команд Всеукраїнської дитячої ліги серед дівчат, що є найкращим досягненням 2006 - 2007 років.
Клуб приділяє значну увагу розвитку ветеранського спорту, найвідомішим представником якого є Т.С.Косенко – десятиразовий чемпіон світу з гирьового спорту серед ветеранів.
Захарова Е. Мы первые: [Акимов. РФОК "Колос" занял I место в обл. в номинации "Лучшая организация физкультурно – оздоровительной м спортивной работы в 2007 году" (раздел "Массовая физкультура")] // Акимов. вестн. – 2008. – 27 марта. – С.9.
Захарова Е. Слава спортсменам Акимовского края // Акимов. вестн. – 2008. – 3 янв. – С.9.
"Кубок улиц - 2008": [Открытое первенство Акимовки по мини-футболу под эгидой КП "РФОК "Колос"] // Акимов. вестн. – 2008. – 7 авг. – С.9.
Якимівська дитячо – юнацька спортивна школа
Без победы не возвращается: [А.Жорняк] // Акимов. вестн. – 2008. – 9 окт. – С.9.
Ким В. Благодарен судьбе и тренеру: [В.Г.Чайкин] // Акимов. вестн. – 2008. – 17 янв. – С.9.
Захарова Е. Памяти учителя: [Турнир по волейболу среди девушек памяти учителя – тренера А.Г.Кучерины] // Акимов. вестн. – 2007. – 1 нояб. (№44). – С.9.
Поздравляем с юбилеем!: [50 лет дир. Акимов. ДЮСШ И.В.Дудкину] // Акимов. вестн. – 2007. – 25 окт.(№43). – С.9.
В Италию с боевым настроем: [Об А.Жорняке – мастере спорта, тренере – препод. Акимов. ДЮСШ и его участии во ІІ Всеукр. летних играх среди ветеранов по легкой атлетике] // Акимов. вестн.- 2007. – 23 авг. (№34). – С.9.
Акимовцы самые сильные: [О достижениях акимов. тяжелоатлетов В.Чайкина и В.Кима на Междунар. турнире по пауэрлифтингу (г.Одесса)] // Акимов. вестн. – 2007. – 27 дек. (№52). – С.9.
Подготовка к сезону: [О волейбол. команде девочек Акимов. ДЮСШ] // Акимов. вестн. – 2007. – 16 авг. (№33). – С.9.
Стадіон "Колос"імені М.А.Горлача
Коростишевский М. Эпицентр – стадион. – М.: Физкультура и спорт, 1971. – 72 с.
***
Коростишевський М. Стадіон Якимівки: перші дні // Акимов. вестн. – 2007. – 18 окт. – С. 5.
Павленко В. Якимівські Лужники: [Репортаж про відкриття стадіону] // Запоріз. правда. – 1967. – 11 трав.
Коростишевський М. Якимівські новини: [Стадіон] // Старт. – 1966. - №11. – С.11 – 12.
Засоби масової інформації (преса, радіо, телебачення)
Газета "Слово трудівника"
(Орган Якимівської районної ради та райдержадміністрації)
Курдінов М. Історія рідного краю – газетним рядком: [До 75 – річчя газети] // Слово трудівника. – 2005. – 26 лют. – С.6.
Рутковський В. Історичний екскурс у фотографіях, або Зустріч без прощань // Слово трудівника. – 2005. – 4 черв. – С.2.
Рутковска С. Добрий слід: [залишила по собі Г.С.Мухіна, яка стояла біля витоків газети "СТ"] // Слово трудівника. – 2005. – 4 черв. – С.7.
Багнюк А. "Присудили" довічку...передплату // Україна молода. – 2001. – 6 берез.
Нашій газеті – 70 років // Слово трудівника. – 2000. – 3 черв.
Козоріз Й. Про що писала районка півстоліття тому // Слово трудівника. – 1990. – 17 трав.
Свято на нашій вулиці // Слово трудівника. – 1990. – 16 черв.
Морозова В. На вістрі часу // Слово трудівника. – 1990. – 5 черв.
Міщенко К. Допомагає районка: [Якимів. район. газета "Слово трудівника"] // Слово трудівника. – 1984. – 5 трав.
***
Гогунський І. З історії багатотиражки „Червоний Переможець” 1940-1941 років // Слово трудівника. – 1989. – 2 груд.
КП "Якимівське телебачення та радіо"
Комунальне підприємство „Якимівське телебачення та радіо” // Телебачення і радіомовлення: Держ. реєстр телерадіоорганізацій. – Х., 2007. – С. 116.
КП "Акимовское телевидение и радио" // Деловые партнеры Запорожской ТПП. 2007. – Запорожье: Б.в.д.- С.53.
Куперман Ю. Пионеры телевизионного дела // Мелитоп. ведомости. – 2004. – 17 нояб.
Пшенична А. Перший ювілей: [5 років Якимів. телебаченню] // Запоріз. правда. – 1995. – 15 груд.
Здрала О. Що з ЯКТІСом?: [Бесіда з дир. МП "ЯКТІС"; Записав В.Зубенко] // Слово трудівника. – 1991. – 10 жовт. – С.2.
