У майбутнє – з надією. 5 книг-передбачень
Футурист Рей Курцвейл 2005 року в книжці «Сингулярність уже близько» прогнозує, що епоха сингулярності – момент, коли машини стануть розумнішими за людей, - настане до 2045 року. Тоді, згідно з теорією сингулярності, ми станемо свідками «вибуху інтелекту», під час якого машини стрімко створюватимуть дедалі розумніші версії самих себе. То що відбудеться, коли настане технологічна сингулярність? Ілон Маск, засновник «PayPal» та «Tesla Motors», наприклад, вірить, що машини справедливо вважатимуть людей різновидом ракового метастазу, який заражає планету, та знищать його. Так що чекає людство у недалекому майбутньому? З якими викликами нам доведеться стикнутися? Як адаптуватися до цих змін? На ці питання намагаються дати відповідь автори наступних книг, нещодавно отриманих нашою бібліотекою.
1. З моменту своєї появи ера інтернету набирає обертів із неймовірною швидкістю. Вона вже пережила декілька фаз еволюції – так званих хвиль. Перша була пов’язана із побудовою інфраструктури та створенням фундаменту для онлайн-світу. Тоді з’явились компанії Cisco Systems, Microsoft, Apple, ABM…
Друга хвиля відзначилася надбудовами на грунті інтернету. Пошукові інструменти, такі як Google, допомагали людям зорієнтуватися у величезних обсягах інформації, доступної в мережі. Amazon та eBay перетворили свою ділянку інтернету на універсальний магазин. З’явилися соціальні мережі. Відбувся перехід на мобільні пристрої.
Сьогодні Друга хвиля поступається дечому новому. Це і є Третя хвиля – період, коли продукти потребуватимуть інтернету, навіть коли він для них не є визначальним. В цей період концепція «інтернету речей» - додавання сенсорів на різні предмети, – видаватиметься надто обмеженою, оскільки ми розуміємо, що поперед нас чекає значно ширша концепція – «інтернет усього».
Книга-бестселер за версією New York Times та Wall Street Journal, засновника компанії AOL Ф86367 004.7 К33 Кейс С. ІТ-цунамі. Як бізнесу вижити в третій хвилі інтернету / Стів Кейс ; [пер. з англ. Ю. Максимейко]. - К. : K. Fund, 2017. - 192 с. написана для підприємців, аби допомогти їм надати своїм мріям чіткіших обрисів, і для корпоративних титанів, аби вони вгамували свої страхи. А все через те, що підприємцям Третьої хвилі доведеться встановлювати співробітництво між різними секторами на рівні, який представникам Другої хвилі й не марився. І все це доведеться робити за умов, коли прохідні бар’єри, навіть для вартісної ідеї, будуть набагато вищими, ніж у попередній період.
Виконавчий директор Fasebook Шеріл Сендберг: «У книжці «ІТ-цунамі» Стів Кейс накреслив переконливий план дій на майбутнє, який допоможе нам зрозуміти технологічні зміни, що перетворюють нашу економіку та весь світ. неймовірно цікава книжка!»
2. Технологічна галузь не лише найдинамічніше в сучасному світі – вона здатна суттєво змінити наше життя в недалекому майбутньому. Які професії зникнуть, а які набиратимуть обертів? Які нові джерела прибутку з’являться у підприємців, а які бізнес-моделі перестануть працювати? Про це і не тільки книга Кевіна Келлі – американського журналіста, футуролога, письменника 992452 330.3 К34 Келлі К. Невідворотне. 12 технологій, що формують наше майбутнє / Кевін Келлі ; пер. з англ. Наталія Валевська. - К. : Наш формат, 2018. - 304 с. - Дод. тит. л. англ. - Бестселер New York Times i Wall Street Journal.
В своїй книзі він прагне розкрити походження цифрових змін. Кожна масштабна зміна в нашому житті нині відбувається довкола певної технології. Технології – це каталізатор людства. Ці зміни, які ніколи не закінчуються, - і є центральною віссю сучасного світу. Коли ми зрозуміємо це, то зможемо працювати разом з їхньою природою, а не проти неї.
Розриви сучасності тримаються на невтомних змінах. Кевін Келлі перебрав силу-силенну технологічних чинників та об’єднав їх у 12 груп. Усі 12 – метатенденції, які є зараз і, найімовірніше, будуть з нами щонайменше ще три десятиліття, і назвав їх «невідворотними», оскільки вони є частиною природи технологій, а не характеру суспільства. Попри те, що кожній дії присвячено окремий розділ, вони не є роз’єднаними чи ізольованими, а навпаки – накладаються, залежать та прискорюють одна одну. Самі ці чинники перемішані між собою, і всі вони є варіаціями процесу становлення, а разом – єдине поле руху.
