Від укладача

Вулиці, як і люди. Кожна має своє обличчя, своє ім’я, біографію та характер. Вуличні магістралі – красномовні сторінки історії Запоріжжя, його становлення та розвитку. В назвах вулиць, проспектів, провулків зберігається інформація про дух того часу, характер доби, в період якої вони були названі, тобто історія. Люди творять цю історію, інколи віддають своє життя заради інших, їх іменами називають школи, театри, вулиці, площі. А ми, часом, байдуже йдемо цими вулицями і навіть не замислюємося на чию честь вони названі, кого, таким чином, вшанували вдячні запоріжці, ким були ті люди, про що мріяли, на що сподівалися, за що боролися, чому їх імена стали відомими.
Мета довідника „Вулиці Запоріжжя – дзеркало історії” – надати можливість користувачам детальніше ознайомитися з вулицями, майданами, проспектами Запоріжжя, змінами, що відбувалися в їх назвах у продовж тривалого часу, з походженням найменувань. Цьому сприяє, зокрема включення до довідника довідково-бібліографічних, інформаційних матеріалів про людей, історичні події, з якими пов`язані назви.
Структура видання складається із трьох розділів: „Вулиці, провулки, проспекти, бульвари та майдани м. Запоріжжя в особах, фактах і подіях”, „Список перейменованих вулиць, провулків, проспектів, бульварів та майданів м. Запоріжжя” (станом на 1 грудня 2007 р.) та „Історія та сьогодення вулиць Запоріжжя: документи та матеріали”. В першому та другому розділах вулиці розташовано за алфавітом назв і подаються вони у довіднику (з усіма неточностями при перекладі) у відповідності до рішення Запорізької міської ради народних депутатів №534 від 29 грудня 1994 р. „Про найменування вулиць, провулків, майданів, проспектів м. Запоріжжя” та врахуванням наступних документально підтверджених змін за період з 1995 р. по 2007 р., а в третьому – у зворотно-хронологічній послідовності (крім архівних матеріалів). Точний переклад прізвищ вказано у квадратних дужках згідно з енциклопедичним словником. Заголовна літера поряд із назвою вулиці вказує на район її місцезнаходження:
Жовтневий – Ж
Заводський – З
Комунарський – К
Ленінський – Л
Орджонікідзевський – О
Хортицький – Х
Шевченківський – Ш
Для зручності користування видання споряджено допоміжним "Іменним покажчиком".
Матеріали, подані в довіднику, не є вичерпними. Відбір літератури закінчено 1 грудня 2007 р.
Усі назви вулиць, фактографічні довідки дано за друкованими джерелами, за можливі неточності бібліотека не відповідає.
При виявленні додаткової інформації, помилок просимо звертатися за адресою: м. Запоріжжя, просп. Леніна, 142, або за телефоном 787-53-52, відділ краєзнавства ЗОУНБ ім. М. Горького.


Бібліотека висловлює щиру подяку за підтримку ініціативи, подання окремих матеріалів, уточнення та коригування фактів:
- Карташову Євгену Григоровичу, меру м. Запоріжжя;
- колективу архівного відділу Запорізької міської ради (начальник Риженкова Любов Геннадіївна);
- колективу Державного архіву Запорізької області (директор Тедеєв Олександр Сергійович);
- колективу Запорізької обласної інспекції по охороні пам`яток історії та культури (начальник Калмуніді Людмила Юріївна);
- архітектору Кузьменко Олені Олексіївні.

 
назад