Пам’ятники та пам’ятні місця. Музеї
Пам’ятки історії та культури Запорізької області. Вип. 3: (Приазовський, Приморський, Чернігівський, Якимівський райони). – Запоріжжя, 2001. – 146 с. – Із змісту: Пам’ятки археології: [Якимівка, смт]. – С. 119; Пам’ятки історії: [Якимівка, смт]. – С. 133-135.
Запорізька область: Геогр. атлас: Моя мала Батьківщина. – К., Мапа, 2002. – 20 с. – Із змісту: Пам’ятки історії та культури: [В т.ч. - Якимівки]. – С. 16.
Памятники истории и культуры Запорожской области: Науч. – вспом. указат. / ЗОУНБ им. Горького; Сост. А.Нагорная, Е.Беляк. – Запорожье, 1985. – 187 с. – Из содерж.: [Памятники пгт. Акимовка]. – С.42 – 43.
Гнедашев В. Наше наследие // Акимов. вестн. - 2008. – 17 апр. – С.5.
Подзолкова Р. Наше духовне багатство: [Про охорону памятників у Якимів. р - ні] // Слово трудівника. – 1992. – 18 квіт.
***
[Пам`ятник В.І.Леніну відкритий в 1953 р. Скульптори: Б.Рапопорт і Ф.Зайцев: Фото] // Слово трудівника. – 1984. – 21 квіт.
// Слово трудівника. – 1980. – 13 трав., 11 листоп.
***
История городов и сел УССР. Запорожская область. – К.: УСЭ, 1981. – 726 с. – Из содерж.: [1926 г. – на ст. Акимовка сооружен памятник рабочим - полтавчанам, павшим в схватке с белогвардейцами]. - С. 126.
Гиммельфарб А. В памяти и граните. – Днепропетровск: Промінь, 1987. – 118 с.: ил. – Из содерж.: Вехи грозных сражений. – С.76.
Под знаменем Великого Октября: Докум. и материалы. – Мелитополь, 1957. – 124 с. – Из содерж.: [Памятник полтав. железнодорожникам; В т. ч. фото]. – С.21.
Лахманлос З. Полум`я революції // Слово трудівника. – 1989. – 1 трав.
Слава борцям, що за правду вставали // Слово трудівника. – 1972. – 16 трав.
Андреєва Г. Ніхто не забутий, ніщо не забуте // Слово трудівника. – 1968. – 18 квіт.
Шевелев М. Мы этой памяти верны // Индустр. Запорожье. – 1966. – 7 авг.
Алексєєв А. Безсмертя // Серп і молот. – 1963. – 16 квіт.
***
У пам’яті нащадків: Запорізька область: Іл. зб., присвяч. увічненню пам’яті жертв Другої світової та локал. війн XX ст. – Запоріжжя: Дике Поле, 2005. – 247 с. – Із змісту: Якимівський район: [с. Якимівка, півден. відділення ін-ту механізації. Меморіал на братській могилі 192-х воїнів, які загинули при визволенні селища: Фото]. – С. 234-241.
[Пам`ятник радянському солдату на братській могилі відкритий у 1943 р. Скульптор Л.Коломенський] // Слово трудівника. – 1984. – 9 трав.
***
Першин В. Чтобы помнили: [Граждан. митинг по случаю воздвижения креста в память о голодоморе 1932 – 1933 гг.] // Акимов. вестн. – 2007. – 29 нояб.(№48). – С.1, 2.
Якимівський районний історико – краєзнавчий музей
Музей був заснований у 1974 році і розміщувався в одній із будівель, яка свого часу належала купцеві і торговцю Потетенєву. Продовжує він існувати в цьому сторічному будинку, який вже оголошено пам`ятником архітектури, і сьогодні. З дня свого заснування музей пережив нелегкі часи, коли не було ні фінансування, ні ремонту, траплялися крадіжки та навіть закриття (через аварійність споруди практично не діяв з 1993 року). До 2007 року мав статус музею на громадських засадах. З приходом на посаду директора цього комунального закладу В.М.Гнєдашева було організовано й проведено капітальний ремонт приміщення музею, а також поповнення експонатами, розпочато створення експозиційних залів з історії Якимівського краю.
Протягом 2007 – 2008 рр. проводилась активна краєзнавча науково-дослідницька робота, результати якої знаходять відображення щотижнево в районних газетах "Слово трудівника" і "Акимовский вестник".
8 травня 2008 року районний історико-краєзнавчий музей прийняв перших відвідувачів.
21 травня 2008 року Український центр розвитку музейної справи разом із Міжнародним благодійним фондом «Україна 3000» підвів підсумки та нагородив переможців Четвертої Програми підтримки музейних працівників. У рамках цієї Програми директор Якимівського історико – краєзнавчого музею В.М.Гнєдашев увійшов до десятки кращих.
Бачурін Р. Якимівський куточок історії // Слово трудівника. – 2008. – 22 листоп. (№94). – С.2.
Гнєдашев В. Музею потрібна перспектива // Слово трудівника. – 2008. – 19 лип. – С.6.