Марк Фрауенфельдер, представник Boing Boing: «Це наче запаморочливий, найвигадливіший науково-фантастичний роман, однак заснований він на цілком реальних тенденціях»
3. У 1977 році Кен Олсон, президент однієї з найбільших і найуспішніших у світі комп’ютерних компаній, «Digital Equipment Corporation», заявив, що немає «жодної причини тримати в себе вдома персональний комп’ютер». Він обстоював цю думку протягом 1980-х років, уже після того, як «Microsoft» і «Apple» довели, що він помиляється. Колишній директор «Microsoft» Стів Балмер 30 років по ому сказав в інтерв’ю для «USA Today», що «iPhone не має жодного шансу отримати значну частку на ринку технологій». Треба визнати: ми всі схильні хибно тлумачити ворожіння на технологічній кавовій гущі, усіх нас обмежують шори домінантної системи мислення. Хоч би скільки відбувалося змін, наш мозок залишається тим самим органом, який колись вважав, що автомобіль – це швидкоплинна примха.
Книга 992442 316.62 И93 Іто, Д. Передбачення: що нам готує найближче майбутнє. Як добути бажаного від майбутнього: 9 ключових принципів / Джой Іто, Джефф Хау ; [пер. з англ. М. Трухачової]. - Х. : Віват, 2018. - 352 с. з’явилась тому, що її автори переконані: для будь-якого періоду розвитку людства характерний власний набір загальних припущень і переконань. Думка, яку вони розвивають на сторінках цієї книги: з огляду на поточний набір когнітивних інструментів ми залишаємося недостатньо пристосованими до того, щоб осягнути глибокі наслідки, зумовлені швидким прогресом у всьому, від засобів комунікації до прийомів війни.
Це цілком новий погляд на знання й освіту, синтез технічних, природничих і гуманітарних наук! Автори не зациклені на тому, що чекає наше суспільство, а вже міркують, як готуватися до майбутніх викликів, і пропонують дев’ять ключових принципів, з усвідомленням яких сучасній людині варто розпочинати будь-який проект.
Рід Гоффман, один із засновників «LinkedIn»: «Це важлива настанова для орієнтування в технологічному майбутньому, яке швидко наближається… Прочитайте цю книжку – це активізує ваше мислення й допоможе стати частиною прийдешнього…»
4. Час мінливості й турбулентності світу, в якому ми живемо, потребує нестандартного мислення, розуміння логіки нових трендів і змін. У таких умовах народжуються проривні інновації, здатні змінювати статус-кво на ринку і виводити компанії у лідери. Принцип «Робити більше, використовуючи менше», що передбачає значно більше комерційного зиску та соціальної цінності за умови мінімального використання ресурсів, повинен стати важливою довгостроковою бізнес-стратегією для тих компаній, які визнають нову реальність. Однак визнання нової реальності та повна готовність до неї – дуже різні речі. Саме для вирішення цієї проблеми стане у нагоді книга Ф86364 330.3 Р15 Раджу, Н. Економні інновації : [як створити більше з меншими ресурсами] / Наві Раджу, Джайдіп Прабху. - [К.] : K.FUND, 2015. - 208 с.
Автори книги наводять приклади найкращого досвіду, отриманого шляхом дослідження перших послідовних економічних інновацій у США, Європі та Японії у таких галузях, як виробництво, продаж, фінансові послуги, медицина й освіта. Для того, щоб значно удосконалити управління коштами і швидкість у прийнятті та реалізації рішень, компаніям потрібно перебудувати свої інноваційні двигуни. Це викличе певні складнощі для деяких галузей. Незважаючи на це, шість основних принципів удосконалення та близько 50 бізнес-кейсів, наведених у книзі, можуть використовуватись у будь-яких компаніях та галузях промисловості. В окремій частині надаються основні рекомендації з топ-менеджменту, які можна застосовувати для досягнення кращих результатів за коротший період часу.
Пол Полман, генеральний директор компанії Unilever: «Ця праця є дорожньою картою для тих, хто хоче добре орієнтуватися у сучасному світі»
5. У книзі 986377 32.81 Ф79 Форд М. Пришестя роботів. Техніка і загроза майбутнього безробіття / Мартін Форд ; пер. з англ. Володимир Горбатько. - К. : Наш формат, 2016. - 400 с. американський футуролог з Массачусетського технологічного інституту скрупульозно досліджує технологічні інновації і моделює недалеке майбутнє, коли машини замінять людей і заживуть своїм життям. Адже розпочалася нова доба, яка буде визначатися фундаментальним зрушенням зв’язків між робітниками та машинами.
Усе це свідчить про те, що на нас чекають зміни, які призведуть до величезного напруження, як в економіці, так і в суспільстві. Ніхто не ставить під сумнів здатність технології спустошити цілі галузі промисловості й докорінно змінити конкретні сектори економіки та ринку робочої сили. В своїй книзі автор ставить ширше запитання: Чи здатен прискорений розвиток технологій дестабілізувати всю нашу систему так сильно, що може виникнути потреба в її фундаментальній реконструкції заради збереження суспільного благополуччя й процвітання?
Джеффрі Сакс, директор Інституту Землі: «Пришестя роботів» - важлива, вчасна і насичена фактажем книжка»
Марина Маслова
Відділ наукової інформації та бібліографії
- 2773 просмотра