Заслуженное вознаграждение: [БФ "Украина - 3000" вручил денеж. вознаграждение В.Гнедашеву, дир. Акимов. ист. – краев. музея] // Акимов. вестн. – 2008. – 10 июля. – С.5.
Наша історична пам`ять: [Про пересувну фотовиставку "Якимівщина вчора і сьогодні" в музеї] // Слово трудівника. – 2008. – 18 жовт. – С.2.
Гнедашев В. Наше наследие // Акимов. вестн. – 2008. – 17 апр. (№16). – С.5.
Гнедашев В. Музей в новых условиях: первые шаги: [Акимов. район. ист. - краев. музей] // Акимов. вестн. – 2007. – 27 дек. (№52). – С. 5.
Блинов А. Буде музей у Якимівці: [З історії села і сучасне Якимів. р-ну] // Запоріз. правда. – 1974. – 24 берез.
***
Тесленко В. Тут випробовують сільгосптехніку: [Про музей с.-г. техніки, заснований при Якимів. дослід. станції] // Запоріз. правда. – 1992. – 15 трав.
Скарби душі та вміння рук: [Акція "Рушник злагоди та добробуту": першою розпочала роботу в створенні 12-метрового рушника Л.К.Бібіч із смт.Якимівка] // Слово трудівника. – 2008. – 12 лип. – С.7. – (До 85-річчя утворення району).
Гнедашев В. Вселенная его таланта: [Об художнике В.П.Беличкове, бывш. учителе Акимов. СШ №1] // Акимов. вестн. – 2008. – 20 марта (№12). – С. 5.
Першин В. "Я благодарен Богу за дар": Рисовать он начал с первого класса. Причем неожиданно для себя: [В.П.Беличков, член Союза худож. СССР, педагог] // Акимов. вестн. – 2007.- 11 окт. (№41). – С.8.
Рутковська С. Мистецтва світ чарівний: [Про виставку образотворч. та декор. приклад. мистецтва в Якимівці] // Слово трудівника. – 1992.- 29 серп.
Клименко М. Натхнення: [Про нар. умільця з Якимівки Г.Бєлічкова] // Соц. культура. – 1974. - №4. – С.40.
***
Мій рідний край – Якимівка пісенна: [Конкурс автор. пісні; Переможець – О.Панченко] // Слово трудівника. – 2008. – 12 лип. – С.7.
Шаповалова М. Олена – член Спілки композиторів: [О.Панченко: смт. Якимівка] // Слово трудівника. – 2000. – 25 листоп.
Якимівка в художній літературі
Вишневский В. Взятие Акимовки: [Рассказ] // Вишневский В. Собр. соч. В 5 т. – М., 1954. – Т. 2. – С. 383-387; УІЖ. – 1964. - №1. – С. 87-91; Акимов. вестн. – 2007. – 25 янв. (№4). – С. 5.
Кудиевский К. Водоросли цветут в глубинах: Повесть. – К.: Рад. письменник, 1959. – 212 с.: ил.
Кириченко П. Поезія мого життя: [Вірші вчителя Якимів. СШ №1]. – Якимівка: Поліград, 2007. – 190 с. – Із змісту: Краю наш – Якимівщина. – С.54-55; К столетию СШ №1. – С.103-104; Колезі
Захару Лахманлосу. – С.188-189.
***
Тобі співаю оду журавлину: [З метою створення літ. спадку наших земляків районним відділом культури і туризму райдержадміністрації, районною ЦБС ведеться збір віршів, оповідань місцевих авторів до видання збірки "В щасливу мить про край свій пам`ятайте, це він дарує нам бажання жить..."; Переможцем серед ветеранів став П.Кириченко, вчитель СШ №1, авт. зб. "Поезія мого життя" ] // Слово трудівника. – 2008.- 12 лип. – С.7.
Пісні про Якимівку
Краю мій Якимівський. – Якимівка, 2003. – 43 с.- Із змісту: Гімн Якимівки (Сл. В.Кальчевої; Муз. А.Кучерини). – С.6 – 7; Песня об Акимовке (Сл. и муз. В.Ермолина). – С.11-12; Акимовская весна (Сл. А.Колпакчи; Муз. Г.Шульгина). – С.15-16.
Шермейстер Л. Родной Мелитополь, ты славы достоин, мы песни свои посвящаем тебе!: Песни Л.Шермейстера о родном крае. – Мелитополь, 1993. – 50 с. – Из содерж.: У нас в Акимовском районе: (Сл. и муз. Л.Шермейстера). – С.38 – 39.
В поле под Акимовкой: [Сл. А.Збирного; Муз. В.Бей] // Слово трудівника. – 1991. – 19 верес.
Бібліографічні покажчики про Якимівку
Знаменні та пам’ятні дати Запоріжжя на 2008 рік: (Календар та короткі бібліографічні списки) / ЗОУНБ ім. О.М.Горького; Уклад. І.Шершньова. – Запоріжжя: Поліграф, 2007. – 159 с. – Із змісту: 175 років (1833) від дня заснування смт. Якимівка. – С.34 – 36.
- 19346 просмотров